Pogotowie maturalne: Motywy literackie - Motyw kobiety


Femme fatale w literaturze i sztuce. Przedstaw wizerunki kobiet fatalnych na wybranych przykładach

Femme fatale z języka francuskiego - „kobieta fatalna” to określenie kobiety niegodziwej, przynoszącej mężczyźnie zgubę, budzącej jednocześnie zgrozę i pożądanie. Genezy tego typu kobiety należałoby szukać już u stworzenia świata. Nie istniałoby przecież światło bez ciemności, a człowiek nie zdawałby sobie sprawy ze swojego szczęścia, gdyby nie zwątpienie. Słusznie stwierdził Z. Pitera: „Wyidealizowane, purytańskie portrety kobiet-aniołów byłyby nazbyt jednostronnym odzwierciedleniem życia natury kobiecej, gdyby nie wizerunek przeciwstawny: kobiety złej, grzesznej, upadłej, potępionej”. Obecna w mitologii każdej kultury, przedstawiana jako fantastyczny złowrogi stwór, kapryśna bogini czy pramatka grzechu, jako realne zagrożenie pojawiła się i przeżywała swój rozkwit w wieku XIX i XX, będąc później przez popkulturę uproszczona do stereotypu vampa. Dlaczego właśnie ten okres zasługuję na szczególną uwagę w zakresie rozważań na temat kreacji kobiety fatalnej? Koniec XIX w. to epoka modernizmu, gdzie dekadenci pod wpływem filozofii Freuda, Schopenhauera, zaczynają inaczej postrzegać kobietę. Staje się ona ucieleśnieniem zła, nadchodzącej apokalipsy, popędy zaś i niekontrolowana zmysłowość prowadzą do zguby. XIX w. to także okres wzmożonej emancypacji kobiet, które w patriarchalnej rzeczywistości walczą o równouprawnienie. Sięgając po męskie atrybuty władzy sufrażystki budziły niepokój. Stąd mizoginiczne przedstawienie kobiety jako wcielenia zła, odpowiedź na aktualną sytuację społeczną i polityczną.

Emil Zola często wyrażał myśl, że dwie największe dźwignie ludzkiej namiętności to miłość i religia, a gdyby poszukać głębiej, okazałoby się, że wyrastają z jednego pnia. Nana to potępienie, to diabeł, dlaczego nie miałby pociągać katolika zdjętego strachem bożym? Aby osiągnąć owa prawdę Zola badał rzeczywistość jednocześnie kierując się logiką. Metodą badania stało się dla pisarza przyrodoznawstwo- koncepcja naturalistyczna, traktująca człowieka jako element natury i badająca go w sposób analogiczny do badań przyrodniczych. „Nana” była dziełem, w którym artysta dał wyraz teoriom, którym przez całą swoją działalność literacką hołdował. Szczególnie znaczącą rolę w kreowaniu postaci obok naturalizmu odgrywały determinizm i dziedziczność. Według tej teorii Nana, jako istota ludzka, wywodząca się z marginesu społecznego, zdeterminowana jest w swoich działaniach przez czynniki odziedziczone genetycznie. Wokół bohaterki ujawnia się działanie praw naturalnych, które ją kształtują i niejako tłumaczą. Pisarz wciela z powrotem gatunek ludzki w całokształt warunków, które umożliwiają jego istnienie. Nana pozbawiona jest życia wewnętrznego- służy przedstawieniu pewnej idei. Uosabia „dezorganizacje od góry”- poprzez rozpustę i zgniliznę moralną wysokich warstw społecznych. Fauchery w swoim artykule pisze: „Wysoka, piękna, o wspaniałym ciele, jak roślina wybujała na kupie gnoju, mści się za żebraków i nędzarzy, których jest tworem. Przez nią zepsucie, szerząc się wśród ludu, zaraża arystokrację. Ta kobieta jest żywiołową siłą, destrukcyjnym fermentem.” Nana, dziewczyna z niższych sfer, paryska loretka, zwana także Złotą Bestią, zostawia za sobą ruiny i śmierć, „powalone ofiary” mężczyzn, których pożarła, nieświadomie mszcząc się za wszechstronne poniżenie swoje i swoich bliskich. Rujnuje i pozbawia czci hrabiego Vandeuvres, Jerzego Hugon i jego brata, Hektora de La Faloise, hrabiego Muffat. Umiera na ospę w chwili, gdy w tłumie zgromadzonym na bulwarze rozlegają się okrzyki: „Na Berlin! Na Berlin!”. Obwieszczają one początek wojny 1870-1871 roku, zakończonej haniebną klęską Francji. Zepsuta i psująca wszystko dookoła Nana jest nie tylko emanacją ówczesnego społeczeństwa francuskiego, ale i mitem seksualnym kobiety budzącej nieprzeparte pożądanie, jednocześnie przerażającej i podbijającej swym uwodzicielskim pięknem zarówno mężczyzn jak i kobiety. Znamienny jest także „motyw Messaliny”(bohaterka jest obserwatorką wyroku śmierci - czerpie z tego rozrywkę): gdy Nana nagle wyjechała z Paryża, opowiadano sobie o jej niezwykłej karierze na Wschodzie, a była to kariera oszałamiającej nałożnicy bogaczy, tajemnego bóstwa obwieszonego drogocennymi klejnotami. Nana miała bawić się obcinaniem głów niewolnikom w Kairze.

Nieco inną koncepcję przedstawiał Stanisław Przybyszewski. „Śnieg” jest dramatem, w którym bieg wydarzeń w całości podporządkowany jest modernistycznemu fatum, tragicznemu konfliktowi pomiędzy androgyniczną siłą przyciągającą mężczyznę i kobietę, oraz siłą niszczącą, - odwieczną „walką płci”. I chociaż mężczyzna tworzy świat pojęć, będąc jego królem, nigdy nie zrzuci jarzma kobiety, nigdy nie przestanie odczuwać namiętności jako „gryzącego wampira”. Miłość według Przybyszewskiego jest zawsze poza dobrem i złem, poza moralnością. To fatalna siła, która wciąga, niszczy człowieka, jest fatum, z którym nie można walczyć. Tadeusz nie mógł zdobyć Ewy – ucieleśnienia absolutnej, wolnej miłości. Rezygnuje ze swych marzeń, porzuca sny o kobiecie idealnej, poprzestaje na szczęściu domowego zacisza z dziewczyną prostą i jasną, która kocha go zwyczajnie. Cała stworzona przez niego otoczka topnieje, gdy tylko próg dworku przekracza Ewa. Wraca, aby zniszczyć domowe szczęście Bronki, porwać duszę Tadeusza, odzyskać swego niewolnika. W Tadeuszu budzi się natura konkwistadora, piekielne tęsknoty i pragnienia, demony przeszłości których ucieleśnieniem jest Ewa. Ona sama zatraciła zdolność do życia, nie potrafi być szczęśliwa, zamęcza przez to siebie i innych. Jej obecność wprowadza do dotychczas spokojnego zakątka niepokój, bohaterami zaczynają targać bliżej nieokreślone namiętności. W życiu każdego z nich pełni Ewa określoną, ważną rolę- dla Kazimierza jest snem, dzięki któremu dostrzegł w bratowej wewnętrzną siłę, dla Bronki koszmarem, z którym bezskutecznie walczy, dla Tadeusza zaś tęsknotą, obietnicą metafizycznych doznań, piekielnym pragnieniem, które przez całe życie próbował zaspokoić. Wątła fabuła dramatu stanowi tutaj pretekst do analizy psychiki kobiety fatalnej, autor nie ułatwia nam jednak zadania Oceny musimy dokonać sami, na podstawie atmosfery domu panującej po przybyciu bohaterki, to właśnie lęki i namiętności targające domownikami świadczą o jej specyfice. Ewa reprezentuje typ kobiety fatalnej, która słabszego psychicznie mężczyznę doprowadza do zguby.

Portrety literackie byłyby jednak niepełne, gdyby nie malarskie i filmowe kreacje kobiet demonów, dlatego pokażę prezentację multimedialną, która pozwoli mi lepiej omówić przytaczane w dalszym ciągu kwestie.

Malarstwo Gustawa Klimta rozkwitło w klimacie przepychu i wyrafinowania cesarskiego Wiednia fin-de-siecle’u. W swej przesyconej erotyką sztuce stopił on w wyszukaną i urzekającą całość wpływy archaiki greckiej, malowideł egipskich i mozaik bizantyjskich. Klimt wyznał kiedyś: „Nie mam ani jednego autoportretu. Moja własna osoba nie interesuje mnie jako ewentualny temat malarski; ciekawią mnie raczej inni, szczególnie kobiety”. To właśnie one na jego płótnach są kuszące iuwodzicielskie. Biblijna opowieść o Judycie - wybawicielce oblężonego miasta Betuli i jego tracących ducha obrońców - jest psychologicznie, moralnie i obyczajowo bardzo szczególnym przypadkiem. Dumna wdowa z biblijnej Księgi Judyty, ratuje swoje rodzinne miasteczko - podstępem pozbawia asyryjskiego wodza Holofrenesa głowy. Własna interpretacja tej opowieści, ubranie jej w nowy sens, jest tematem obrazu Klimta Judyta I . Obraz powstał w 1901 roku namalowany olejem na płótnie. Artysta uchwycił moment, w którym Judyta upaja się własną zbrodnią - moment zapomnienia, być może modlitwy? Na pierwszy plan wysuwa się nie morderstwo, lecz ona i jej głębokie przeżycia. Widzimy Judytę zupełnie odheroizowaną- jest to postać pewna siebie i rozerotyzowana. Twarz kobiety, piękna o orientalnej urodzie, mimiką doskonale odzwierciedla stan ekstatycznego transu, na co wskazują zmysłowo przymknięte powieki oraz rozchylone, ciemnoczerwone usta. Patologiczna, nieukrywana chęć szkodzenia mężczyźnie, bije od całej jej osoby. Wielkim osiągnięciem Klimta i zarazem jego domeną jest użycie złota w malarstwie. Rozświetla ono obraz, nadaje postaci niezwykłego, pozaziemskiego blasku i pogłębia kontrast pomiędzy ciemnymi i jasnymi partiami obrazu. Złoty ornament zastępuje również przestrzeń za Judytą w efekcie czego mamy tylko jeden- pierwszy plan. Kolejną innowacją było uwzględnienie ramy, jako części dzieła - wręcz kontynuacji obrazu - stanowiącej połączenie jego treści ze światem odbiorcy. Tworząc ramę posłużył się artysta ornamentem. Poza złotem i czernią włosów,w obrazie dominuje raczej wąska gama barw. Są to kolory pastelowe, delikatne i harmonijne, wzmocnione nieco na ustach i piersiach Judyty. Moim zdaniem Klimt osiągnął sukces przedstawiając dokładnie to, o co mu chodziło - kobiecą demoniczność, ale i piękno. Obraz jest portretem psychologicznym typowej femme fatale, żądnej władzy i krwi.

Jednak dopiero film sprawił, że postać femme fatale stała się ikoną zamieszkującą masową wyobraźnię. Theda Bara, Marlena Dietrich, Pola Negri... oto niektóre z aktorek, dzięki którym typ kobiety zmysłowej i zarazem niebezpiecznej został obleczony w konkretne ciała, rozpoznawalne dla masowego odbiorcy. Szczególnie wpisał się w historię kina amerykański film noir, a dokładniej jego okres klasyczny lat 40. i 50. Do tego gatunku zalicza się film „Gilda” z 1946 roku. Odtwórczyni tytułowej roli Rita Hayworth była tworem panującej mody na tzw. Pin-Up Girls. Usunięto jej włosy z czoła powiększając owal twarzy, zmieniono kolor włosów i wystylizowano grzywę spadającą faliście na ramiona, co przy ruchach głowy podczas tańca dawało znakomite efekty. Obok fryzury obowiązkowo zawsze staranny, wskazujący na siłę drzemiącą w jej zmysłowym ciele strój, makijaż oraz wystudiowane gesty – oto podstawowe elementy wizerunku kobiety fatalnej na szklanym ekranie, wyeksponowane dodatkowo przez oświetlenie i punkty widzenia kamery. Obejrzyjmy scenę, która unieśmiertelniła i film i Ritę Hayworth. Miejsce w historii kina i obyczaju "Gilda" zawdzięcza właściwie jednej scenie. Ku niezadowoleniu zazdrosnego męża, właściciela kasyna, bohaterka wychodzi przed publiczność, by zaśpiewać piosenkę „Put the blame on Mame, Boys” (Wszystkiemu winna mama). Kołysząc się w rytm zmysłowej muzyki, ubrana w czarną, satynową suknię odsłaniającą ramiona, zaczyna zdejmować długą czarną rękawiczkę. Scena ta, dla dzisiejszego widza praktycznie bez znaczenia, w tamtych czasach uznana była za jedną z najbardziej zmysłowych, niewykraczającą jednocześnie poza granice dobrego smaku. Bohaterka filmu, o niejasnej przeszłości, obdarzała swymi wdziękami wielu mężczyzn, śmiało obraca się w towarzystwie graczy, kpiąc z męża. Dalszy ciąg sceny ma charakter symboliczny; Gilda zostaje brutalnie ściągnięta ze sceny przez Johnnego, który wymierza kobiecie siarczysty policzek, dokonując swoistej detronizacji. Wszystko wraca do normalnego porządku świata, vamp otrzymuje karę za swe niecne występki, a jego porażka stanowi potwierdzenie dominującej pozycji mężczyzny w społeczeństwie i kulturze. W Anglii dano filmowi tytuł „Nigdy nie było kobiety takiej jak Gilda!”. Rzeczywiście - nie było!

Kobieta fatalna swoją siłę czerpie z ponadprzeciętnej zmysłowości i seksualności. Stanowi to jej największą broń, staje się zaprzeczeniem wiktoriańskiego pojmowania, jakoby płciowość kobieca stanowiła odbicie męskiej, że nie istnieje suwerennie, że musi być rozbudzona przez mężczyznę i od niego uzależniona. Szczególnie znamienny u tego typu kobiet jest brak spontaniczności zachowań. Wystudiowane gesty i działania są znakiem metod i motywów kierujących wampem. Kobieta fatalna działa bowiem zawsze według planu, nie kierując się emocjami. Stąd też w omawianych dziełach brak monologów demona, pamiętników pisanych jego ręką. Kreacja bohaterki dokonuje się jakby „z zewnątrz” za pomocą opisów wyglądu, stroju, zachowania czy też jak to jest w przypadku dramatu scen z modliszką w roli głównej. Kobieta fatalna jest alegorią męskiego pożądania, jego personifikacją, stanowiącą niebezpieczeństwo dla rodziny, czy też jak to widać na przykładzie Nany, całego społeczeństwa. Stąd lęk płciowy i istna wszechogarniająca mizoginia.

strona:    1    2    3    4    5  

Mieszkanki salonów i wiejskich chat. Zaprezentuj literackie portrety kobiet w wybranych utworach

Ocena:
20/20
Teza: Literatura udowadnia, że zarówno salonowe damy, jak i niewiasty pochodzące z gminu są niewyczerpaną skarbnicą kobiecych portretów.

Ocena opisowa nauczyciela: Praca przejrzysta i zwięzła. Napisana poprawnym językiem.

Uwodzicielskie kobiety w literaturze i sztuce. Omów zagadnienie na wybranych przykładach

Ocena:
20/20
Teza: Kobiety uwodzą mężczyzn na wiele sposobów, gdyż każdy podatny jest na inne bodźce oraz zachowania.

Ocena opisowa nauczyciela: Praca precyzyjna, przemyślana i odpowiednio skomponowana. Zawiera bogatą bibliografię.

Sposób przedstawiania kobiecego piękna w różnych epokach. Porównaj na wybranych przykładach

Ocena:
20/20
Teza: Sposoby przedstawiania kobiecego piękna są różnorodne. W dużej mierze zależy to od poglądów ludzi danej epoki.

Ocena opisowa nauczyciela: Praca bogata w przykłady z literatury i sztuki. Przemyślana i dojrzała.

Emancypacja kobiet na przestrzeni wieków. Przedstaw problem odwołując się do wybranych lektur

Ocena:
20/20
Teza: Różnorodność portretów i ról kobiet na przestrzeni epok.

Ocena opisowa nauczyciela: Praca świadczy o samodzielnym myśleniu autorki. Ciekawy dobór lektur.

Omów różne wizerunki kobiet na przykładzie wybranych utworów literackich

Ocena:
20/20
Teza: Literatura prezentuje szeroką i różnorodną gamę kobiecych portretów.

Ocena opisowa nauczyciela: Praca w pełni realizuje temat. Właściwie dobrane przykłady. Przejrzysta treść.

Kobieta piękna, władcza, zdradziecka, zależna od mężczyzny, próżna – przedstaw sposoby kreowania postaci kobiecych na podstawie analizy utworów różnych epok

Ocena:
20/20
Teza: Kobiety są od wieków obiektem uwielbienia, marzeniami mężczyzn bez względu na to, jakie mają cechy.

Ocena opisowa nauczyciela: Praca we właściwy sposób realizuje temat. Ukazuje najbardziej popularne wizerunki kobiet. Plan i bibliografia bez zarzutu.

Kobiety - fascynujące czy irytujące? Omów temat na wybranych przykładach

Ocena:
20/20
Teza: Kobieta jako jeden z podstawowych lejtmotywów literatury światowej, przedstawiana w różnych ujęciach: jako matka, żona, córka, czy kochanka.

Ocena opisowa nauczyciela: Praca w pełni realizuje temat. Ciekawe przykłady, prawidłowe wnioski.

Kreacje kobiet w epoce pozytywizmu, a postulat emancypacji

Ocena:
20/20
Teza: Emancypacja dla wielu kobiet w epoce pozytywizmu okazała się społeczno-ekonomiczną koniecznością.

Ocena opisowa nauczyciela: Praca w pełni realizuje temat. Ukazuje kilka portretów kobiet. Bogata literatura przedmiotu.

Bohaterki literackie okresu Młodej Polski. Scharakteryzuj wizerunek kobiet tej epoki na wybranych przykładach

Ocena:
20/20
Teza: Młodopolskie bohaterki literackie cechuje bogata osobowość i skomplikowana psychika.

Ocena opisowa nauczyciela: Praca odpowiada tezie i tematowi. Poprawne przedstawienie poszczególnych bohaterek. Właściwe wnioski.

Postacie kobiece i ich rola w utworach romantyków i pozytywistów. Przedstaw zagadnienie na wybranych utworach

Ocena:
20/20
Teza: W romantyzmie i pozytywizmie rola kobiet w literaturze często bywała kluczowa.

Ocena opisowa nauczyciela: Praca w pełni realizuje temat. Poszczególne elementy spięte w logiczną całość. Poprawny język wypowiedzi.

Femme fatale w literaturze różnych epok. Przedstaw na przykładzie różnych utworów

Ocena:
20/20
Teza: Motyw kobiety fatalnej towarzyszy literaturze od wieków.

Ocena opisowa nauczyciela: Praca w 100% realizuje temat. Lekki styl i logiczna konsekwencja.

Obraz kobiety w literaturze tworzonej przez kobiety. Omów problem na wybranych przykładach

Ocena:
20/20
Teza: W różnych okresach kobiety tworzyły odmienne i złożone literackie bohaterki.

Ocena opisowa nauczyciela: Praca zwięzła, spójna. Ciekawe argumenty i sposób ukazania poszczególnych kobiecych postaci.

Kobiecość jako przywilej lub przekleństwo. Rozważ w odniesieniu do tekstów literackich wybranej epoki

Ocena:
20/20
Teza: Czy warto było być kobieta w epoce pozytywizmu?

Ocena opisowa nauczyciela: Praca samodzielna wykorzystująca bogate i nietuzinkowe lektury.

Od anioła do femme fatale. Scharakteryzuj kreacje bohaterek w wybranych utworach literackich różnych epok

Ocena:
20/20
Teza: Analizowanie wizerunków kobiecych w literaturze może być pasjonujące.

Ocena opisowa nauczyciela: Praca zawiera ciekawe kreacje bohaterek. poprawny plan i bibliografia.

Afrodyta - Wenus. Motyw mitycznej bogini piękności w literaturze i sztuce

Ocena:
20/20
Teza: Kult Afrodyty - Wenus przetrwał stulecia, o czym świadczą liczne dzieła sztuki i literatury.

Ocena opisowa nauczyciela: Praca zgrabnie napisana, oparta na ciekawych przykładach.

Porównaj kreacje postaci kobiecych w literaturze romantyzmu, pozytywizmu i Młodej Polski, analizując wybrane przykłady

Ocena:
20/20
Teza: Obraz postaci kobiecych w wybranych epokach.

Ocena opisowa nauczyciela: Praca przemyślana. Dobra kompozycja i język wypowiedzi.

Kobieta anioł, kobieta demon. Rozpatrz na wybranych przykładach

Ocena:
20/20
Teza: W każdej kobiecie występuje pierwiastek zarówno anielski, jak i demoniczny, dlatego właśnie są one tak intrygujące.

Ocena opisowa nauczyciela: Prezentacja poprawna, ciekawie sformułowany problem i wnioski.

Tragiczny wpływ kobiet na bohaterów literackich. Omów na wybranych przykładach.

Ocena:
20/20
Teza: Przedstawienie tragicznego wpływu kobiet na wybranych bohaterów literackich.

Ocena opisowa nauczyciela: Praca szczegółowo i wnikliwie analizuje temat.

Kobieta błogosławieństwem lub przekleństwem dla mężczyzny. Omów temat na wybranych utworach z różnych epok.

Ocena:
20/20
Teza: Kobieta może być równocześnie błogosławieństwem i przekleństwem dla mężczyzny – „jest bramą piekieł” lub „balsamem dla duszy”.

Ocena opisowa nauczyciela: Praca w zwięzły sposób ukazuje temat. Logicznie przeprowadzona argumentacja.

Uwielbiana, pożądana, znienawidzona. Porównaj różne wizerunki kobiet ukazane w literaturze różnych epok.

Ocena:
20/20
Teza: Literatura polska i światowa na przełomie wieków stworzyła wiele ponadczasowych kreacji kobiecych, których postaci budziły zachwyt, pożądanie, miłość lub nienawiść.

Ocena opisowa nauczyciela: Praca w pełni realizuje temat.

Przedstaw, porównaj i oceń portrety kobiet znane ci z literatury XIX wieku

Ocena:
20/20
Teza: Literatura dziewiętnastowieczna uwieczniła wiele różnorodnych i niepowtarzalnych portretów kobiecych.

Ocena opisowa nauczyciela: Ciekawa praca, oparta na czterech lekturach z XIX wieku.

Przedstaw, porównaj i oceń portrety kobiet znane ci z polskiej literatury XIX wieku

Ocena:
20/20
Teza: W każdej epoce odnajdziemy cały wachlarz kobiecych postaci.

Ocena opisowa nauczyciela: Praca w pełni realizuje temat.

Kobieta w malarstwie i literaturze. Omów na wybranych przykładach

Ocena:
20/20
Teza: Wizerunek kobiety idealnej wciąż ulega metamorfozom.

Ocena opisowa nauczyciela: Praca nietuzinkowa, oparta na ciekawych przykładach - pokazuje ewolucję wizerunku kobiety.

Obraz kobiet w XIX i XX wieku w literaturze

Ocena:
20/20
Teza: Wizerunki bohaterek literackich w pisarstwie XIX i XX wieku były niesłychanie złożone.

Ocena opisowa nauczyciela: Prezentacja poprawna ukazuje bardzo różnorodne wizerunki kobiet.

Omów i porównaj miejsce kobiety w społeczeństwie na podstawie literatury XIX i XX wieku

Ocena:
20/20
Teza: W pisarstwie XIX i XX wieku możemy dostrzec istotne zmiany w postrzeganiu społecznej roli kobiet.

Ocena opisowa nauczyciela: Praca przemyślana - dojrzałe i celne wnioski.

Kobieta anioł, kobieta demon - jako źródło inspiracji w literaturze. Rozważ na wybranych przykładach

Ocena:
20/20
Teza: Motyw kobiety-demona i kobiety-anioła ponadczasowym źródłem artystycznych inspiracji.

Ocena opisowa nauczyciela: Wyczerpująca prezentacja napisana poprawnym, potoczystym stylem.

Różne oblicza kobiet ukazane w literaturze polskiej i innych dziedzinach sztuki XIX i XX wieku

Ocena:
20/20
Teza: Niezależnie od dziedziny sztuki, działa polskie ukazują nietuzinkowe portrety kobiece.

Ocena opisowa nauczyciela: Praca ciekawa oparta na literaturze, malarstwie, filmie i piosence.

Anioł czy femme fatale. Obraz kobiety w literaturze polskiej. Omów zagadnienie, odwołując się do wybranych przykładów

Ocena:
20/20
Teza: Na przestrzeni wieków artyści ukazują anielską i demoniczną stronę kobiecej natury.

Ocena opisowa nauczyciela: Prezentacja bardzo szeroko i szczegółowo opisuje wizerunki poszczególnych kobiet.

Przyczyny i skutki niemoralnych decyzji kobiet. Omów zagadnienie w oparciu o przykłady z różnych epok

Ocena:
20/20
Teza: Kobiety kroczące drogą niesprawiedliwości lub występku są niezwykle ciekawymi postaciami literackimi.

Ocena opisowa nauczyciela: Praca dojrzała, ciekawa, świadcząca o dobrym obyciu literackim.

Zinterpretuj portrety niezwykłych kobiet - bohaterek literatury polskiej na wybranych przykładach z różnych epok.

Ocena:
20/20
Teza: Przedstawienie niezwykłych portretów kobiet - bohaterek literatury polskiej na wybranych przykładach z różnych epok.

Ocena opisowa nauczyciela: Prezentacja w pełni poprawna opisująca kilka kobiecych kreacji charakterystycznych dla polskiej literatury.

Kobiecość jako temat liryki. Przedstaw zagadnienie, odwołując się do utworów poetek XIX i XX wieku

Ocena:
20/20
Teza: Dzięki piszącym kobietom dokonała się zmiana w sposobie postrzegania kobiety.

Ocena opisowa nauczyciela: Prezentacja bogata w literackie przykłady. Przejrzysta kompozycja i wnioski potwierdzające tezę.

Matka, żona, kochanka. Różne obrazy kobiet w literaturze Omów na wybranych przykładach.

Ocena:
20/20
Teza: Co determinuje ogromną różnorodność jej zachowań?

Ocena opisowa nauczyciela: Prezentacja ciekawa, ukazuje różnorodność kobiecych literackich kreacji.

Grzeszne i grzeczne kobiety w literaturze i sztuce różnych epok

Ocena:
19/20
Teza: Kobiety są krańcowe: o wiele lepsze albo o wiele gorsze niż mężczyźni.

Ocena opisowa nauczyciela: Praca ciekawa, zwięzła, napisana lekkim piórem. W pełni realizuje założenia tematu.

Femme fatale w literaturze i sztuce. Przedstaw wizerunki kobiet fatalnych na wybranych przykładach

Ocena:
19/20
Teza: Chociaż wizerunek kobiety fatalnej odnajdujemy już w biblii, to największą fascynację tym motywem obserwujemy w wieku XIX i XX.

Ocena opisowa nauczyciela: Praca przemyślana i przejrzysta. Poprawny język.

Motyw żony w literaturze. Omów na wybranych przykładach

Ocena:
19/20
Teza: Kreacje żon w literaturze są niejednoznaczne - niektóre podtrzymują archetypy, natomiast inne łamią społeczne stereotypy.

Ocena opisowa nauczyciela: Praca przemyślana i przejrzysta. Bogata treść i bibliografia.

Kobiety jako źródło nieszczęścia. Przedstaw na wybranych przykładach literackich

Ocena:
19/20
Teza: Literatura dostarcza nam wiele przykładów kobiet sprowadzających najczęściej na mężczyzn nieszczęście - od czasów mitologii po współczesność.

Ocena opisowa nauczyciela: Praca przemyślana, oparta na bogatej bibliografii. Dobry styl i interesujące wnioski.

Wizerunek złych kobiet w literaturze i sztuce. Przedstaw na wybranych przykładach

Ocena:
19/20
Teza: Literatów, malarzy i filmowców zawsze inspirowały kobiety niepokorne i złe, dlatego w sztuce odnajdujemy wiele wizerunków kobiet fatalnych.

Ocena opisowa nauczyciela: Praca oryginalna, oparta na niebanalnych przykładach. Zaznaczona jest indywidualność i własne przemyślenia autora.

Wizerunek kobiety w literaturze. Zanalizuj temat, odwołując się do utworów krajowych i zagranicznych

Ocena:
19/20
Teza: Kobieta i kobiecość to temat, który od zawsze pasjonował wielu artystów, dla wielu z nich kobieta była inspiracją do stworzenia dzieła.

Ocena opisowa nauczyciela: Praca w pełni realizuje założenia tematu. Dobrze dobrana literatura i poprawnie sporządzony plan prezentacji.

Portrety kobiet w literaturze polskiej i światowej. Przedstaw na wybranych przykładach

Ocena:
19/20
Teza: Galeria portretów literackich kobiet jest niezwykle bogata, lecz mimo licznych rozbieżności można wyróżnić pewne wizerunki kobiet jakie zapisały się w literaturze na przestrzeni epok.

Ocena opisowa nauczyciela: Praca bardzo dobrze skomponowana. Barwny i płynny język. W pełni zrealizowany temat prezentacji.

Różne koncepcje kobiecego piękna w literaturze i sztuce. Omów na wybranych przykładach

Ocena:
19/20
Teza: Od starożytności aż do czasów współczesnych obraz kobiety zmieniał się i przekształcał wraz z panującymi w danej epoce wyobrażeniami i inspiracjami.

Ocena opisowa nauczyciela: Praca odwołuje się do licznych lektur i dziel sztuki. Sprawny język, bogata prezentacja.

Postać uwodzicielskiej kobiety w literaturze. Przedstaw na wybranych przykładach

Ocena:
19/20
Teza: Funkcjonowanie motywu uwodzicielki w literaturze.

Ocena opisowa nauczyciela: Praca poprawna, napisana płynnym stylem, przemyślana.

Portret kobiety w różnych epokach. Przedstaw w oparciu o przykłady z literatury i sztuki

Ocena:
19/20
Teza: Kobieta na piedestale w kolejnych epokach, w każdej z dziedzin literatury sztuki czy malarstwa.

Ocena opisowa nauczyciela: Praca obszerna. Zawiera wiele przykładów. Poprawny styl i język.

Postacie kobiece w literaturze i sztuce. Porównaj wybrane bohaterki z różnych epok

Ocena:
19/20
Teza: Wiele bohaterek literatury, dzieł plastycznych i filmowych to postaci interesujące i ważne, wartościowe, czy też po prostu ciekawie ukazane.

Ocena opisowa nauczyciela: Praca przejrzysta, poprawnie skonstruowana. Dobry styl wypowiedzi.

Wizerunek kobiety w literaturze i sztuce. Na wybranych przykładach przedstaw zagadnienie

Ocena:
19/20
Teza: Każdy artysta postrzega kobietę inaczej i dodaje jej inny, przez siebie zauważony walor, a niekiedy ukazuje jej wady.

Ocena opisowa nauczyciela: Poprawna i przemyślana praca. Logiczne argumenty i dobry język.

Kobieta w literaturze i malarstwie. Przedstaw różne wizerunki, opierając się na wybranych przykładach

Ocena:
19/20
Teza: Głównym czynnikiem determinującym życie kobiety jest stopień jej niezależności.

Ocena opisowa nauczyciela: Prezentacja w pełni poprawna.

Literackie wizerunki kobiet. Omów zagadnienie na wybranych przykładach

Ocena:
19/20
Teza: Najciekawszy jest wizerunek kobiet złożonych, których natura obfituje w rażące sprzeczności i na ich przykładzie możemy podziwiać fascynujące oblicza kobiecej psychiki.

Ocena opisowa nauczyciela: Prezentacja standardowa. Przedstawia temat w pełni i dość zwięźle. Poprawny język.

Zmiana wizerunku kobiety na przestrzeni wieków. Przedstaw odwołując się do literatury i sztuki

Ocena:
19/20
Teza: W każdej epoce istniały muzy, które popychały poetów do tworzenia dzieł uwielbienia i zachwytu, malarzy do kreślenia portretów i aktów.

Ocena opisowa nauczyciela: Praca przemyślana. W pełni ukazuje zmianę postrzegania kobiety na przestrzeni wieków. Poprawny język.

Świat kobiecych wartości. Przedstaw problem, odwołując się do wybranych utworów literackich

Ocena:
19/20
Teza: Dwoistość charakterów kobiet oraz ich świat wartości na podstawie wybranych utworów pozytywistycznych i dwudziestolecia międzywojennego.

Ocena opisowa nauczyciela: Praca logiczna i przemyślana. Poszczególne argumenty przedstawiono przejrzyście. Poprawny język.

Wizerunek kobiety w romantyzmie. Przedstaw, odwołując się do wybranych lektur

Ocena:
19/20
Teza: Postacie kobiece w epoce romantyzmu były często eksponowane.

Ocena opisowa nauczyciela: Praca bogata w treści. W pełni odpowiada tematowi. Poprawny styl wypowiedzi.

Portret kobiety w literaturze polskiej. Przedstaw zagadnienie,odwołując się do wybranych przykładów

Ocena:
19/20
Teza: Zjawiskowość kobiecej natury nie uszła uwadze polskim pisarzom i poetom.

Ocena opisowa nauczyciela: Praca w pełni poprawna. Na kilku przykładach prezentuje portret kobiety w utworach literackich. Poprawny konspekt prezentacji.

Kobieta matka, kobieta fatalna, kobieta bogini. Omów motywy na wybranych przykładach literackich

Ocena:
19/20
Teza: W literaturze zostały utrwalone między innymi wizerunki bogini, matki, kobiety fatalnej.

Ocena opisowa nauczyciela: Praca w pełni realizuje temat. Różnorodne tematy, ciekawe przemyślenia.

Portrety kobiet w literaturze polskiej i obcej. Przedstaw na wybranych przykładach.

Ocena:
19/20
Teza: Kobiety jako obiekt uwielbienia, westchnień, pożądania i zazdrości.

Ocena opisowa nauczyciela: Praca typowa. Oparta na powszechnie znanych lekturach.

Wizerunek ukochanej kobiety w romantycznej literaturze i epistolografii

Ocena:
19/20
Teza: Kobieta jako inspiracja twórczości poetyckiej, źródło natchnienia oraz przyczyna nieszczęść i zawodów miłosnych; przedstawiana głównie jako kochanka, matka, żona, jest obiektem uwielbienia, pożądania i zazdrości.

Ocena opisowa nauczyciela: Praca zwięzła, konkretna i na temat. Można by więcej uwagi poświęcić epistolografii.

Muza, żona, kochanka, matka. Różne sposoby kreowania postaci kobiet w literaturze. Omów ten problem na wybranych przez siebie przykładach dzieł literackich z różnych epok

Ocena:
19/20
Teza: Kobiety - bohaterki literatury - potrafią być jednocześnie różne i podobne.

Ocena opisowa nauczyciela: Praca bogata w przykłady, ukazuje jak różnorodne mogą być kobiety na przestrzeni epok.

Postacie kobiet w mitologii i Biblii. omów ich rolę i sposoby portretowania w wybranych utworach

Ocena:
19/20
Teza: Obydwa antyczne źródła kreują niepowtarzalne, często archetypiczne postaci kobiet.

Ocena opisowa nauczyciela: Praca szeroko traktuje temat. Ukazuje kilka najbardziej archetypicznych wizerunków kobiet.

Postać kobiety fatalnej w literaturze polskiego pozytywizmu, Młodej Polski i dwudziestolecia międzywojennego

Ocena:
19/20
Teza: Femme fatale polskiej literatury mają zgubny wpływ na mężczyzn i determinują ich losy.

Ocena opisowa nauczyciela: Praca świadczy o indywidualnym podejściu do tematu - wnioski. Poprawne argumenty i przedstawione ciekawie postacie.

Ewa nie tylko kusicielka. Przedstaw różne kreacje kobiet w literaturze

Ocena:
19/20
Teza: Literacki wizerunek zmieniał się od czasów ukazania biblijnej Ewy i zmienia się po dzień dzisiejszy.

Ocena opisowa nauczyciela: Praca ukazuje kilka wybranych wizerunków kobiet.

Przedstaw różne portrety Polek na wybranych przykładach literackich. Zanalizuj wybrane utwory

Ocena:
19/20
Teza: Kreacje kobiet-Polek odnajdziemy w wielu epokach polskiej literatury.

Ocena opisowa nauczyciela: Praca ukazuje ciekawe wizerunki kobiet.

Kobieta błogosławieństwem czy przekleństwem dla mężczyzny. Rozważ problem, analizując na wybranych przykładach różnych epok

Ocena:
19/20
Teza: Różny wpływ płci pięknej na męskich przedstawicieli w literaturze.

Ocena opisowa nauczyciela: Praca w pełni realizuje temat.

Motyw kobiety - muzy, natchnienia w sztuce i literaturze

Ocena:
19/20
Teza: Portrety kobiet, które dzięki swojej wyjątkowości zostały uwiecznione przez pisarzy i malarzy.

Ocena opisowa nauczyciela: Ciekawa praca pokazująca różnorodność ujęcia tematu.

Scharakteryzuj kobietę, jej życie i pragnienia, odwołując się do wybranych postaci literackich

Ocena:
19/20
Teza: Złożoność kobiecych wizerunków w pisarstwie XIX i XX wieku.

Ocena opisowa nauczyciela: Zwięzła praca opisująca trzy typy kobiece z literatury XIX i XX wieku.

Femme fatale. Kobieta fatalna w literaturze i sztuce

Ocena:
19/20
Teza: Rola femme fatale zostaje narzucona kobiecie przez samą ofiarę – mężczyznę.

Ocena opisowa nauczyciela: Prezentacja ciekawa, ukazująca spojrzenie na femme fatale z dwóch odmiennych perspektyw.

Motyw ciała kobiecego w literaturze i sztuce modernizmu

Ocena:
18/20
Teza: W literaturze i malarstwie ciało kobiece zostało było przedstawiane różnorodnie.

Ocena opisowa nauczyciela: Praca przejrzysta i bogata w przykłady. Dobrze przedstawiony problem i wnioski.

Kreacje kobiet w literaturze polskiej i obcej. Omów, odwołując się do przykładów z różnych epok

Ocena:
18/20
Teza: Zarówno w polskiej, jak i obcej literaturze możemy dostrzec różnorodne portrety kobiet.

Ocena opisowa nauczyciela: Praca poprawna. Zawiera odpowiednio dobraną literaturę.

Kobieta jako literacka bohaterka. Przedstaw na wybranych przykładach z różnych epok

Ocena:
18/20
Teza: Kobieta uważana za uosobienie piękna, wdzięku i wrażliwości, stała się wdzięcznym tematem dzieł literackich.

Ocena opisowa nauczyciela: Praca poprawna. Kolejne argumenty ułożone zostały w logiczna całość.

Kobieta demon, kobieta wamp, kobieta fatalna. Omów na przykładzie wybranych tekstów literackich

Ocena:
18/20
Teza: Tajemniczość, piękno, zagadkowość, niedostępność kobiety fatalnej niszczy mężczyzn i jednocześnie jest źródłem fascynacji literackich na przestrzeni wieków.

Ocena opisowa nauczyciela: Prezentacja napisana lekkim piórem. Poprawny język i styl wypowiedzi. Zwięzłość i logika argumentacji.

Przykłady zmiennych i tajemniczych kobiet w literaturze. Przedstaw, odwołując się do znanych ci utworów

Ocena:
18/20
Teza: W literaturze możemy spotkać się z połączeniem portretów kobiety złej i dobrej.

Ocena opisowa nauczyciela: Praca poprawna. W przejrzysty sposób ukazuje wizerunki trzech kobiet w literaturze.

Wizerunek kobiety w Biblii. Scharakteryzuj i porównaj różne bohaterki historii z Nowego i Starego Testamentu

Ocena:
18/20
Teza: W Biblii możemy odnaleźć zarówno pozytywne jak i negatywne wizerunki kobiet.

Ocena opisowa nauczyciela: Praca ciekawa. Zawiera zaskakujące wnioski. Oryginalne podejscie do tematu.

Funkcje kobiet w literaturze Młodej Polski i dwudziestolecia międzywojennego. Przeanalizuj, opierając się na wybranych utworach

Ocena:
18/20
Teza: Kreacje i funkcje bohaterek kobiecych okresu Młodej Polski i dwudziestolecia międzywojennego były zróżnicowane.

Ocena opisowa nauczyciela: Poprawna praca. Napisana dobrym językiem, przejrzyste argumenty.

Inspirujące i irytujące kobiety. Przedstaw ich wizerunki, opierając się na literaturze i własnych przemyśleniach.

Ocena:
18/20
Teza: Od stuleci kobiety stanowią źródło natchnienia dla artystów, głównie mężczyzn.

Ocena opisowa nauczyciela: Trafny dobór cytatów. Praca przemyślana i ciekawa. Poprawny styl.

Bogactwo wizerunków kobiet w literaturze, różnorodność ich osobowości i barwność postaci

Ocena:
18/20
Teza: Literatura bez kobiet byłaby uboższa, są one tak różnorodne i występują w tak niezwykłych rolach, że trudno tę wielość portretów ogarnąć.

Ocena opisowa nauczyciela: Praca zgrabna, napisana płynnym językiem. Dobrze dobrana literatura. Zwięzłe argumenty.

Porównaj utrwalone w literaturze archetypy bohaterek, odwołując się do wybranych tekstów kultury romantycznej i młodopolskiej

Ocena:
18/20
Teza: Zjawiskowość kobiecej natury nie uszła uwadze artystom – malarzom, muzykom, pisarzom, poetom, którzy przez kolejne wieki i epoki, próbowali doścignąć i poznać w pełni kobietę, ulegając jej wpływom.

Ocena opisowa nauczyciela: Praca w pełni poprawna. Właściwie dobrana literatura i argumenty.

Na podstawie wybranych wierszy współczesnej poetki przedstaw portret kobiety naszych czasów

Ocena:
18/20
Teza: Agnieszka Osiecka w swojej twórczości literackiej, pokazała nie tylko swoje oblicze, ale obraz wszystkich współczesnych Polek.

Ocena opisowa nauczyciela: Praca pomysłowa. Ciekawe przykłady z twórczości Osieckiej.

Wpływ kobiet na wybory bohaterów literackich. Omów na wybranych przykładach z różnych epok literackich

Ocena:
18/20
Teza: Kobiety w literaturze często wywierały zgubny wpływ na mężczyznę.

Ocena opisowa nauczyciela: Motyw kobiety przedstawiony w ciekawy sposób. Poprawny język i styl.

Porównaj sposoby kreowania portretów kobiet w literaturze i malarstwie na podstawie analizy wybranych przykładów

Ocena:
18/20
Teza: W literaturze i malarstwie możemy odnaleźć bardzo wiele portretów kobiet.

Ocena opisowa nauczyciela: Praca zwięzła, konkretna.

Julia Capuletti jako ponadczasowa bohaterka w literaturze i sztuce. Omów temat na podstawie wybranych dzieł literackich oraz tekstów kultury

Ocena:
17/20
Teza: Julia Capuletti jest bohaterką do której odwołują się artyści po dzień dzisiejszy.

Ocena opisowa nauczyciela: Praca oryginalna. Ukazuje nawiązania do postaci Julii w literaturze, filmie i musicalu.

Kobieta w renesansie. Przedstaw na wybranych przykładach z literatury i sztuki

Ocena:
17/20
Teza: Kobiety traktowane są nie tylko jako przedmiot westchnień i miłości zmysłowej, ale także jako symbol niezwykłej harmonii, cnoty i piękna, co inspiruje artystów na całym świecie do dziś.

Ocena opisowa nauczyciela: Praca dobra, choć powierzchowna. Zbyt mało rozbudowane argumenty.

Motyw kobiety w literaturze. Przedstaw jego funkcjonowanie w wybranych dziełach

Ocena:
17/20
Teza: Obraz kobiety jako temat poruszany przez wielu artystów we wszystkich epokach literackich.

Ocena opisowa nauczyciela: Praca poprawna. W pełni realizuje temat.

Przedstaw różnorodne sposoby ujęcia motywu kobiety, odwołując się do wybranych utworów

Ocena:
17/20
Teza: Motyw kobiety jest szeroko rozpowszechniony w literaturze.

Ocena opisowa nauczyciela: Praca poprawna. Bardzo zwięzła. Drobne usterki językowe.

Kobieto! Puchu marny... Zaprezentuj najciekawsze Twoim zdaniem portrety kobiet w literaturze

Ocena:
17/20
Teza: W literaturze możemy odnaleźć bardzo wiele portretów kobiet. Są one opisywane jako dzielne bohaterki, pełne poświęcenia i odwagi, ale także jako puste, naiwne lekkomyślne trzpiotki. W swojej pracy chciałbym/chciałabym przedstawić portrety ko

Ocena opisowa nauczyciela: Praca zwarta. Skrótowo ukazuje kilka portretów oryginalnych kobiet. Napisana na przeciętnym poziomie.