Bridgertonowie

Ciekawe książki przedstawiające historie miłości

Czy warto czytać rodzinne sagi, czyli Brignentonowie Julii Quinn

Czy warto czytać rodzinne sagi, czyli Brignentonowie Julii Quinn

Nie czytam za często romansów, gdyż nie jest to mój ulubiony gatunek literacki. Jednak od czasu do czasu zdarzy mi się zrobić wyjątek i wtedy sięgam po tego typu powieść. Ostatnio bardzo mocno przypadł mi do gustu cały cykl książek, które uchodzą za tak zwany romans historyczny. Chodzi tutaj o serię pt. “Bridgertonowie“, której autorką jest Julia Quinn. Mam za sobą wszystkie dziewięć książek z tej serii i muszę przyznać, że zrobiły one na mnie spore wrażenie. Czytało mi się je naprawdę lekko i przyjemnie, dlatego mam nadzieję, że pojawi się jeszcze kolejna część z tego cyklu. 

Romans czy powieść historyczna? 

Akcja powieści toczy się w dziewiętnastym wieku w Anglii. Głównymi bohaterami powieści jest rodzina Bridgertonów. Każdy z tomów opisuje losy jednej osoby z tego rodzeństwa. Mamy okazję towarzyszyć im w wielu niełatwych sytuacjach, widzimy, jak dorastają, jak zmieniają podejście do świata, jak szukają dla siebie odpowiedniej drugiej połówki. Czy im się to uda? Czy każdy odnajdzie swoje szczęście? Nie chcę zdradzać szczegółów dotyczących dalszej fabuły, dlatego zachęcam każdego do przeczytania książek i wyrobienia sobie własnej opinii na temat tej historii. 

Książka czy serial? 

 “Bridgentonowie” to powieść, która w bardzo dokładny sposób przedstawia realia czasów, które opisuje. Autorka zadbała tutaj nie tylko o przedstawienie zasad, jakie panowały ówcześnie, ale daje ona czytelnikom także dialogi, które są stylizowane na dziewiętnasty wiek. Wielokrotnie odnosiłam wrażenie, że zwyczajnie cofam się do tych czasów, wracam w te miejsca. Wszystko było takie realne, że można było bardzo mocno wczuć się w fabułę, jaką przedstawiała nam autorka. Każda z książek była inna, ale każda niosła za sobą pewne przesłanie, sprawiała, że czytelnik mógł chociaż na moment wzbudzić w sobie jakąś niezwykle istotną refleksję.

Na kolejną uwagę zasługuje sposób, w jaki zostali wykreowani bohaterowie. Są to postacie z krwi i kości, które mają swoje wady, ale i zalety. Nie są to bohaterowie z bajki, choć oczywiście jest w nich także trochę tego typu cech. Autorka świetnie ukazała relacje między bohaterami, pokazała bardzo realnie rodzinne więzi. 

Fabuła w powieści jest dość spokojna, logiczna i przewidywalna, ale nie przeszkadza to w ogóle w czerpaniu przyjemności z lektury. Akcja toczy się powoli, ale zdarzają się w niej także niespodziewane zwroty akcji, co nadaje odpowiedniego tempa dla całości. Jeśli wiec macie ochotę przeczytać naprawdę niezłą rodzinną sagę, to koniecznie poznajcie rodzinę Bridgentonów.