Pogotowie maturalne: Motywy literackie - Motyw kobiety


Wizerunek złych kobiet w literaturze i sztuce. Przedstaw na wybranych przykładach

Tematem mojej prezentacji jest złych kobiet w literaturze i sztuce. Słowo wizerunek ma tu ono kluczowe znaczenie. Nie będę mówić o autoportretach kobiet fatalnych, ich autokreacjach, ale o wizerunku, jaki tworzyli na ich temat mężczyźni. Może to dać nam bowiem obraz nie tyle samej femme fatale, ale jej portretu, kreacji.
Niektórzy mężczyźni znajdują szczególne upodobanie w kobietach o złym charakterze, inni zaś wolą takie, których dobroć i niewinność pociąga za sobą nieuchronną katastrofę. Bogaci panowie zachwycają się wampami czerpiącymi satysfakcję z trwonienia ich fortun. Politycy tracą głowę dla prostytutek, które przekreślają ich kariery. Starsi mężczyźni szaleją na punkcie młodych dziewcząt przez co trafiają do wiezienia. Młodzieńcy zakochują się w starszych kobietach i nierzadko przypłacają to życiem, gdy zostaną odtrąceni. Wszyscy ci mężczyźni to ofiary kobiet fatalnych. Takie sytuacje ciągle dostarczają artystom inspiracji do tworzenia nowych dzieł.
W literaturze motyw kobiety występuje od zawsze, począwszy od biblijnej Ewy kuszącej Adama jabłkiem, mezopotamskiej Lilith, mitologicznej Hery lub Hekate. W tradycji greckiej spotykamy także harpie, Chimerę, Sfinksa czy syreny. W Japonii istnieje mit kobiety – węża, dla Indian zaś jest nią kobieta o uzębionej pochwie.
Kopaliński w swoim słowniku pisze, o kobiecie fatalnej, iż jest to osoba „przynosząca zgubę, sprowadzająca nieszczęście, łamiąca serce, karierę, życie mężczyzny”, jednak nie zawsze femme fatale można mierzyć miarą Kopalińskiego. A dlaczego tak uważam postaram udowodnić na początek przykładem Monici Bellucci, oraz jej kreacjami w filmie „Malena” i „Nieodwracalne”, celowo użyłem słowa „oraz” gdyż według mnie postaci grane przez włoską aktorkę maja dużo wspólnego z nią samą.
Na początek Malena Scordia - ideał kobiecego piękna, zjawiskowa nieskazitelna mieszkanka małego włoskiego miasteczka. Pusta ulica nagle zapełnia się, słychać tylko bicie serca mężczyzn, bo idzie Ona, każdy czy to dwunastoletni chłopiec czy siedemdziesięcioletni nienasycony życiem emeryt marzy o niej jako o obiekcie seksualnym. A ona? Idzie wspaniale, dostojnie... wyzywająco ubrana, prowokując wszystkie napotkane osoby, skandalistka, ladacznica, cudzołożnica, taki sąd wydają nad nią zazdrosne i ograniczone kobiety owego małego miasteczka. A Malena? Malena cierpi, z jednej strony po utracie męża, a z drugiej przez swoją niespotykaną urodę, będąca jej przekleństwem. Nie ma co jeść bo nikt nie chce jej sprzedać jedzenia, nie ma pieniędzy bo wszyscy się od niej odwrócili. Ucieczka w nierząd jest jedynym możliwym środkiem przetrwania. To nie wybór. To przymus.
Jej fatalizm jest urojoną wizją kobiet, których mężowie zdradziliby je bez zastanowienia na mrugniecie okiem Maleny, ale ona nie mruga, mało mówi... chce normalnie żyć. Kiedy rozjuszony tłum kobiet publicznie ją linczuje umiera piękno... a ukojona zostaje zazdrość fatalnych w swoim działaniu, matek, żon, kochanek... bo ten prawdziwy fatalizm Maleny poznajemy na pod koniec filmu. Okazuje się że mąż jednak nie zginął , wraca i odszukuje swoją żonę, która uciekła z miasta.. To najpiękniejszy come back i najsłodsza zemsta... Malena u boku swojego męża wraca do Castelcuto... może już nie tak zadbana i ubrana jak kiedyś, ale wraca.. odrodzona. To nie ona do momentu linczu czuła się femme fatale, to miasto za taką ją miało. Tornatore idealnie to ukazał, zostawiając na koniec miejsce dla niej samej – Maleny. Fatalizm kreowany, fatalizm różnie widziany, fatalizm urojony... to obrazy jakie można dostrzec w tym filmie.
Zaraz po udanej roli u Tornatore Monica Bellucci występuje w Nieodwracalne Gaspara Noe...gdzie jest całkowicie inna niż w poprzedniej roli..Alex bo tak ma na imię Głowna bohaterka filmu , ponownie zachwyca urodą, jednak nie spuszcza wzroku, nie cierpi... przynajmniej na początku/końcu.. tańczy,bawi się, bawi się tez mężczyznami ..Markusem i Pierem przyszłym i byłym mężem ... kiedy porusza się w rytm muzyki .. przykuwa wzrok tak jak ostatnie klatki filmu(pulsujący biały ekran) jednak nie męczy oczu , a hipnotyzuje.. widać ze chociaż mężczyźni obok niej nie są do końca wierni bądź utalentowani ,, nie mogą bez nie żyć..a ona wie ze ma nad nimi władzę. DO czego doprowadza jej idealność i fatalizm zarazem... ? zostaje potwornie zgwałcona i zmasakrowana, chociaż sama scena jest makabryczna to jeszcze gorszy jest upadek femme fatale , tutaj nie ma odrodzenia.. to zemsta losu, bo ALex sama doprowadziła do AUTODESTRUKCJI, a gwałt ma znaczenie symboliczne. Bo kobieta już się nie podniesie...to nieodwracalne, umarł fatalizm, umarła Alex umarło nienarodzone dziecko ...zostało tylko upokorzone i skatowane ciało. Cały dramatyzm ukazuje Noe w scenie kończącej kiedy widzimy Alex w zaawansowanej ciąży na pięknej zielonej łące czytającą ambit książkę, a w tle słyszymy Beethovena! Tak sielankowo i spokojnie mogło wyglądać jej życie..to elegia na koniec zwieńczona hukiem helikoptera i słowami ‘czas niszczy wszystko „..był czas na wyhamowanie, a nadszedł czas na pogrzeb femme fatale.Przykry ale nieunikniony koniec wykreowany jakże drastycznie przez Gaspara Noe.
Wybierając odpowiednie przykłady do swojej prezentacji chciałem również przedstawić współczesną kobietę fatalna i jest nią bez wątpienia Monica Bellucci a jej wcześniej wymienione role nie są tylko perfekcyjnie wymyśloną fikcją!! Jestem Maleną!!! krzyczy nagłówek wywiadu z aktorką... bo Bellucci w pełni utożsami się z tą rolą, jest piękna, zabawna i niezależna na co dzień... jak mówi żaden facet nie biedzi e jej dawał pieniędzy... mimo miłości do męża spisała intercyzę. Niektórzy uważają ją za najpiękniejszą kobietę świata.. chociaż ja nie podzielam tego zdania, to musze przyznać ze włoska aktorka przeraża, przeraża bo roztacza wokół siebie niezwykłą aurę , która hipnotyzuje. A czy to nie cecha kobiety fatalnej ?gdybym był w wieku Renato (bohatera Maleny) tez pewnie nie spał bym po nocach.. na szczęcie aktorka mieszka w Paryżu a ja mogę ją widzieć tylko na szklanym ekranie czy w czasopiśmie, myślę ze wszystkie kobiety świata chcą być od niej równie daleko...i wcale się im nie dziwie ...

Następnym przykładem jest salonowa piękność ,rzec można LALKA .. Izabela Łęcka jest ukształtowana pod wpływem sentymentalnych romansów i wychowania typowego dla kręgu arystokratycznego.. Była nad wyraz piękna, swym urokiem wabiła mężczyzn, przyciągała ich spojrzenia.. średniego wzrostu, miała kształtną figurę i nienagannie ułożone blond włosy oraz zniewalający uśmiech; często się uśmiechała ale nie zawsze szczerze. Przyzwyczajona do adoracji mężczyzn, nie może się pogodzić z faktem, że w miarę upływu czasu i topnienia rodzinnego majątku, grono jej wielbicieli zwęża się. Pozbawiona głębszych zasad molarnych, urodę traktuje jak towar, małżeństwo jako transakcję, w której zapłatą za jej urodę będzie zapewnienie odpowiednich dla niej warunków bytowych. Jest egoistyczna, próżna, zimna, pozbawiona uczuć, zapatrzona w siebie. Izabela nie potrzebuje przyjaciół, bliskich, wystarcza sama sobie Miała jednak wypaczone spojrzenie na świat. Bała się ludzi z niższych sfer, bała się codzienności i zwyczajności. Traktowała ludzi jak zabawki, wysługiwała się nimi w drodze do celu jakim była fortuna, bogactwo, pieniądze.
Właśnie dlatego miała wysokie mniemanie o sobie samej - uważała samą
siebie za boginię, kobietę niezwykłą i bajecznie piękną: „Gdyby ją kto szczerze zapytał: czym jest świat, a czym ona sama? Niezawodnie odpowiedziałaby, że świat jest zaczarowanym ogrodem napełnionym czarodziejskimi zamkami, a ona – boginią czy nimfą uwięzioną w formy cielesne”.

Wydawała się być uczona, znała języki interesowała się sztuką, choć powierzchowność w erudycji Łęckiej ukazywała się np. w ślepym wpatrzeniu w kiepskiego włoskiego aktora Rossiego, czy trzeciorzędnego skrzypka Molinarima. Mimo to wokół niej ciągle były tłumy wielbicieli, zawsze była w centrum zainteresowania. Jednym z takich był Wokulski. To przez Łęcką stracił chęć życia, doprowadziła go do psychicznej ruiny; poniekąd skazał sam siebie na banicję społeczną, wygnanie. Izabela Łęcka marzyła o księciu z bajki, o idealnej miłości ale mimo to widziała, że amanci czają się na fortunę jej ojca. Przez to stała się dla nich oschła, zdystansowana i uczuciowo pusta. Bolesław Prus stworzył postać arystokratki, kobiety za którą szaleją mężczyźni. Przez to że nie pozwala się otoczyć tak pięknym uczuciem jakim jest miłość, traci wszystko. To typ kobiety fatalnej, przynoszącej mężczyźnie zgubę.

Kolejnym typem femme fatale jest Maryla Grossmanowa z obrazu Stanisława Ignacego Witkiewicza. Wydawało by się na pierwszy rzut oka, że nic w niej nic złego. A jednak. Poznając genezę powstania obrazu, możemy się dowiedzieć, iż Witkacy nie chciał namalować tegoż portretu, ponieważ nie mieścił się on w jego kompetencjach (był znacznych rozmiarów, ukazywał modelkę w całej postaci) jednak skusiła go wysoka cena jaką Grossmanowa zaproponowała za obraz. Bogata, o kamiennej twarzy, enigmatycznym spojrzeniu siedzi jakby na tronie. Krwisto czerwona suknia z złotymi zdobieniami czyni ją niezwykle powabną i pociągającą, a delikatnie skrzyżowane nogi oraz układ rąk (jedna położona na podłokietniku tronu, a druga lekko dotykająca twarzy) sprawiają wrażenie poczucia władzy, a zarazem obojętności i nie byłoby w tym nic niezwykłego, gdyby nie postawa malarza na portrecie. Otóż trzyma on w swoich rekach prawie skończony portret swojej modelki. Nie jest on jednak w żadnym stopniu podobny do pozującej mu kobiety - na portrecie widzimy potwora... jest to wizja artystyczna Witkacego na temat Maryli. Obnaża on w pewien sposób prawdziwe oblicze kobiet. Fatalizm według Witkacego zatem może mieć dwa oblicza z jednej strony kapryśność, dwulicowość i próżność malowanych przez niego kobiet, które chcąc uleczyć swoje kompleksy każą się ulepszać na obrazach oraz rzeczywistą niedostępność, idącą w parze z pięknem, czemu towarzyszą ogromne pieniądze i brak szacunku dla ludzi. W tym wypadku dla samego malarza. Grossmanowa na pewno posiada jedno z tych obliczy.

Kolejnym wizerunkiem będącym kwintesencją fatalizmu jest Elizabeth Vogler. Femme fatale ze zmarszczkami, femme fatale na emeryturze, femme fatale zrzucona z piedestału. Stara, zgorzkniała, małomówna stara panna, która miała w garści cały świat, miała w garści świat ludzkich łez i uśmiechu, dlaczego? Bo jaka sławna aktorka, wcielając się w różne role manipulowała uczuciami widza. Jednak nie aktorstwo i sława jest związane z jej fatalizmem, ale manipulowanie prawdziwymi uczuciami jakimi pałali do niej mężczyźni. Mogła mieć każdego, a teraz wszystko już stracone, zakopane, nieodwracalne. Jest tylko jedna osoba, która chce jej pomóc - Alma - młoda pielęgniarka. To ona jest przeciwieństwem Vogler, to ona ma wszystko co utraciła aktorka, jest niewinna, cierpliwa, łagodna. Jest po prostu dobra. Mmoże nie jest piękna, ani sławna, ale posiada czysty umysł i możliwość pokierowania swoim życiem zupełnie inaczej niż Elizabeth. Sławna Vogler jest obecnie nieszczęśliwym, milczącym warzywem, bo nie może się obejść bez pomocy przy prostych czynnościach niezbędnych do życia. To kobieta fatalna, która doprowadziła do autodestrukcji, cóż jej na starość zostało? Nic co mogłoby ją uczynić szczęśliwą w późnej jesienie swojego życia. Pewnie dlatego nic nie mówi, bo na wszystko co mogła zrobić, powiedzieć, jest już za późno. Femme fatale umarła. Chociaż udaje niewzruszoną, obojętną kobietę dałaby wszystko by być na miejscu Almy, która cierpi z powodu zawodów miłosnych - jakże błahych w mniemaniu Vogler, a jednak jakże pożądanych. Wydawałoby się że nie należy się jej współczucie, bo przecież miał wszystko i mogła wszystko. Czy jednak kobiecie, która sprowadziła na samą siebie zagładę należy się jeszcze kara? Myślę, że cena jaką za to płaci jest bardzo wysoka, a tryumf nad Persona nie przyniósłby satysfakcji bo ona tylko na ekranie pozostaje wielka, w głębi serca już umarła.

Na koniec warto przedstawić Eurydykę z wiersza Czesława Miłosza. Czy ona jest typową femme fatale? Na pewno nie, posiada tylko cechy fatalizmu. Bo przecież, sprawia iż Orfeusz decyduje się na niewyobrażalny krok... Idze po nią do królestwa śmierci - Hadesu, co może skończyć się dla niego śmiercią, śmiercią za kobietę która kocha. Dlaczego Orfeusz to robi? Z miłości...? Na pewno! Ale czy tylko? I tutaj objawia nam się wizerunek Eurydyki całkowicie przeciwstawny do poprzednio przedstawionych przeze mnie... Eurydyka uczłowiecza, jest pocieszycielką. To ona napawała go optymizmem mówiąc ze jest dobrym człowiekiem, choć sam uważał się za poetę o zimnym sercu, to ona nadawała sens jego życiu i jego sztuce, która z kolei zapewniała mu bezpieczeństwo. Można by dywagować, że Orfeusz robi to ze strachu, ze strachu przed samym sobą, bo kto jak nie Eurydyka zapewni, że nie brak mu człowieczeństwa? Mężczyzna staje się zależny od Kobiety, wydaje mu się, że wie co to miłość, dopóki owe uczucie nie musi przetrwać próby śmierci. Miłosz, pisząc poemat o Orfeuszu i Eurydyce, rozpacza po śmierci swej żony i właśnie pisanie daje mu możliwość chwilowego zapomnienia, dlatego kreuje Eurydykę jako tą, dzięki której kwitnie sztuka, dzięki której łatwiej żyć, bo jest, bo wspiera bo bez niej będzie się po prostu zimnym poetą...

Jak można zauważyć z powyższych przykładów wizerunek kobiety fatalnej jest dyktowany osobistymi wizjami autorów. Dlatego owe kreacje są różne począwszy od tak naprawdę niewinnej Maleny, przez Alex aż do Eurydyki. Jakże odmienne postawy, a jednak wszystkie fatalne, przesycone złem, przynoszące zgubę – albo samej sobie (w późniejszym stadium) albo mężczyźnie, jako przykład kobiet modliszek. „Nie ma ucieczki przed gębą jak tylko w inną gębę. Tak samo przed człowiekiem schronić się można jedynie w objęcia innego człowieka.” - wszystkie kobiety fatalne przed czymś uciekały, pozornie chroniły się w innych ludziach, jednak ich egoizm, egocentryzm i oczywiście fatalizm sprawiał, że nigdy im się to nie udało....

strona:    1    2    3    4    5  

Mieszkanki salonów i wiejskich chat. Zaprezentuj literackie portrety kobiet w wybranych utworach

Ocena:
20/20
Teza: Literatura udowadnia, że zarówno salonowe damy, jak i niewiasty pochodzące z gminu są niewyczerpaną skarbnicą kobiecych portretów.

Ocena opisowa nauczyciela: Praca przejrzysta i zwięzła. Napisana poprawnym językiem.

Uwodzicielskie kobiety w literaturze i sztuce. Omów zagadnienie na wybranych przykładach

Ocena:
20/20
Teza: Kobiety uwodzą mężczyzn na wiele sposobów, gdyż każdy podatny jest na inne bodźce oraz zachowania.

Ocena opisowa nauczyciela: Praca precyzyjna, przemyślana i odpowiednio skomponowana. Zawiera bogatą bibliografię.

Sposób przedstawiania kobiecego piękna w różnych epokach. Porównaj na wybranych przykładach

Ocena:
20/20
Teza: Sposoby przedstawiania kobiecego piękna są różnorodne. W dużej mierze zależy to od poglądów ludzi danej epoki.

Ocena opisowa nauczyciela: Praca bogata w przykłady z literatury i sztuki. Przemyślana i dojrzała.

Emancypacja kobiet na przestrzeni wieków. Przedstaw problem odwołując się do wybranych lektur

Ocena:
20/20
Teza: Różnorodność portretów i ról kobiet na przestrzeni epok.

Ocena opisowa nauczyciela: Praca świadczy o samodzielnym myśleniu autorki. Ciekawy dobór lektur.

Omów różne wizerunki kobiet na przykładzie wybranych utworów literackich

Ocena:
20/20
Teza: Literatura prezentuje szeroką i różnorodną gamę kobiecych portretów.

Ocena opisowa nauczyciela: Praca w pełni realizuje temat. Właściwie dobrane przykłady. Przejrzysta treść.

Kobieta piękna, władcza, zdradziecka, zależna od mężczyzny, próżna – przedstaw sposoby kreowania postaci kobiecych na podstawie analizy utworów różnych epok

Ocena:
20/20
Teza: Kobiety są od wieków obiektem uwielbienia, marzeniami mężczyzn bez względu na to, jakie mają cechy.

Ocena opisowa nauczyciela: Praca we właściwy sposób realizuje temat. Ukazuje najbardziej popularne wizerunki kobiet. Plan i bibliografia bez zarzutu.

Kobiety - fascynujące czy irytujące? Omów temat na wybranych przykładach

Ocena:
20/20
Teza: Kobieta jako jeden z podstawowych lejtmotywów literatury światowej, przedstawiana w różnych ujęciach: jako matka, żona, córka, czy kochanka.

Ocena opisowa nauczyciela: Praca w pełni realizuje temat. Ciekawe przykłady, prawidłowe wnioski.

Kreacje kobiet w epoce pozytywizmu, a postulat emancypacji

Ocena:
20/20
Teza: Emancypacja dla wielu kobiet w epoce pozytywizmu okazała się społeczno-ekonomiczną koniecznością.

Ocena opisowa nauczyciela: Praca w pełni realizuje temat. Ukazuje kilka portretów kobiet. Bogata literatura przedmiotu.

Bohaterki literackie okresu Młodej Polski. Scharakteryzuj wizerunek kobiet tej epoki na wybranych przykładach

Ocena:
20/20
Teza: Młodopolskie bohaterki literackie cechuje bogata osobowość i skomplikowana psychika.

Ocena opisowa nauczyciela: Praca odpowiada tezie i tematowi. Poprawne przedstawienie poszczególnych bohaterek. Właściwe wnioski.

Postacie kobiece i ich rola w utworach romantyków i pozytywistów. Przedstaw zagadnienie na wybranych utworach

Ocena:
20/20
Teza: W romantyzmie i pozytywizmie rola kobiet w literaturze często bywała kluczowa.

Ocena opisowa nauczyciela: Praca w pełni realizuje temat. Poszczególne elementy spięte w logiczną całość. Poprawny język wypowiedzi.

Femme fatale w literaturze różnych epok. Przedstaw na przykładzie różnych utworów

Ocena:
20/20
Teza: Motyw kobiety fatalnej towarzyszy literaturze od wieków.

Ocena opisowa nauczyciela: Praca w 100% realizuje temat. Lekki styl i logiczna konsekwencja.

Obraz kobiety w literaturze tworzonej przez kobiety. Omów problem na wybranych przykładach

Ocena:
20/20
Teza: W różnych okresach kobiety tworzyły odmienne i złożone literackie bohaterki.

Ocena opisowa nauczyciela: Praca zwięzła, spójna. Ciekawe argumenty i sposób ukazania poszczególnych kobiecych postaci.

Kobiecość jako przywilej lub przekleństwo. Rozważ w odniesieniu do tekstów literackich wybranej epoki

Ocena:
20/20
Teza: Czy warto było być kobieta w epoce pozytywizmu?

Ocena opisowa nauczyciela: Praca samodzielna wykorzystująca bogate i nietuzinkowe lektury.

Od anioła do femme fatale. Scharakteryzuj kreacje bohaterek w wybranych utworach literackich różnych epok

Ocena:
20/20
Teza: Analizowanie wizerunków kobiecych w literaturze może być pasjonujące.

Ocena opisowa nauczyciela: Praca zawiera ciekawe kreacje bohaterek. poprawny plan i bibliografia.

Afrodyta - Wenus. Motyw mitycznej bogini piękności w literaturze i sztuce

Ocena:
20/20
Teza: Kult Afrodyty - Wenus przetrwał stulecia, o czym świadczą liczne dzieła sztuki i literatury.

Ocena opisowa nauczyciela: Praca zgrabnie napisana, oparta na ciekawych przykładach.

Porównaj kreacje postaci kobiecych w literaturze romantyzmu, pozytywizmu i Młodej Polski, analizując wybrane przykłady

Ocena:
20/20
Teza: Obraz postaci kobiecych w wybranych epokach.

Ocena opisowa nauczyciela: Praca przemyślana. Dobra kompozycja i język wypowiedzi.

Kobieta anioł, kobieta demon. Rozpatrz na wybranych przykładach

Ocena:
20/20
Teza: W każdej kobiecie występuje pierwiastek zarówno anielski, jak i demoniczny, dlatego właśnie są one tak intrygujące.

Ocena opisowa nauczyciela: Prezentacja poprawna, ciekawie sformułowany problem i wnioski.

Tragiczny wpływ kobiet na bohaterów literackich. Omów na wybranych przykładach.

Ocena:
20/20
Teza: Przedstawienie tragicznego wpływu kobiet na wybranych bohaterów literackich.

Ocena opisowa nauczyciela: Praca szczegółowo i wnikliwie analizuje temat.

Kobieta błogosławieństwem lub przekleństwem dla mężczyzny. Omów temat na wybranych utworach z różnych epok.

Ocena:
20/20
Teza: Kobieta może być równocześnie błogosławieństwem i przekleństwem dla mężczyzny – „jest bramą piekieł” lub „balsamem dla duszy”.

Ocena opisowa nauczyciela: Praca w zwięzły sposób ukazuje temat. Logicznie przeprowadzona argumentacja.

Uwielbiana, pożądana, znienawidzona. Porównaj różne wizerunki kobiet ukazane w literaturze różnych epok.

Ocena:
20/20
Teza: Literatura polska i światowa na przełomie wieków stworzyła wiele ponadczasowych kreacji kobiecych, których postaci budziły zachwyt, pożądanie, miłość lub nienawiść.

Ocena opisowa nauczyciela: Praca w pełni realizuje temat.

Przedstaw, porównaj i oceń portrety kobiet znane ci z literatury XIX wieku

Ocena:
20/20
Teza: Literatura dziewiętnastowieczna uwieczniła wiele różnorodnych i niepowtarzalnych portretów kobiecych.

Ocena opisowa nauczyciela: Ciekawa praca, oparta na czterech lekturach z XIX wieku.

Przedstaw, porównaj i oceń portrety kobiet znane ci z polskiej literatury XIX wieku

Ocena:
20/20
Teza: W każdej epoce odnajdziemy cały wachlarz kobiecych postaci.

Ocena opisowa nauczyciela: Praca w pełni realizuje temat.

Kobieta w malarstwie i literaturze. Omów na wybranych przykładach

Ocena:
20/20
Teza: Wizerunek kobiety idealnej wciąż ulega metamorfozom.

Ocena opisowa nauczyciela: Praca nietuzinkowa, oparta na ciekawych przykładach - pokazuje ewolucję wizerunku kobiety.

Obraz kobiet w XIX i XX wieku w literaturze

Ocena:
20/20
Teza: Wizerunki bohaterek literackich w pisarstwie XIX i XX wieku były niesłychanie złożone.

Ocena opisowa nauczyciela: Prezentacja poprawna ukazuje bardzo różnorodne wizerunki kobiet.

Omów i porównaj miejsce kobiety w społeczeństwie na podstawie literatury XIX i XX wieku

Ocena:
20/20
Teza: W pisarstwie XIX i XX wieku możemy dostrzec istotne zmiany w postrzeganiu społecznej roli kobiet.

Ocena opisowa nauczyciela: Praca przemyślana - dojrzałe i celne wnioski.

Kobieta anioł, kobieta demon - jako źródło inspiracji w literaturze. Rozważ na wybranych przykładach

Ocena:
20/20
Teza: Motyw kobiety-demona i kobiety-anioła ponadczasowym źródłem artystycznych inspiracji.

Ocena opisowa nauczyciela: Wyczerpująca prezentacja napisana poprawnym, potoczystym stylem.

Różne oblicza kobiet ukazane w literaturze polskiej i innych dziedzinach sztuki XIX i XX wieku

Ocena:
20/20
Teza: Niezależnie od dziedziny sztuki, działa polskie ukazują nietuzinkowe portrety kobiece.

Ocena opisowa nauczyciela: Praca ciekawa oparta na literaturze, malarstwie, filmie i piosence.

Anioł czy femme fatale. Obraz kobiety w literaturze polskiej. Omów zagadnienie, odwołując się do wybranych przykładów

Ocena:
20/20
Teza: Na przestrzeni wieków artyści ukazują anielską i demoniczną stronę kobiecej natury.

Ocena opisowa nauczyciela: Prezentacja bardzo szeroko i szczegółowo opisuje wizerunki poszczególnych kobiet.

Przyczyny i skutki niemoralnych decyzji kobiet. Omów zagadnienie w oparciu o przykłady z różnych epok

Ocena:
20/20
Teza: Kobiety kroczące drogą niesprawiedliwości lub występku są niezwykle ciekawymi postaciami literackimi.

Ocena opisowa nauczyciela: Praca dojrzała, ciekawa, świadcząca o dobrym obyciu literackim.

Zinterpretuj portrety niezwykłych kobiet - bohaterek literatury polskiej na wybranych przykładach z różnych epok.

Ocena:
20/20
Teza: Przedstawienie niezwykłych portretów kobiet - bohaterek literatury polskiej na wybranych przykładach z różnych epok.

Ocena opisowa nauczyciela: Prezentacja w pełni poprawna opisująca kilka kobiecych kreacji charakterystycznych dla polskiej literatury.

Kobiecość jako temat liryki. Przedstaw zagadnienie, odwołując się do utworów poetek XIX i XX wieku

Ocena:
20/20
Teza: Dzięki piszącym kobietom dokonała się zmiana w sposobie postrzegania kobiety.

Ocena opisowa nauczyciela: Prezentacja bogata w literackie przykłady. Przejrzysta kompozycja i wnioski potwierdzające tezę.

Matka, żona, kochanka. Różne obrazy kobiet w literaturze Omów na wybranych przykładach.

Ocena:
20/20
Teza: Co determinuje ogromną różnorodność jej zachowań?

Ocena opisowa nauczyciela: Prezentacja ciekawa, ukazuje różnorodność kobiecych literackich kreacji.

Grzeszne i grzeczne kobiety w literaturze i sztuce różnych epok

Ocena:
19/20
Teza: Kobiety są krańcowe: o wiele lepsze albo o wiele gorsze niż mężczyźni.

Ocena opisowa nauczyciela: Praca ciekawa, zwięzła, napisana lekkim piórem. W pełni realizuje założenia tematu.

Femme fatale w literaturze i sztuce. Przedstaw wizerunki kobiet fatalnych na wybranych przykładach

Ocena:
19/20
Teza: Chociaż wizerunek kobiety fatalnej odnajdujemy już w biblii, to największą fascynację tym motywem obserwujemy w wieku XIX i XX.

Ocena opisowa nauczyciela: Praca przemyślana i przejrzysta. Poprawny język.

Motyw żony w literaturze. Omów na wybranych przykładach

Ocena:
19/20
Teza: Kreacje żon w literaturze są niejednoznaczne - niektóre podtrzymują archetypy, natomiast inne łamią społeczne stereotypy.

Ocena opisowa nauczyciela: Praca przemyślana i przejrzysta. Bogata treść i bibliografia.

Kobiety jako źródło nieszczęścia. Przedstaw na wybranych przykładach literackich

Ocena:
19/20
Teza: Literatura dostarcza nam wiele przykładów kobiet sprowadzających najczęściej na mężczyzn nieszczęście - od czasów mitologii po współczesność.

Ocena opisowa nauczyciela: Praca przemyślana, oparta na bogatej bibliografii. Dobry styl i interesujące wnioski.

Wizerunek złych kobiet w literaturze i sztuce. Przedstaw na wybranych przykładach

Ocena:
19/20
Teza: Literatów, malarzy i filmowców zawsze inspirowały kobiety niepokorne i złe, dlatego w sztuce odnajdujemy wiele wizerunków kobiet fatalnych.

Ocena opisowa nauczyciela: Praca oryginalna, oparta na niebanalnych przykładach. Zaznaczona jest indywidualność i własne przemyślenia autora.

Wizerunek kobiety w literaturze. Zanalizuj temat, odwołując się do utworów krajowych i zagranicznych

Ocena:
19/20
Teza: Kobieta i kobiecość to temat, który od zawsze pasjonował wielu artystów, dla wielu z nich kobieta była inspiracją do stworzenia dzieła.

Ocena opisowa nauczyciela: Praca w pełni realizuje założenia tematu. Dobrze dobrana literatura i poprawnie sporządzony plan prezentacji.

Portrety kobiet w literaturze polskiej i światowej. Przedstaw na wybranych przykładach

Ocena:
19/20
Teza: Galeria portretów literackich kobiet jest niezwykle bogata, lecz mimo licznych rozbieżności można wyróżnić pewne wizerunki kobiet jakie zapisały się w literaturze na przestrzeni epok.

Ocena opisowa nauczyciela: Praca bardzo dobrze skomponowana. Barwny i płynny język. W pełni zrealizowany temat prezentacji.

Różne koncepcje kobiecego piękna w literaturze i sztuce. Omów na wybranych przykładach

Ocena:
19/20
Teza: Od starożytności aż do czasów współczesnych obraz kobiety zmieniał się i przekształcał wraz z panującymi w danej epoce wyobrażeniami i inspiracjami.

Ocena opisowa nauczyciela: Praca odwołuje się do licznych lektur i dziel sztuki. Sprawny język, bogata prezentacja.

Postać uwodzicielskiej kobiety w literaturze. Przedstaw na wybranych przykładach

Ocena:
19/20
Teza: Funkcjonowanie motywu uwodzicielki w literaturze.

Ocena opisowa nauczyciela: Praca poprawna, napisana płynnym stylem, przemyślana.

Portret kobiety w różnych epokach. Przedstaw w oparciu o przykłady z literatury i sztuki

Ocena:
19/20
Teza: Kobieta na piedestale w kolejnych epokach, w każdej z dziedzin literatury sztuki czy malarstwa.

Ocena opisowa nauczyciela: Praca obszerna. Zawiera wiele przykładów. Poprawny styl i język.

Postacie kobiece w literaturze i sztuce. Porównaj wybrane bohaterki z różnych epok

Ocena:
19/20
Teza: Wiele bohaterek literatury, dzieł plastycznych i filmowych to postaci interesujące i ważne, wartościowe, czy też po prostu ciekawie ukazane.

Ocena opisowa nauczyciela: Praca przejrzysta, poprawnie skonstruowana. Dobry styl wypowiedzi.

Wizerunek kobiety w literaturze i sztuce. Na wybranych przykładach przedstaw zagadnienie

Ocena:
19/20
Teza: Każdy artysta postrzega kobietę inaczej i dodaje jej inny, przez siebie zauważony walor, a niekiedy ukazuje jej wady.

Ocena opisowa nauczyciela: Poprawna i przemyślana praca. Logiczne argumenty i dobry język.

Kobieta w literaturze i malarstwie. Przedstaw różne wizerunki, opierając się na wybranych przykładach

Ocena:
19/20
Teza: Głównym czynnikiem determinującym życie kobiety jest stopień jej niezależności.

Ocena opisowa nauczyciela: Prezentacja w pełni poprawna.

Literackie wizerunki kobiet. Omów zagadnienie na wybranych przykładach

Ocena:
19/20
Teza: Najciekawszy jest wizerunek kobiet złożonych, których natura obfituje w rażące sprzeczności i na ich przykładzie możemy podziwiać fascynujące oblicza kobiecej psychiki.

Ocena opisowa nauczyciela: Prezentacja standardowa. Przedstawia temat w pełni i dość zwięźle. Poprawny język.

Zmiana wizerunku kobiety na przestrzeni wieków. Przedstaw odwołując się do literatury i sztuki

Ocena:
19/20
Teza: W każdej epoce istniały muzy, które popychały poetów do tworzenia dzieł uwielbienia i zachwytu, malarzy do kreślenia portretów i aktów.

Ocena opisowa nauczyciela: Praca przemyślana. W pełni ukazuje zmianę postrzegania kobiety na przestrzeni wieków. Poprawny język.

Świat kobiecych wartości. Przedstaw problem, odwołując się do wybranych utworów literackich

Ocena:
19/20
Teza: Dwoistość charakterów kobiet oraz ich świat wartości na podstawie wybranych utworów pozytywistycznych i dwudziestolecia międzywojennego.

Ocena opisowa nauczyciela: Praca logiczna i przemyślana. Poszczególne argumenty przedstawiono przejrzyście. Poprawny język.

Wizerunek kobiety w romantyzmie. Przedstaw, odwołując się do wybranych lektur

Ocena:
19/20
Teza: Postacie kobiece w epoce romantyzmu były często eksponowane.

Ocena opisowa nauczyciela: Praca bogata w treści. W pełni odpowiada tematowi. Poprawny styl wypowiedzi.

Portret kobiety w literaturze polskiej. Przedstaw zagadnienie,odwołując się do wybranych przykładów

Ocena:
19/20
Teza: Zjawiskowość kobiecej natury nie uszła uwadze polskim pisarzom i poetom.

Ocena opisowa nauczyciela: Praca w pełni poprawna. Na kilku przykładach prezentuje portret kobiety w utworach literackich. Poprawny konspekt prezentacji.

Kobieta matka, kobieta fatalna, kobieta bogini. Omów motywy na wybranych przykładach literackich

Ocena:
19/20
Teza: W literaturze zostały utrwalone między innymi wizerunki bogini, matki, kobiety fatalnej.

Ocena opisowa nauczyciela: Praca w pełni realizuje temat. Różnorodne tematy, ciekawe przemyślenia.

Portrety kobiet w literaturze polskiej i obcej. Przedstaw na wybranych przykładach.

Ocena:
19/20
Teza: Kobiety jako obiekt uwielbienia, westchnień, pożądania i zazdrości.

Ocena opisowa nauczyciela: Praca typowa. Oparta na powszechnie znanych lekturach.

Wizerunek ukochanej kobiety w romantycznej literaturze i epistolografii

Ocena:
19/20
Teza: Kobieta jako inspiracja twórczości poetyckiej, źródło natchnienia oraz przyczyna nieszczęść i zawodów miłosnych; przedstawiana głównie jako kochanka, matka, żona, jest obiektem uwielbienia, pożądania i zazdrości.

Ocena opisowa nauczyciela: Praca zwięzła, konkretna i na temat. Można by więcej uwagi poświęcić epistolografii.

Muza, żona, kochanka, matka. Różne sposoby kreowania postaci kobiet w literaturze. Omów ten problem na wybranych przez siebie przykładach dzieł literackich z różnych epok

Ocena:
19/20
Teza: Kobiety - bohaterki literatury - potrafią być jednocześnie różne i podobne.

Ocena opisowa nauczyciela: Praca bogata w przykłady, ukazuje jak różnorodne mogą być kobiety na przestrzeni epok.

Postacie kobiet w mitologii i Biblii. omów ich rolę i sposoby portretowania w wybranych utworach

Ocena:
19/20
Teza: Obydwa antyczne źródła kreują niepowtarzalne, często archetypiczne postaci kobiet.

Ocena opisowa nauczyciela: Praca szeroko traktuje temat. Ukazuje kilka najbardziej archetypicznych wizerunków kobiet.

Postać kobiety fatalnej w literaturze polskiego pozytywizmu, Młodej Polski i dwudziestolecia międzywojennego

Ocena:
19/20
Teza: Femme fatale polskiej literatury mają zgubny wpływ na mężczyzn i determinują ich losy.

Ocena opisowa nauczyciela: Praca świadczy o indywidualnym podejściu do tematu - wnioski. Poprawne argumenty i przedstawione ciekawie postacie.

Ewa nie tylko kusicielka. Przedstaw różne kreacje kobiet w literaturze

Ocena:
19/20
Teza: Literacki wizerunek zmieniał się od czasów ukazania biblijnej Ewy i zmienia się po dzień dzisiejszy.

Ocena opisowa nauczyciela: Praca ukazuje kilka wybranych wizerunków kobiet.

Przedstaw różne portrety Polek na wybranych przykładach literackich. Zanalizuj wybrane utwory

Ocena:
19/20
Teza: Kreacje kobiet-Polek odnajdziemy w wielu epokach polskiej literatury.

Ocena opisowa nauczyciela: Praca ukazuje ciekawe wizerunki kobiet.

Kobieta błogosławieństwem czy przekleństwem dla mężczyzny. Rozważ problem, analizując na wybranych przykładach różnych epok

Ocena:
19/20
Teza: Różny wpływ płci pięknej na męskich przedstawicieli w literaturze.

Ocena opisowa nauczyciela: Praca w pełni realizuje temat.

Motyw kobiety - muzy, natchnienia w sztuce i literaturze

Ocena:
19/20
Teza: Portrety kobiet, które dzięki swojej wyjątkowości zostały uwiecznione przez pisarzy i malarzy.

Ocena opisowa nauczyciela: Ciekawa praca pokazująca różnorodność ujęcia tematu.

Scharakteryzuj kobietę, jej życie i pragnienia, odwołując się do wybranych postaci literackich

Ocena:
19/20
Teza: Złożoność kobiecych wizerunków w pisarstwie XIX i XX wieku.

Ocena opisowa nauczyciela: Zwięzła praca opisująca trzy typy kobiece z literatury XIX i XX wieku.

Femme fatale. Kobieta fatalna w literaturze i sztuce

Ocena:
19/20
Teza: Rola femme fatale zostaje narzucona kobiecie przez samą ofiarę – mężczyznę.

Ocena opisowa nauczyciela: Prezentacja ciekawa, ukazująca spojrzenie na femme fatale z dwóch odmiennych perspektyw.

Motyw ciała kobiecego w literaturze i sztuce modernizmu

Ocena:
18/20
Teza: W literaturze i malarstwie ciało kobiece zostało było przedstawiane różnorodnie.

Ocena opisowa nauczyciela: Praca przejrzysta i bogata w przykłady. Dobrze przedstawiony problem i wnioski.

Kreacje kobiet w literaturze polskiej i obcej. Omów, odwołując się do przykładów z różnych epok

Ocena:
18/20
Teza: Zarówno w polskiej, jak i obcej literaturze możemy dostrzec różnorodne portrety kobiet.

Ocena opisowa nauczyciela: Praca poprawna. Zawiera odpowiednio dobraną literaturę.

Kobieta jako literacka bohaterka. Przedstaw na wybranych przykładach z różnych epok

Ocena:
18/20
Teza: Kobieta uważana za uosobienie piękna, wdzięku i wrażliwości, stała się wdzięcznym tematem dzieł literackich.

Ocena opisowa nauczyciela: Praca poprawna. Kolejne argumenty ułożone zostały w logiczna całość.

Kobieta demon, kobieta wamp, kobieta fatalna. Omów na przykładzie wybranych tekstów literackich

Ocena:
18/20
Teza: Tajemniczość, piękno, zagadkowość, niedostępność kobiety fatalnej niszczy mężczyzn i jednocześnie jest źródłem fascynacji literackich na przestrzeni wieków.

Ocena opisowa nauczyciela: Prezentacja napisana lekkim piórem. Poprawny język i styl wypowiedzi. Zwięzłość i logika argumentacji.

Przykłady zmiennych i tajemniczych kobiet w literaturze. Przedstaw, odwołując się do znanych ci utworów

Ocena:
18/20
Teza: W literaturze możemy spotkać się z połączeniem portretów kobiety złej i dobrej.

Ocena opisowa nauczyciela: Praca poprawna. W przejrzysty sposób ukazuje wizerunki trzech kobiet w literaturze.

Wizerunek kobiety w Biblii. Scharakteryzuj i porównaj różne bohaterki historii z Nowego i Starego Testamentu

Ocena:
18/20
Teza: W Biblii możemy odnaleźć zarówno pozytywne jak i negatywne wizerunki kobiet.

Ocena opisowa nauczyciela: Praca ciekawa. Zawiera zaskakujące wnioski. Oryginalne podejscie do tematu.

Funkcje kobiet w literaturze Młodej Polski i dwudziestolecia międzywojennego. Przeanalizuj, opierając się na wybranych utworach

Ocena:
18/20
Teza: Kreacje i funkcje bohaterek kobiecych okresu Młodej Polski i dwudziestolecia międzywojennego były zróżnicowane.

Ocena opisowa nauczyciela: Poprawna praca. Napisana dobrym językiem, przejrzyste argumenty.

Inspirujące i irytujące kobiety. Przedstaw ich wizerunki, opierając się na literaturze i własnych przemyśleniach.

Ocena:
18/20
Teza: Od stuleci kobiety stanowią źródło natchnienia dla artystów, głównie mężczyzn.

Ocena opisowa nauczyciela: Trafny dobór cytatów. Praca przemyślana i ciekawa. Poprawny styl.

Bogactwo wizerunków kobiet w literaturze, różnorodność ich osobowości i barwność postaci

Ocena:
18/20
Teza: Literatura bez kobiet byłaby uboższa, są one tak różnorodne i występują w tak niezwykłych rolach, że trudno tę wielość portretów ogarnąć.

Ocena opisowa nauczyciela: Praca zgrabna, napisana płynnym językiem. Dobrze dobrana literatura. Zwięzłe argumenty.

Porównaj utrwalone w literaturze archetypy bohaterek, odwołując się do wybranych tekstów kultury romantycznej i młodopolskiej

Ocena:
18/20
Teza: Zjawiskowość kobiecej natury nie uszła uwadze artystom – malarzom, muzykom, pisarzom, poetom, którzy przez kolejne wieki i epoki, próbowali doścignąć i poznać w pełni kobietę, ulegając jej wpływom.

Ocena opisowa nauczyciela: Praca w pełni poprawna. Właściwie dobrana literatura i argumenty.

Na podstawie wybranych wierszy współczesnej poetki przedstaw portret kobiety naszych czasów

Ocena:
18/20
Teza: Agnieszka Osiecka w swojej twórczości literackiej, pokazała nie tylko swoje oblicze, ale obraz wszystkich współczesnych Polek.

Ocena opisowa nauczyciela: Praca pomysłowa. Ciekawe przykłady z twórczości Osieckiej.

Wpływ kobiet na wybory bohaterów literackich. Omów na wybranych przykładach z różnych epok literackich

Ocena:
18/20
Teza: Kobiety w literaturze często wywierały zgubny wpływ na mężczyznę.

Ocena opisowa nauczyciela: Motyw kobiety przedstawiony w ciekawy sposób. Poprawny język i styl.

Porównaj sposoby kreowania portretów kobiet w literaturze i malarstwie na podstawie analizy wybranych przykładów

Ocena:
18/20
Teza: W literaturze i malarstwie możemy odnaleźć bardzo wiele portretów kobiet.

Ocena opisowa nauczyciela: Praca zwięzła, konkretna.

Julia Capuletti jako ponadczasowa bohaterka w literaturze i sztuce. Omów temat na podstawie wybranych dzieł literackich oraz tekstów kultury

Ocena:
17/20
Teza: Julia Capuletti jest bohaterką do której odwołują się artyści po dzień dzisiejszy.

Ocena opisowa nauczyciela: Praca oryginalna. Ukazuje nawiązania do postaci Julii w literaturze, filmie i musicalu.

Kobieta w renesansie. Przedstaw na wybranych przykładach z literatury i sztuki

Ocena:
17/20
Teza: Kobiety traktowane są nie tylko jako przedmiot westchnień i miłości zmysłowej, ale także jako symbol niezwykłej harmonii, cnoty i piękna, co inspiruje artystów na całym świecie do dziś.

Ocena opisowa nauczyciela: Praca dobra, choć powierzchowna. Zbyt mało rozbudowane argumenty.

Motyw kobiety w literaturze. Przedstaw jego funkcjonowanie w wybranych dziełach

Ocena:
17/20
Teza: Obraz kobiety jako temat poruszany przez wielu artystów we wszystkich epokach literackich.

Ocena opisowa nauczyciela: Praca poprawna. W pełni realizuje temat.

Przedstaw różnorodne sposoby ujęcia motywu kobiety, odwołując się do wybranych utworów

Ocena:
17/20
Teza: Motyw kobiety jest szeroko rozpowszechniony w literaturze.

Ocena opisowa nauczyciela: Praca poprawna. Bardzo zwięzła. Drobne usterki językowe.

Kobieto! Puchu marny... Zaprezentuj najciekawsze Twoim zdaniem portrety kobiet w literaturze

Ocena:
17/20
Teza: W literaturze możemy odnaleźć bardzo wiele portretów kobiet. Są one opisywane jako dzielne bohaterki, pełne poświęcenia i odwagi, ale także jako puste, naiwne lekkomyślne trzpiotki. W swojej pracy chciałbym/chciałabym przedstawić portrety ko

Ocena opisowa nauczyciela: Praca zwarta. Skrótowo ukazuje kilka portretów oryginalnych kobiet. Napisana na przeciętnym poziomie.