Akceptujemy karty:

akceptowalne karty

Payu:

płatności
szybki kontakt
Pogotowie maturalne: Motywy literackie - Motyw człowieka


Poszukiwanie przez bohaterów literackich prawdy o życiu i sobie samym. Przedstaw na podstawie wybranych lektur

Ocena punktowa: 19/20
Liczba stron: 6
Bibliografia: TAK
Ramowy plan: TAK

Multimedia:
brakOkreślenie problemu:

Doświadczenia życiowe są siłą sprawczą wielkich zmian w życiu nie tylko w odniesieniu do postaci wykreowanych na kartach powieści, ale także do autorów poszczególnych dzieł.

„Doświadczenie to imię, jakie ludzie nadają swoim błędom”. Czy Oscar Wilde wypowiadając te słowa wyraził prawdziwą opinię o doświadczeniu? Czy doświadczenie to przede wszystkim kolejny fragment wiedzy o otaczającym nas świecie, o naszym życiu i o nas samych? W swojej pracy udowodnię, że doświadczenie jest bardzo często motorem napędowym naszego życia. To pod jego wpływem podejmujemy wiele decyzji, zmieniamy swoje podejście do wielu spraw i poznajemy swoje kolejne oblicza. Na kartach dzieł literackich nie brakuje bohaterów, którzy właśnie dzięki zdobytemu doświadczeniu poznali nową prawdę o sobie samych. Już w Biblii pojawia się bohater, który zmienia się pod wpływem zdobytej wiedzy i doświadczenia. Mam tu na myśli świętego Piotra, który z największego wroga Jezusa stał się jego najwierniejszym uczniem. Zdobyte doświadczenie zmieniło także zachowanie takich bohaterów jak chociażby Jacek Soplica, Andrzej Kmicic czy Justyna Orzelska. W swojej pracy przyjrzę się jeszcze innym postaciom, które dzięki zdobytemu doświadczeniu spojrzały na siebie, swoje życie i dotychczasowe działania z zupełnie innej perspektywy.


Jedną z postaci literackich, która zmieniła się pod wpływem doświadczeń życiowych jest bohater powieści Alberta Camusa pt. „Dżuma” – Raymond Rambert. Właśnie od tego bohatera zacznę swoją prezentację. Rambert był dziennikarzem francuskiego pisma, który został wysłany do Oranu w celu zebrania wiadomości o Arabach. Przybył do miasta na krótko przed wybuchem epidemii, która jak się okazało, całkowicie zmieniła jego plany. Rambert liczył na to, że szybko załatwi zleconą mu przez redakcje pisma pracę i będzie mógł wrócić do Paryża, gdzie zostawił swoja ukochaną. Kiedy wybuchła epidemia dżumy i zamknięto granice miasta, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się choroby. Rambert jasno postawił sprawę – nic nie łączy go z Oranem, jest tu tylko przejazdem, nie musi więc stosować się do obowiązujących w mieście przepisów. Był oburzony faktem, że wbrew własnej woli został zamknięty wraz z mieszkańcami w zakażonym mieście. Postanowił więc podjąć walkę o odzyskanie wolności. Początkowo uciekał się do działań legalnych – wizytował urzędy, prosił doktora Rieux o wydanie zaświadczenia, że nie jest zakażony i nie będzie stanowić zagrożenia po opuszczeniu miasta. Bohater starał się za wszelką cenę wydostać z miasta, w którym znalazł się wyłącznie ze względów zawodowych. Gdy zawiodły legalne sposoby na opuszczenie miasta, za pośrednictwem Cottarda – miejscowego przestępcy zdecydował się podjąć nielegalne działania aby tylko wydostać się z Oranu

strona:    1    2    3    4    5    6