Pogotowie maturalne: Motywy literackie - Komiks


Specyficzne cechy komiksu. Przedstaw zagadnienie na wybranych tekstach kultury

Każde dzieło literackie ma oddziaływać na czytelnika za pomocą różnych bodźców, szybko toczącej się akcji, czy niezapomnianych opisów przyrody. To samo dotyczy komiksów, oprócz treści zawierają też historie pokazaną za pomocą rysunku. Tak się składa, że większość osób na świecie jest tzw. wzrokowcami, co oznacza, że lepiej przyswajają wiedzę widząc doświadczenia czy jakieś pokazy, prezentacje. Dlatego też coraz więcej osób sięga po komiksy, gdyż są dla nich bardziej zrozumiałe, przystępne i pozwalają w większym stopniu zatopić się w marzeniach i wyobrazić sobie daną sytuację, opowieść. Do swojej prezentacji wybrałam trzy komiksy, są to utwory w ogóle ze sobą nie związane, poruszające różne kwestie i pochodzące z zupełnie innych części świata.

Na początek ,, The amazing Spider-man ”. Komiks ten pochodzi z ameryki i jest kultowym utworem w historii komiksu, obok Fantastycznej 4, Supermana, czy X-man. To opowieść o młodym, inteligentnym chłopaku Peterze Parkerze , który został ugryziony przez radioaktywnego pająka i otrzymał nadludzkie zdolności. Postanowił wykorzystać ten dar pomagając ludziom. Tak stał się bohaterem Nowego Yorku. Walczył z występkiem, bandytami napadającymi nocą starsze kobiety, udaremniał napady na banki. Lecz zaczęło go coś niepokoić, doszedł do wniosku, że w każdym człowieku drzemie zło, on jako ktoś posiadający ogromną moc, która mogłaby zagrozić ludzkości, musi uważać znaczne bardziej. Toczył wewnętrzną walkę z samym sobą i musiał wybierać między tym co będzie dobre dla niego, a co dla ogółu.

W człowieku istnieje tyle samo dobra co zła i tylko od niego zależy, którą drogę wybierze. Często widzimy rano w lustrze kogoś innego, kogoś kim nie chcemy być lub twarz osoby która pragniemy się stać. Jak każdy normalny człowiek Peter pragnie założyć rodzinę i być szczęśliwym. Lecz boi się, że jego podwójne życie nie pozwoli mu związać się z kimś na stałe. Nie wie jak na wiadomość o tym, że Peter Parker to Spider-man zareaguje jego ukochana Mary Jane Watson. Bohaterem rządzi poczucie niepewności, pragnie komuś zdradzić swój sekret, ale nie wie jak to zrobić. Wielu ludzi ma taki sam problem, może nie zamieniają się nocą w super bohatera, ale są sytuacje, myśli którymi boją się podzielić z najbliższymi, te małe sekrety zaczynają się nawarstwiać, przyćmiewać życie i sens bycia z drugą osobą. Zaczyna się wtedy gra w ,,podwójne życie’’. Chcemy się od tego uwolnić, ale nie potrafimy. Dlatego autorzy tworzą takie postacie, które odzwierciedlają sytuacje, często kompleksy społeczeństwa. Przez komiks pokazują osoby w różnych momentach życia, chcąc nauczyć czytelników jak powinno się postępować, uświadomić, że nie są sami ze swoimi problemami. Komiksy mają to do siebie, że ludzie utożsamiają się z bohaterami danej opowieści. Widzą w nich wzory do naśladowania lub do krytyki. Nawet małe dzieci chcą wyglądać jak super bohaterzy, wszystkie bale kostiumowe są świetnym pretekstem, by przebrać się za ulubionego herosa, np. Spder-mana. Powstaje wiele zabawek, figurek przedstawiających postacie z komiksów, są one w większości przeznaczone dla dzieci lecz produkuje się również ekskluzywne edycje dla kolekcjonerów. Spider-man to historia młodego człowieka, w którym zmagają się dobro i zło jak w każdym z nas. Często jest zagubiony i samotny, toczy bój z własnymi lękami. Wielu ludzi wpada w swoistą sieć cierpienia, samotności, z której nie potrafią się uwolnić. Komiks w tym momencie to oderwanie od problemów i próba odszukania sposobu na ich rozwiązanie.

Komiks polskiego pochodzenie ,,Tytus Romek i A’Tomek”, to z kolei opowieść o przyjaźni, pokazana w sposób niezwykle humorystyczny, obrazowy i ciekawy. Przedstawiono tu perypetie dwóch chłopców, którzy podjęli się zadania uczłowieczenia, gadającego szympansa: Tytusa de Zoo. Mieli wiele przygód, nieprzewidzianych sytuacji i problemów ze swoim oryginalnym przyjacielem. Pomimo różnych niepowodzeń i psikusów Tytusa zawsze trzymali się razem. Chciałabym bliżej opowiedzieć o księdze XVII, w której Romek i A’Tomek chcą uczłowieczyć małpę za pomocą muzyki, ponieważ chłopcy usłyszeli w radiu, że muzyka łagodzi obyczaje. Zaprowadzili go do szkoły muzycznej, a później do lekarza prowadzącego tzw. muzykalną terapię. Niestety nie zdało to rezultatu. Kiedy Tytusa porwali kosmici z muzycznej planety dwaj chłopcy bez wahania ruszyli na pomoc przyjacielowi. Ten komiks jest w większym stopniu przeznaczony dla dzieci, lecz porusza tematy uniwersalne i bliskie każdemu człowiekowi, mówi o przyjaźni, oddaniu i pomocy, która powinniśmy nieść innym w potrzebie. Są to zagadnienia dla wszystkich bliskie, pokazane przez pryzmat śmiechu i satyry. Przyjaźń to dla każdego coś innego, możliwość rozmowy z kimś na trudne tematy, poczucie bliskości, czy pomocna dłoń gdy zdarzy się coś złego. Zawsze ukazana jest jako coś głębokiego i poważnego. Henryk Chmielewski pokazał, że przyjaźń to także zabawa i tolerancja wobec innych. Przedstawił to zagadnienie w głębszych aspektach, ale w tak dostępny sposób, że każdy, nawet dziecko wie o co chodzi. Ta uniwersalność prawd przekazywanych w komiksie tłumaczy ilość stworzonych numerów i to, że po pięćdziesięciu latach ludzie wciąż sięgają po przygody „Tytusa Romka i A’Tomka”.

,,Wolf’s Rain", komiks pochodzący z Japonii to tzw. manga. Przedstawia historię wilków, które potrafią przybierać ludzką formę. Żyją, by odnaleźć obiecany im przed laty raj. Pokazano tu ponury świat bliżej nieokreślonej przyszłości. Na zdewastowanej Ziemi trudno znaleźć coś, co choćby przypominało ostoję dzikiej przyrody. Wiele gatunków zostało wytępionych, zaś ludzie skupiają się w dużych kompleksach miejskich, lub żyją w nędzy w ruinach dawnych ośrodków. Nic dziwnego, że po świecie krążą liczne legendy… Jedna z nich przepowiada, że wkrótce nadejdzie dzień końca świata – dzień, w którym wilki odnajdą drogę do Raju. Apokalipsa? Raj, w którym rządy sprawować miałyby zwierzęta? Nikt normalny nie wierzy w te bzdury. Zresztą wilki zostały przecież ostatecznie wytępione 200 lat wcześniej! Ale czy na pewno? W rzeczywistości nielicznym wilkom udało się przetrwać dzięki umiejętności przybierania ludzkiej formy (czy też jej iluzji). Większość nauczyła się koegzystować z ludźmi i skutecznie wtopiła się w społeczeństwo, imając się rozmaitych zajęć lub zniżając się do roli psów-włóczęgów. Świat ukazany w mandze jest nadzwyczaj przykry – bezlitośnie obnażony, pełen zła i okrucieństwa. Po prostu zastraszająco prawdziwy...

Ludzie. Rasa wyższa? Nawet jeśli, to tutaj oglądamy ją w momencie upadku. Nieuchronnego procesu upodlenia, słabości i bezradności wobec realiów, które sama stworzyła. Człowiek – to słowo nie brzmi już dumnie. Ośrodki życia – miasta są w stanie rozkładu. Wszechobecna przestępczość, szarość... Lęk przed obcymi, izolacja. W samym środku toczy się walka o byt... Ludzie chcą zniszczyć wilki i zagarnąć ich raj. Zwalczają to, czego nie rozumieją, bo tak jest łatwiej. Wśród ludzi panuje przekonanie, że wilki to bezlitosne bestie, ale w rzeczywistości pokazują swoje kły tylko, gdy wyczuwają zagrożenie. Tak naprawdę są miłe i przyjacielskie. Cheza to młoda dziewczyna, forma księżycowego kwiatu, który jest kluczem do bram raju. To postać niezwykle egzystencjalna, utożsamiająca wszystkie ludzkie pragnienia odnalezienia oazy spokoju i dobroci. Jest dla wilków drogowskazem. Przez cały utwór Kiba, główny bohater wraz z kilkoma przyjaciółmi musi ratować Cheze z rąk ludzi, którzy chcą wykorzystać jej potencjał. Manga ma to do siebie, że zawiera w sobie myśli filozoficzne, porusza głęboki kwestie, próby poszukiwanie sensu życia.

Jakiś czas temu przeczytałam w gazecie „Twój Styl” artykuł pt. „Terapia komiksem. Z uśmiechem zdrowiejesz szybciej”. To wywiad z autorką komiksu ,,Cancer Vixen” Marisą Acocellą Marchetto. Gdy zachorowała na raka piersi nie widziała co będzie dalej, nie poddała się jednak i zaczęła robić to, co potrafi najlepiej, rysować. Rozpoczęła walkę a jej bronią były ołówek i wyobraźnia. Stworzyła szczerą, odważną i bardzo zabawną historię, w której łamie związane z chorobą tabu. Bohaterką jej komiksu jest ona sama. Jako 43-letnia kobieta stawia czoło rakowi i widmu śmierci. Na każdą chemioterapię maluje się najlepszymi kosmetykami zakłada wystrzałowe buty. Choć ciężko było przedstawić autorce śmierć, która karze jej odwołać życie to stanęła twarzą w twarz z kostuchą i wybrała walkę. Po badaniach i diagnozie, która potwierdziła, iż Marisa jest chora, przebojowa kobieta zamknęła się w swoim pokoju i narysowała scenę, w której ubrana w szpilki wymierza rakowi kopniaka. Trzymała ten rysunek na biurku przez 11 miesięcy, podczas których zmagała się z chorobą. To pomogło jej ją pokonać, bo jak sama twierdzi: „jeśli umiem coś sobie wyobrazić, potrafię też to zrobić.” Komiks pozwolił wielu kobietom uporać się z depresją, rakiem. Nakład komiksu sprzedał się w Ameryce i Anglii w liczbie kilkuset tysięcy egzemplarzy.

Komiks staje się coraz bardziej popularnym typem sztuki, to rysunek i fabuła wydawane w formie gazet lub niewielkich książek. Są odzewem na potrzeby współczesnego społeczeństwa, poruszają ważne, uniwersalne tematy. Pokazują, że ludzie czekają na nadejście superbohatera, który uzdrowi rzeczywistość. Przytoczone przeze mnie komiksy ukazują dwoistość ludzkiego życia, każdy z nas ma jakąś tajemnicę, którą chce ukryć lub którą pragnie podzielić się z najbliższą mu osobą. Mówią o przyjaźni, jednej z najważniejszych rzeczy w życiu człowieka. O tworzących się więzach między ludzkich, a także między człowiekiem a zwierzęciem. Komiksy to również pretekst do śmiechu, który pomaga zwalczać przeciwności losu. Dają silę do walki np. z chorobą. Zmuszają do myślenia. Pokazują też, że w każdym człowieku drzemie zwierzę. Przypomina jak nierozerwalnie jesteśmy złączeni z naturą. Komiks to forma przekazywania myśli autora za pomocą obrazu i pisma co sprawia, że jest przeznaczony dla szerokiej grupy osób. Wielu czytelników utożsamia się z bohaterami tych opowieści.

Odchodzi się już od stwierdzenia, że komiks przeznaczony jest dla dzieci. Współcześnie powstaje coraz więcej utworów poruszających tak różnorodną tematykę, iż każdy znajdzie coś dla siebie. W Polsce są przeprowadzane sympozja komiksologiczne. Dlatego uważam, że komiks ma duży wpływ na współczesnego czytelnika i pozyskuje tylu fanów, gdyż jest to rodzaj sztuki uniwersalnej i przystępnej. Wiele komiksów doczekało się ekranizacji, a trzeba przyznać, że filmowcy są wybredni co do treści, akcji i formy filmu.

strona:    1    2    3    4    5  

Komiks przejawem kultury masowej. Przedstaw na wybranych przykładach

Ocena:
20/20
Teza: Komiks nieodmiennie kojarzony jest z rozwojem kultury masowej. Współcześnie jednak powstają dzieła interesujące i głębokie w sferze treści, a ich autorzy to ludzie świadomi reguł formy, jaką chcą się posługiwać.

Ocena opisowa nauczyciela: Praca dojrzała, wyróżniająca się. Ciekawy temat. Realizacja świadczy o wnikliwej analizie literatury podmiotowej.

Słowo i obraz w komiksie. Omów na wybranych przykładach

Ocena:
20/20
Teza: Komiks jest pełnowartościowym tworem kultury oraz nierozłącznym elementem rozrywki dzisiejszego świata. Pomimo różnej objętości elementu słownego i rysunku w komiksie oba spełniają się jako całość medium.

Ocena opisowa nauczyciela: Praca interesująca, dobrze dobrana literatura i argumenty. Temat w pełni zrealizowany.

Specyficzne cechy komiksu. Przedstaw zagadnienie na wybranych tekstach kultury

Ocena:
19/20
Teza: Komiksy są odzewem na potrzeby współczesnego społeczeństwa, poruszają ważne, uniwersalne tematy.

Ocena opisowa nauczyciela: Praca w pełny sposób realizuje temat. Szerokie spectrum komiksowej twórczości pozwala na poprawną argumentację tezy.