Pogotowie maturalne: Motywy literackie - Motyw kobiety


Na podstawie wybranych wierszy współczesnej poetki przedstaw portret kobiety naszych czasów

Zasada płci przenika głęboko świat człowieka. Każda rzecz jest,, męska” , albo ,,żeńska”. Cała natura rozpada się na dwa pierwiastki, z których składa się wszystko co istnieje. Ludzka kultura jeszcze bardziej podkreśla dualizm: odrębne imiona, stroje, święta, instytucje, a w niektórych społecznościach nawet język. Kobieta będąca tą drugą płcią, jako istota niższa i podporządkowana całkowicie mężczyźnie, kobieta jako zagrożenie dla męskiej wolności, kobieta jako Inna, ta która ma odmienną i niezrozumiałą logikę, wreszcie kobieta wcielenie płci i tylko płci.

Samo słowo kobieta, dziś wyraz nieobciążony złym skojarzeniem, w XVI wieku był obelgą. Aby to słowo nabrało neutralnego znaczenia, musiało minąć wiele lat wychodzenia kobiet z cienia domu rodzinnego i wchodzenia w świat, który został tak urządzony, że ograniczał prawa i możliwości społeczne, spychając nas kobiety do ról podrzędnych. Lecz czy tak było zawsze? Czy kobieta zawsze była zdegradowana do ciała bez zdania, poglądów, marzeń, wyboru? W afrykańskim plemieniu Transvaal, panowały kobiety, słynne,,królowe deszczu”. To one posiadały nadrzędną pozycje społeczną - miały poddanych, żony, niewolników. Lecz czy w naszym, paradoksalnie bardziej cywilizowanym świecie, po wiekach ,,czarownic”, ,,dam kameliowych”, ,,rumianych traktorzystek i gospodyń”, kobiety mogą cieszyć się takim samym uznaniem jak w pierwotnych plemionach? Myślę, że tak. Nastąpiło wielkie objawienie. Jedną z objawionych kobiet jest Agnieszka Osiecka, która w swojej twórczości literackiej, pokazała nam nie tylko swoje oblicze, ale i obraz wszystkich współczesnych Polek.

Jednym z wielu obrazów, które składają się na wielobarwny witraż jest wizerunek kobiety zwykłej i niezwykłej, ukazany w dwóch opozycyjnych, co do tematu wierszach,, Damą być” i,,Polska Madonno”. Czas dam przeminął. „Z kochasiem gdzieś poszły w siną dal.” Jednak w głębi duszy każda kobieta chce być wielka panią. Bo to kojarzy się nam z czymś wyjątkowym, wdzięcznym. Bycie damą nie ma nic wspólnego z takim słowami jak – posada, pilność, dyplom, poziom, liczenie. Bycie damą kojarzy się z przyjęciem roli, bo damy są czymś więcej niż tylko obiektem westchnień i komplementów. Kobieta musi odgrywać całe dramaty i przedstawienia. Mieć nienaturalne miny, dbać o składnię i styl wypowiedzi, panując nad sobą i pilnując aby pasować do obrazu - królowej, która mdleje z wrażliwości .

,,Wielka kobiecość zbawia i wznosi” pisał Goethe, lecz co miał na myśli, co to ta kobiecość? To są cechy, które powinna posiadać prawdziwa kobieta, a więc priorytetowo dama. To zwiewność, delikatność, elegancja, przesadna wrażliwość i brak zainteresowania prozą codzienności. Lecz trzeba pamiętać, że kobiecość jest zdeterminowana przez kulturę , a nie przez naturę. Są bowiem plemiona w których te cechy posiadają mężczyźni, a więc można uznać, że wizerunek damy jest dość stereotypowy.

Jednak pomimo tego , że nadal chcemy być damami, to na większą uwagę zasługuje kobieta prosta i codzienna, ta z szarych bloków. Która musi mieć głowę i serce do całego otaczającego ją świata i czynności, które nie zawsze są wdzięczne i zajmujące. Mowa o Polskiej Madonnie , która potrafi radzić sobie nocą wśród złych snów. W sposób niezwykły pokazany jest obraz ,,kapłanki gazowej kuchni”. Przeciętnej Polki, która musi borykać się z problemami codzienności. To ona spełnia w domu wszystkie role społeczne.- ,,Panna z dzieckiem” musi opłacić rachunki, wysłać dziecko do przedszkola... Te z pozoru błahe sprawy w naszej rzeczywistości są wysiłkiem godnym uznania. To ona, matka silna jak wodospad i czysta jak źródło, samotna na polu walki, którym jest życie, porównana jest do Madonny. Zasługuje na większą pochwałę, niż kwiatek na dzień kobiet. Rola jaką spełnia powinna wzbudzić podziw. Kobieta współczesna tworzy dom i jego otoczenie. Nie jest tylko ramką które ozdabia obraz, jest płótnem. Wiele Polskich kobiet dba nie tylko o ciepło domowego ogniska, ale pracuje zawodowo i realizuje się zarówno w życiu społecznym jak i rodzinnym. Dźwiga olbrzymie brzemię z którego uwalnia się dopiero podczas snu. Sen daje ukojenie zmartwionym powiekom. Zmienia szarą matkę w kobietę silną i pełną nadziei na kolejny dzień.

W wierszu ,,Mówiłam żartem” mamy ukazany obraz kobiety anioła, który został zamknięty w sercu kochanki diabła. Kobieta to kokietka. ,,Każda kobieta nawet najzwyklejsza jest nastawiona na kokieterię. Na mężczyznę, na publiczność, nawet w grobie uszminkowana, za welonem , za czarczafem przypudrowana, zmieniająca głos w telefonie z basowego – halo do harcerskiego - cześć.”

Jest pełna wyrafinowania, posługuje się żarcikiem i manipulacją by zdobyć mężczyznę, którego trzyma na dystans. Flirtując neguje swoje wcześniejsze wypowiedzi, co innego myśląc, a co innego mówiąc. Mężczyzna gra tu drugoplanową rolę, bo przecież,, raz już była taka zima bez niego”. Mężczyzna kierując się behawioryzmem i stereotypami, uważa , że kobieta się przywiązuje- w końcu taka jest jej odwieczna rola, być nie z mężczyzną, lecz przy nim. Jednak to ona –kobieta, ma cechy przebojowego ,,mena”. Nie oczekuje stałego związku, będąc cały czas w sprzecznościach. Absolutnie pragnie wolności i jest dumna z tego, że robi to co się jej podoba. Z drugiej strony ma prozaiczna potrzebę obcowania z kimś. ,,Bo czasami chce się do człowieka - ja chciałam.” Kobieta gra rolę i farsę w lustrach męskich oczu. Wydaje się być taka jaką chce mężczyzna, lecz to tylko złudzenie. Chwilę później pokazując swoją drapieżną zmienność charakteru , mówi , że to żart. To ona rozdaje karty, z których mężczyzna chce zbudować dom.

Jednak kobieta współczesna mimo swojej wielkiej przebojowości i prowokowania wieczną dziewczęcością, potrzebuje miłości, tego który nazywał ją , ,,prościutką zwierzyną”. Mężczyzna dla którego kobieta będzie taka jaką by chciał, o jakiej marzył i śnił. Kobieta, która nie chce samotności , zimna pustego mieszkania i straszliwie spokojnych nocy. Będzie żyła półpogodzona z myślą, że skoro nie tamten, to już niech będzie ten, chociaż chodzi mu tylko o łóżko.

Kobieta używa zdrobnień w stosunku do siebie, chcąc jakby podkreślić swoją kruchą, dziewczęcą naturę w opozycji do mężczyzny, dla którego jest przedmiotem rozładowania pożądania. Jest ,,cacuszkiem”, które ma bardzo ograniczone wymagania . Poza jedzeniem, czyli potrzebami biologicznymi, do życia wystarczy jej trochę miłości i wsparcia. Kobieta z lekką nutka ironii opisuje zachowanie swojego ,,idealnego” mężczyzny, który wydaje nam się trochę przerysowany. Posiada wszystkie negatywne cechy charakteru i może nas dziwić to, że kobieta zamiast odejść , prosi go tylko –czasami o dobre słowo, gest. Choć nie zawsze szczere , wystarczą one kobiecie, aby poczuła się kochana. Nie chce słuchać niewdzięcznej prawdy. Nie chce być tą drugą , tą dla której się nie rozwiedzie, tą z która nie wyjedzie, tą do której się nie odezwie jak zamknie drzwi.

Każde pokolenie literackie opiewa miłość kobiety i dopisuje kolejne wersy, ale jest to zazwyczaj pióro mężczyzny. Dopiero twórczość tak autentyczna, bo napisana przez kobietę i o kobiecie może nam ukazać przejrzysty obraz miłości. ,,Sztuczny miód” to utwór w którym kobieta współczesna rodzi się jako istota, która zna nie tylko naturę mężczyzny, ale i jego logikę, wie co myśli i potrafi go zdobyć. Kobieta, uciekając w różne miłości, broniąc się przed samotnością, często doznaje rozczarowania. Po bólu, rozpaczy i związku, który miał być rajem i cudem ,a nim nie był, zmienia radykalnie poglądy. Odrzuca wizerunek oparty na tworzeniu gniazda. Wizerunku dobrej żony i pani domu, który choć stabilny od wieków i opisywany we francuskich książkach o wychowaniu dobrych dziewczyn ( czyli takich , które będą zajmować się domem, mężczyzną i dziećmi); i protegowany w „Poradniku domowym” jest trudny do zrealizowania . Kobieta nie chce być żoną, bo nie chce być karmiona sztucznym miodem. Nie jest zazdrosna, nie potrzebuje wsparcia finansowego. Chce miłości. Symbol żony kojarzy jej się z rozczarowaniami i okłamywaniem siebie nawzajem . Budowanie i trwanie w związku jest zupełnie inne niż wcześniej myślała. Kobieta jest pełna sprzeczności, a jednocześnie obaw, że kolejny związek może się skończyć niepowodzeniem.

Współczesna kobieta, która nosi w sobie opowieści babci – o tym jaką rolę powinna pełnić kobieta u boku mężczyzny, a jednocześnie kobieta , która jest świadoma swojego sukcesu w życiu społecznym, przez całe życie uczy się, jak być kobietą w ówczesnym świecie. Nie zawsze jej wybory są słuszne. Łączy w sobie naturę menadżera swoich możliwości i feministycznych marzeń, chowając jednocześnie w swoim fartuchu powinności narzucone jej przez społeczeństwo. Konflikty między niezależnością i walką z tym by nie być ,,ptakiem uwięzionym” , a potrzebą by miał kto podać kubek herbaty, są nieuniknione. Uczucia jakie miotają kobietą opisane są w utworze ,,Sama chciała”. Opisane jest w nim życie kobiety od narodzin do śmierci i jej wewnętrzny rozrachunek. Kobieta wie, że wszystkie podjęte przez nią decyzje były samodzielne i nikt nie wywierał na nią presji. Jej życiową dewizą było ,,nie chcieć, nie poczuć, nie przeczuć”. Nie chciała rozczarowania i bólu. Myślała, że odrzucając emocje życie będzie bezpieczniejsze. Chciała chronić swą indywidualność , niezależność i kruche serce. Jednak kierując się tym , u schyłku swoich dni , zrozumiała, że nie wykorzystała swojego życia do końca , że mogła przeżyć je lepiej. Pokładać uczucia w innych osobach, być bardziej cierpliwą, właściwiej postępować, być rozważniejszą. Jednak sama tego chciała z goryczą kończy swoje wyznanie.

W kobiecie jest ciągłe napięcie wewnętrzne, czasami trzeba je wygasić i wtedy potrzebna jest wielka woda. To ona ma działanie kojące i jest odbiciem wewnętrznym kobiety. Kobieta jest zmienna, niepewna, rozdarta. Jest jak bumerang, który podążając różnymi ścieżkami wraca zawsze pod ten sam adres. Ten adres to tytułowa wielka woda, gdzie można znaleźć spokój ducha. Odszukać odpowiedzi na nurtujące pytania, walczyć ze słabością kobiecej psychiki i zmęczonym ciałem . Ten utwór jest o ciągłej gorączce życia, która czasami dopada każdego. Życie pełne ruchu, wrzasku, zmienności, niestabilności. Wiersz o niemożności znalezienia szczęścia. Bo każda z kobiet w głębi serca ucieka od życiowej mądrości i chce żyć beztrosko w słodkiej nieświadomości.

Przed wiekami Diderot pisał o dwóch mężczyznach, którzy podjęli dyskusję o kobietach. Jeden twierdził , że są dobre, drugi, że złe; że są łupie, pełne sprytu, fałszywe, szczere, skąpe, rozrzutne, gadatliwe, skryte, ciemne, rozumne, stateczne, wyuzdane, postrzelone, roztropne i obaj mieli słuszność.

Dzisiaj kobieta współczesna po triumfalnym wyjściu ze świata stereotypów, pozbyciu się archetypu spoglądania na nią przez pryzmat płci, nadała ciału formę. Jest co prawda pełna sprzeczności, o których pisał Diderot, które nie drzemią w mężczyźnie, ale to właśnie czyni ją wyjątkową i bogatą. Jej zmienność nie powstała we współczesności, ta cecha od zawsze cechowała kobietę. Jednak dopiero dziś społeczeństwo nauczyło się nazywać te zjawiska. Dzisiejsza kobieta jak Faust poszukuje recepty na wieczne szczęście. Przez wiele lat miała narzucone poglądy i sposób myślenia. Dziś może sama budować swoją ideologie, ale często nie wie, którą drogę obrać. Dokonuje jednak wyborów, próbuje określić swoje miejsce, nie jest bezbarwna. Wie , że może być boginią, nawet jako prosta matka, wie, że może kusić i być partnerką mężczyzn. Sama chce i sama decyduje.

strona:    1    2    3    4    5  

Mieszkanki salonów i wiejskich chat. Zaprezentuj literackie portrety kobiet w wybranych utworach

Ocena:
20/20
Teza: Literatura udowadnia, że zarówno salonowe damy, jak i niewiasty pochodzące z gminu są niewyczerpaną skarbnicą kobiecych portretów.

Ocena opisowa nauczyciela: Praca przejrzysta i zwięzła. Napisana poprawnym językiem.

Uwodzicielskie kobiety w literaturze i sztuce. Omów zagadnienie na wybranych przykładach

Ocena:
20/20
Teza: Kobiety uwodzą mężczyzn na wiele sposobów, gdyż każdy podatny jest na inne bodźce oraz zachowania.

Ocena opisowa nauczyciela: Praca precyzyjna, przemyślana i odpowiednio skomponowana. Zawiera bogatą bibliografię.

Sposób przedstawiania kobiecego piękna w różnych epokach. Porównaj na wybranych przykładach

Ocena:
20/20
Teza: Sposoby przedstawiania kobiecego piękna są różnorodne. W dużej mierze zależy to od poglądów ludzi danej epoki.

Ocena opisowa nauczyciela: Praca bogata w przykłady z literatury i sztuki. Przemyślana i dojrzała.

Emancypacja kobiet na przestrzeni wieków. Przedstaw problem odwołując się do wybranych lektur

Ocena:
20/20
Teza: Różnorodność portretów i ról kobiet na przestrzeni epok.

Ocena opisowa nauczyciela: Praca świadczy o samodzielnym myśleniu autorki. Ciekawy dobór lektur.

Omów różne wizerunki kobiet na przykładzie wybranych utworów literackich

Ocena:
20/20
Teza: Literatura prezentuje szeroką i różnorodną gamę kobiecych portretów.

Ocena opisowa nauczyciela: Praca w pełni realizuje temat. Właściwie dobrane przykłady. Przejrzysta treść.

Kobieta piękna, władcza, zdradziecka, zależna od mężczyzny, próżna – przedstaw sposoby kreowania postaci kobiecych na podstawie analizy utworów różnych epok

Ocena:
20/20
Teza: Kobiety są od wieków obiektem uwielbienia, marzeniami mężczyzn bez względu na to, jakie mają cechy.

Ocena opisowa nauczyciela: Praca we właściwy sposób realizuje temat. Ukazuje najbardziej popularne wizerunki kobiet. Plan i bibliografia bez zarzutu.

Kobiety - fascynujące czy irytujące? Omów temat na wybranych przykładach

Ocena:
20/20
Teza: Kobieta jako jeden z podstawowych lejtmotywów literatury światowej, przedstawiana w różnych ujęciach: jako matka, żona, córka, czy kochanka.

Ocena opisowa nauczyciela: Praca w pełni realizuje temat. Ciekawe przykłady, prawidłowe wnioski.

Kreacje kobiet w epoce pozytywizmu, a postulat emancypacji

Ocena:
20/20
Teza: Emancypacja dla wielu kobiet w epoce pozytywizmu okazała się społeczno-ekonomiczną koniecznością.

Ocena opisowa nauczyciela: Praca w pełni realizuje temat. Ukazuje kilka portretów kobiet. Bogata literatura przedmiotu.

Bohaterki literackie okresu Młodej Polski. Scharakteryzuj wizerunek kobiet tej epoki na wybranych przykładach

Ocena:
20/20
Teza: Młodopolskie bohaterki literackie cechuje bogata osobowość i skomplikowana psychika.

Ocena opisowa nauczyciela: Praca odpowiada tezie i tematowi. Poprawne przedstawienie poszczególnych bohaterek. Właściwe wnioski.

Postacie kobiece i ich rola w utworach romantyków i pozytywistów. Przedstaw zagadnienie na wybranych utworach

Ocena:
20/20
Teza: W romantyzmie i pozytywizmie rola kobiet w literaturze często bywała kluczowa.

Ocena opisowa nauczyciela: Praca w pełni realizuje temat. Poszczególne elementy spięte w logiczną całość. Poprawny język wypowiedzi.

Femme fatale w literaturze różnych epok. Przedstaw na przykładzie różnych utworów

Ocena:
20/20
Teza: Motyw kobiety fatalnej towarzyszy literaturze od wieków.

Ocena opisowa nauczyciela: Praca w 100% realizuje temat. Lekki styl i logiczna konsekwencja.

Obraz kobiety w literaturze tworzonej przez kobiety. Omów problem na wybranych przykładach

Ocena:
20/20
Teza: W różnych okresach kobiety tworzyły odmienne i złożone literackie bohaterki.

Ocena opisowa nauczyciela: Praca zwięzła, spójna. Ciekawe argumenty i sposób ukazania poszczególnych kobiecych postaci.

Kobiecość jako przywilej lub przekleństwo. Rozważ w odniesieniu do tekstów literackich wybranej epoki

Ocena:
20/20
Teza: Czy warto było być kobieta w epoce pozytywizmu?

Ocena opisowa nauczyciela: Praca samodzielna wykorzystująca bogate i nietuzinkowe lektury.

Od anioła do femme fatale. Scharakteryzuj kreacje bohaterek w wybranych utworach literackich różnych epok

Ocena:
20/20
Teza: Analizowanie wizerunków kobiecych w literaturze może być pasjonujące.

Ocena opisowa nauczyciela: Praca zawiera ciekawe kreacje bohaterek. poprawny plan i bibliografia.

Afrodyta - Wenus. Motyw mitycznej bogini piękności w literaturze i sztuce

Ocena:
20/20
Teza: Kult Afrodyty - Wenus przetrwał stulecia, o czym świadczą liczne dzieła sztuki i literatury.

Ocena opisowa nauczyciela: Praca zgrabnie napisana, oparta na ciekawych przykładach.

Porównaj kreacje postaci kobiecych w literaturze romantyzmu, pozytywizmu i Młodej Polski, analizując wybrane przykłady

Ocena:
20/20
Teza: Obraz postaci kobiecych w wybranych epokach.

Ocena opisowa nauczyciela: Praca przemyślana. Dobra kompozycja i język wypowiedzi.

Kobieta anioł, kobieta demon. Rozpatrz na wybranych przykładach

Ocena:
20/20
Teza: W każdej kobiecie występuje pierwiastek zarówno anielski, jak i demoniczny, dlatego właśnie są one tak intrygujące.

Ocena opisowa nauczyciela: Prezentacja poprawna, ciekawie sformułowany problem i wnioski.

Tragiczny wpływ kobiet na bohaterów literackich. Omów na wybranych przykładach.

Ocena:
20/20
Teza: Przedstawienie tragicznego wpływu kobiet na wybranych bohaterów literackich.

Ocena opisowa nauczyciela: Praca szczegółowo i wnikliwie analizuje temat.

Kobieta błogosławieństwem lub przekleństwem dla mężczyzny. Omów temat na wybranych utworach z różnych epok.

Ocena:
20/20
Teza: Kobieta może być równocześnie błogosławieństwem i przekleństwem dla mężczyzny – „jest bramą piekieł” lub „balsamem dla duszy”.

Ocena opisowa nauczyciela: Praca w zwięzły sposób ukazuje temat. Logicznie przeprowadzona argumentacja.

Uwielbiana, pożądana, znienawidzona. Porównaj różne wizerunki kobiet ukazane w literaturze różnych epok.

Ocena:
20/20
Teza: Literatura polska i światowa na przełomie wieków stworzyła wiele ponadczasowych kreacji kobiecych, których postaci budziły zachwyt, pożądanie, miłość lub nienawiść.

Ocena opisowa nauczyciela: Praca w pełni realizuje temat.

Przedstaw, porównaj i oceń portrety kobiet znane ci z literatury XIX wieku

Ocena:
20/20
Teza: Literatura dziewiętnastowieczna uwieczniła wiele różnorodnych i niepowtarzalnych portretów kobiecych.

Ocena opisowa nauczyciela: Ciekawa praca, oparta na czterech lekturach z XIX wieku.

Przedstaw, porównaj i oceń portrety kobiet znane ci z polskiej literatury XIX wieku

Ocena:
20/20
Teza: W każdej epoce odnajdziemy cały wachlarz kobiecych postaci.

Ocena opisowa nauczyciela: Praca w pełni realizuje temat.

Kobieta w malarstwie i literaturze. Omów na wybranych przykładach

Ocena:
20/20
Teza: Wizerunek kobiety idealnej wciąż ulega metamorfozom.

Ocena opisowa nauczyciela: Praca nietuzinkowa, oparta na ciekawych przykładach - pokazuje ewolucję wizerunku kobiety.

Obraz kobiet w XIX i XX wieku w literaturze

Ocena:
20/20
Teza: Wizerunki bohaterek literackich w pisarstwie XIX i XX wieku były niesłychanie złożone.

Ocena opisowa nauczyciela: Prezentacja poprawna ukazuje bardzo różnorodne wizerunki kobiet.

Omów i porównaj miejsce kobiety w społeczeństwie na podstawie literatury XIX i XX wieku

Ocena:
20/20
Teza: W pisarstwie XIX i XX wieku możemy dostrzec istotne zmiany w postrzeganiu społecznej roli kobiet.

Ocena opisowa nauczyciela: Praca przemyślana - dojrzałe i celne wnioski.

Kobieta anioł, kobieta demon - jako źródło inspiracji w literaturze. Rozważ na wybranych przykładach

Ocena:
20/20
Teza: Motyw kobiety-demona i kobiety-anioła ponadczasowym źródłem artystycznych inspiracji.

Ocena opisowa nauczyciela: Wyczerpująca prezentacja napisana poprawnym, potoczystym stylem.

Różne oblicza kobiet ukazane w literaturze polskiej i innych dziedzinach sztuki XIX i XX wieku

Ocena:
20/20
Teza: Niezależnie od dziedziny sztuki, działa polskie ukazują nietuzinkowe portrety kobiece.

Ocena opisowa nauczyciela: Praca ciekawa oparta na literaturze, malarstwie, filmie i piosence.

Anioł czy femme fatale. Obraz kobiety w literaturze polskiej. Omów zagadnienie, odwołując się do wybranych przykładów

Ocena:
20/20
Teza: Na przestrzeni wieków artyści ukazują anielską i demoniczną stronę kobiecej natury.

Ocena opisowa nauczyciela: Prezentacja bardzo szeroko i szczegółowo opisuje wizerunki poszczególnych kobiet.

Przyczyny i skutki niemoralnych decyzji kobiet. Omów zagadnienie w oparciu o przykłady z różnych epok

Ocena:
20/20
Teza: Kobiety kroczące drogą niesprawiedliwości lub występku są niezwykle ciekawymi postaciami literackimi.

Ocena opisowa nauczyciela: Praca dojrzała, ciekawa, świadcząca o dobrym obyciu literackim.

Zinterpretuj portrety niezwykłych kobiet - bohaterek literatury polskiej na wybranych przykładach z różnych epok.

Ocena:
20/20
Teza: Przedstawienie niezwykłych portretów kobiet - bohaterek literatury polskiej na wybranych przykładach z różnych epok.

Ocena opisowa nauczyciela: Prezentacja w pełni poprawna opisująca kilka kobiecych kreacji charakterystycznych dla polskiej literatury.

Kobiecość jako temat liryki. Przedstaw zagadnienie, odwołując się do utworów poetek XIX i XX wieku

Ocena:
20/20
Teza: Dzięki piszącym kobietom dokonała się zmiana w sposobie postrzegania kobiety.

Ocena opisowa nauczyciela: Prezentacja bogata w literackie przykłady. Przejrzysta kompozycja i wnioski potwierdzające tezę.

Matka, żona, kochanka. Różne obrazy kobiet w literaturze Omów na wybranych przykładach.

Ocena:
20/20
Teza: Co determinuje ogromną różnorodność jej zachowań?

Ocena opisowa nauczyciela: Prezentacja ciekawa, ukazuje różnorodność kobiecych literackich kreacji.

Grzeszne i grzeczne kobiety w literaturze i sztuce różnych epok

Ocena:
19/20
Teza: Kobiety są krańcowe: o wiele lepsze albo o wiele gorsze niż mężczyźni.

Ocena opisowa nauczyciela: Praca ciekawa, zwięzła, napisana lekkim piórem. W pełni realizuje założenia tematu.

Femme fatale w literaturze i sztuce. Przedstaw wizerunki kobiet fatalnych na wybranych przykładach

Ocena:
19/20
Teza: Chociaż wizerunek kobiety fatalnej odnajdujemy już w biblii, to największą fascynację tym motywem obserwujemy w wieku XIX i XX.

Ocena opisowa nauczyciela: Praca przemyślana i przejrzysta. Poprawny język.

Motyw żony w literaturze. Omów na wybranych przykładach

Ocena:
19/20
Teza: Kreacje żon w literaturze są niejednoznaczne - niektóre podtrzymują archetypy, natomiast inne łamią społeczne stereotypy.

Ocena opisowa nauczyciela: Praca przemyślana i przejrzysta. Bogata treść i bibliografia.

Kobiety jako źródło nieszczęścia. Przedstaw na wybranych przykładach literackich

Ocena:
19/20
Teza: Literatura dostarcza nam wiele przykładów kobiet sprowadzających najczęściej na mężczyzn nieszczęście - od czasów mitologii po współczesność.

Ocena opisowa nauczyciela: Praca przemyślana, oparta na bogatej bibliografii. Dobry styl i interesujące wnioski.

Wizerunek złych kobiet w literaturze i sztuce. Przedstaw na wybranych przykładach

Ocena:
19/20
Teza: Literatów, malarzy i filmowców zawsze inspirowały kobiety niepokorne i złe, dlatego w sztuce odnajdujemy wiele wizerunków kobiet fatalnych.

Ocena opisowa nauczyciela: Praca oryginalna, oparta na niebanalnych przykładach. Zaznaczona jest indywidualność i własne przemyślenia autora.

Wizerunek kobiety w literaturze. Zanalizuj temat, odwołując się do utworów krajowych i zagranicznych

Ocena:
19/20
Teza: Kobieta i kobiecość to temat, który od zawsze pasjonował wielu artystów, dla wielu z nich kobieta była inspiracją do stworzenia dzieła.

Ocena opisowa nauczyciela: Praca w pełni realizuje założenia tematu. Dobrze dobrana literatura i poprawnie sporządzony plan prezentacji.

Portrety kobiet w literaturze polskiej i światowej. Przedstaw na wybranych przykładach

Ocena:
19/20
Teza: Galeria portretów literackich kobiet jest niezwykle bogata, lecz mimo licznych rozbieżności można wyróżnić pewne wizerunki kobiet jakie zapisały się w literaturze na przestrzeni epok.

Ocena opisowa nauczyciela: Praca bardzo dobrze skomponowana. Barwny i płynny język. W pełni zrealizowany temat prezentacji.

Różne koncepcje kobiecego piękna w literaturze i sztuce. Omów na wybranych przykładach

Ocena:
19/20
Teza: Od starożytności aż do czasów współczesnych obraz kobiety zmieniał się i przekształcał wraz z panującymi w danej epoce wyobrażeniami i inspiracjami.

Ocena opisowa nauczyciela: Praca odwołuje się do licznych lektur i dziel sztuki. Sprawny język, bogata prezentacja.

Postać uwodzicielskiej kobiety w literaturze. Przedstaw na wybranych przykładach

Ocena:
19/20
Teza: Funkcjonowanie motywu uwodzicielki w literaturze.

Ocena opisowa nauczyciela: Praca poprawna, napisana płynnym stylem, przemyślana.

Portret kobiety w różnych epokach. Przedstaw w oparciu o przykłady z literatury i sztuki

Ocena:
19/20
Teza: Kobieta na piedestale w kolejnych epokach, w każdej z dziedzin literatury sztuki czy malarstwa.

Ocena opisowa nauczyciela: Praca obszerna. Zawiera wiele przykładów. Poprawny styl i język.

Postacie kobiece w literaturze i sztuce. Porównaj wybrane bohaterki z różnych epok

Ocena:
19/20
Teza: Wiele bohaterek literatury, dzieł plastycznych i filmowych to postaci interesujące i ważne, wartościowe, czy też po prostu ciekawie ukazane.

Ocena opisowa nauczyciela: Praca przejrzysta, poprawnie skonstruowana. Dobry styl wypowiedzi.

Wizerunek kobiety w literaturze i sztuce. Na wybranych przykładach przedstaw zagadnienie

Ocena:
19/20
Teza: Każdy artysta postrzega kobietę inaczej i dodaje jej inny, przez siebie zauważony walor, a niekiedy ukazuje jej wady.

Ocena opisowa nauczyciela: Poprawna i przemyślana praca. Logiczne argumenty i dobry język.

Kobieta w literaturze i malarstwie. Przedstaw różne wizerunki, opierając się na wybranych przykładach

Ocena:
19/20
Teza: Głównym czynnikiem determinującym życie kobiety jest stopień jej niezależności.

Ocena opisowa nauczyciela: Prezentacja w pełni poprawna.

Literackie wizerunki kobiet. Omów zagadnienie na wybranych przykładach

Ocena:
19/20
Teza: Najciekawszy jest wizerunek kobiet złożonych, których natura obfituje w rażące sprzeczności i na ich przykładzie możemy podziwiać fascynujące oblicza kobiecej psychiki.

Ocena opisowa nauczyciela: Prezentacja standardowa. Przedstawia temat w pełni i dość zwięźle. Poprawny język.

Zmiana wizerunku kobiety na przestrzeni wieków. Przedstaw odwołując się do literatury i sztuki

Ocena:
19/20
Teza: W każdej epoce istniały muzy, które popychały poetów do tworzenia dzieł uwielbienia i zachwytu, malarzy do kreślenia portretów i aktów.

Ocena opisowa nauczyciela: Praca przemyślana. W pełni ukazuje zmianę postrzegania kobiety na przestrzeni wieków. Poprawny język.

Świat kobiecych wartości. Przedstaw problem, odwołując się do wybranych utworów literackich

Ocena:
19/20
Teza: Dwoistość charakterów kobiet oraz ich świat wartości na podstawie wybranych utworów pozytywistycznych i dwudziestolecia międzywojennego.

Ocena opisowa nauczyciela: Praca logiczna i przemyślana. Poszczególne argumenty przedstawiono przejrzyście. Poprawny język.

Wizerunek kobiety w romantyzmie. Przedstaw, odwołując się do wybranych lektur

Ocena:
19/20
Teza: Postacie kobiece w epoce romantyzmu były często eksponowane.

Ocena opisowa nauczyciela: Praca bogata w treści. W pełni odpowiada tematowi. Poprawny styl wypowiedzi.

Portret kobiety w literaturze polskiej. Przedstaw zagadnienie,odwołując się do wybranych przykładów

Ocena:
19/20
Teza: Zjawiskowość kobiecej natury nie uszła uwadze polskim pisarzom i poetom.

Ocena opisowa nauczyciela: Praca w pełni poprawna. Na kilku przykładach prezentuje portret kobiety w utworach literackich. Poprawny konspekt prezentacji.

Kobieta matka, kobieta fatalna, kobieta bogini. Omów motywy na wybranych przykładach literackich

Ocena:
19/20
Teza: W literaturze zostały utrwalone między innymi wizerunki bogini, matki, kobiety fatalnej.

Ocena opisowa nauczyciela: Praca w pełni realizuje temat. Różnorodne tematy, ciekawe przemyślenia.

Portrety kobiet w literaturze polskiej i obcej. Przedstaw na wybranych przykładach.

Ocena:
19/20
Teza: Kobiety jako obiekt uwielbienia, westchnień, pożądania i zazdrości.

Ocena opisowa nauczyciela: Praca typowa. Oparta na powszechnie znanych lekturach.

Wizerunek ukochanej kobiety w romantycznej literaturze i epistolografii

Ocena:
19/20
Teza: Kobieta jako inspiracja twórczości poetyckiej, źródło natchnienia oraz przyczyna nieszczęść i zawodów miłosnych; przedstawiana głównie jako kochanka, matka, żona, jest obiektem uwielbienia, pożądania i zazdrości.

Ocena opisowa nauczyciela: Praca zwięzła, konkretna i na temat. Można by więcej uwagi poświęcić epistolografii.

Muza, żona, kochanka, matka. Różne sposoby kreowania postaci kobiet w literaturze. Omów ten problem na wybranych przez siebie przykładach dzieł literackich z różnych epok

Ocena:
19/20
Teza: Kobiety - bohaterki literatury - potrafią być jednocześnie różne i podobne.

Ocena opisowa nauczyciela: Praca bogata w przykłady, ukazuje jak różnorodne mogą być kobiety na przestrzeni epok.

Postacie kobiet w mitologii i Biblii. omów ich rolę i sposoby portretowania w wybranych utworach

Ocena:
19/20
Teza: Obydwa antyczne źródła kreują niepowtarzalne, często archetypiczne postaci kobiet.

Ocena opisowa nauczyciela: Praca szeroko traktuje temat. Ukazuje kilka najbardziej archetypicznych wizerunków kobiet.

Postać kobiety fatalnej w literaturze polskiego pozytywizmu, Młodej Polski i dwudziestolecia międzywojennego

Ocena:
19/20
Teza: Femme fatale polskiej literatury mają zgubny wpływ na mężczyzn i determinują ich losy.

Ocena opisowa nauczyciela: Praca świadczy o indywidualnym podejściu do tematu - wnioski. Poprawne argumenty i przedstawione ciekawie postacie.

Ewa nie tylko kusicielka. Przedstaw różne kreacje kobiet w literaturze

Ocena:
19/20
Teza: Literacki wizerunek zmieniał się od czasów ukazania biblijnej Ewy i zmienia się po dzień dzisiejszy.

Ocena opisowa nauczyciela: Praca ukazuje kilka wybranych wizerunków kobiet.

Przedstaw różne portrety Polek na wybranych przykładach literackich. Zanalizuj wybrane utwory

Ocena:
19/20
Teza: Kreacje kobiet-Polek odnajdziemy w wielu epokach polskiej literatury.

Ocena opisowa nauczyciela: Praca ukazuje ciekawe wizerunki kobiet.

Kobieta błogosławieństwem czy przekleństwem dla mężczyzny. Rozważ problem, analizując na wybranych przykładach różnych epok

Ocena:
19/20
Teza: Różny wpływ płci pięknej na męskich przedstawicieli w literaturze.

Ocena opisowa nauczyciela: Praca w pełni realizuje temat.

Motyw kobiety - muzy, natchnienia w sztuce i literaturze

Ocena:
19/20
Teza: Portrety kobiet, które dzięki swojej wyjątkowości zostały uwiecznione przez pisarzy i malarzy.

Ocena opisowa nauczyciela: Ciekawa praca pokazująca różnorodność ujęcia tematu.

Scharakteryzuj kobietę, jej życie i pragnienia, odwołując się do wybranych postaci literackich

Ocena:
19/20
Teza: Złożoność kobiecych wizerunków w pisarstwie XIX i XX wieku.

Ocena opisowa nauczyciela: Zwięzła praca opisująca trzy typy kobiece z literatury XIX i XX wieku.

Femme fatale. Kobieta fatalna w literaturze i sztuce

Ocena:
19/20
Teza: Rola femme fatale zostaje narzucona kobiecie przez samą ofiarę – mężczyznę.

Ocena opisowa nauczyciela: Prezentacja ciekawa, ukazująca spojrzenie na femme fatale z dwóch odmiennych perspektyw.

Motyw ciała kobiecego w literaturze i sztuce modernizmu

Ocena:
18/20
Teza: W literaturze i malarstwie ciało kobiece zostało było przedstawiane różnorodnie.

Ocena opisowa nauczyciela: Praca przejrzysta i bogata w przykłady. Dobrze przedstawiony problem i wnioski.

Kreacje kobiet w literaturze polskiej i obcej. Omów, odwołując się do przykładów z różnych epok

Ocena:
18/20
Teza: Zarówno w polskiej, jak i obcej literaturze możemy dostrzec różnorodne portrety kobiet.

Ocena opisowa nauczyciela: Praca poprawna. Zawiera odpowiednio dobraną literaturę.

Kobieta jako literacka bohaterka. Przedstaw na wybranych przykładach z różnych epok

Ocena:
18/20
Teza: Kobieta uważana za uosobienie piękna, wdzięku i wrażliwości, stała się wdzięcznym tematem dzieł literackich.

Ocena opisowa nauczyciela: Praca poprawna. Kolejne argumenty ułożone zostały w logiczna całość.

Kobieta demon, kobieta wamp, kobieta fatalna. Omów na przykładzie wybranych tekstów literackich

Ocena:
18/20
Teza: Tajemniczość, piękno, zagadkowość, niedostępność kobiety fatalnej niszczy mężczyzn i jednocześnie jest źródłem fascynacji literackich na przestrzeni wieków.

Ocena opisowa nauczyciela: Prezentacja napisana lekkim piórem. Poprawny język i styl wypowiedzi. Zwięzłość i logika argumentacji.

Przykłady zmiennych i tajemniczych kobiet w literaturze. Przedstaw, odwołując się do znanych ci utworów

Ocena:
18/20
Teza: W literaturze możemy spotkać się z połączeniem portretów kobiety złej i dobrej.

Ocena opisowa nauczyciela: Praca poprawna. W przejrzysty sposób ukazuje wizerunki trzech kobiet w literaturze.

Wizerunek kobiety w Biblii. Scharakteryzuj i porównaj różne bohaterki historii z Nowego i Starego Testamentu

Ocena:
18/20
Teza: W Biblii możemy odnaleźć zarówno pozytywne jak i negatywne wizerunki kobiet.

Ocena opisowa nauczyciela: Praca ciekawa. Zawiera zaskakujące wnioski. Oryginalne podejscie do tematu.

Funkcje kobiet w literaturze Młodej Polski i dwudziestolecia międzywojennego. Przeanalizuj, opierając się na wybranych utworach

Ocena:
18/20
Teza: Kreacje i funkcje bohaterek kobiecych okresu Młodej Polski i dwudziestolecia międzywojennego były zróżnicowane.

Ocena opisowa nauczyciela: Poprawna praca. Napisana dobrym językiem, przejrzyste argumenty.

Inspirujące i irytujące kobiety. Przedstaw ich wizerunki, opierając się na literaturze i własnych przemyśleniach.

Ocena:
18/20
Teza: Od stuleci kobiety stanowią źródło natchnienia dla artystów, głównie mężczyzn.

Ocena opisowa nauczyciela: Trafny dobór cytatów. Praca przemyślana i ciekawa. Poprawny styl.

Bogactwo wizerunków kobiet w literaturze, różnorodność ich osobowości i barwność postaci

Ocena:
18/20
Teza: Literatura bez kobiet byłaby uboższa, są one tak różnorodne i występują w tak niezwykłych rolach, że trudno tę wielość portretów ogarnąć.

Ocena opisowa nauczyciela: Praca zgrabna, napisana płynnym językiem. Dobrze dobrana literatura. Zwięzłe argumenty.

Porównaj utrwalone w literaturze archetypy bohaterek, odwołując się do wybranych tekstów kultury romantycznej i młodopolskiej

Ocena:
18/20
Teza: Zjawiskowość kobiecej natury nie uszła uwadze artystom – malarzom, muzykom, pisarzom, poetom, którzy przez kolejne wieki i epoki, próbowali doścignąć i poznać w pełni kobietę, ulegając jej wpływom.

Ocena opisowa nauczyciela: Praca w pełni poprawna. Właściwie dobrana literatura i argumenty.

Na podstawie wybranych wierszy współczesnej poetki przedstaw portret kobiety naszych czasów

Ocena:
18/20
Teza: Agnieszka Osiecka w swojej twórczości literackiej, pokazała nie tylko swoje oblicze, ale obraz wszystkich współczesnych Polek.

Ocena opisowa nauczyciela: Praca pomysłowa. Ciekawe przykłady z twórczości Osieckiej.

Wpływ kobiet na wybory bohaterów literackich. Omów na wybranych przykładach z różnych epok literackich

Ocena:
18/20
Teza: Kobiety w literaturze często wywierały zgubny wpływ na mężczyznę.

Ocena opisowa nauczyciela: Motyw kobiety przedstawiony w ciekawy sposób. Poprawny język i styl.

Porównaj sposoby kreowania portretów kobiet w literaturze i malarstwie na podstawie analizy wybranych przykładów

Ocena:
18/20
Teza: W literaturze i malarstwie możemy odnaleźć bardzo wiele portretów kobiet.

Ocena opisowa nauczyciela: Praca zwięzła, konkretna.

Julia Capuletti jako ponadczasowa bohaterka w literaturze i sztuce. Omów temat na podstawie wybranych dzieł literackich oraz tekstów kultury

Ocena:
17/20
Teza: Julia Capuletti jest bohaterką do której odwołują się artyści po dzień dzisiejszy.

Ocena opisowa nauczyciela: Praca oryginalna. Ukazuje nawiązania do postaci Julii w literaturze, filmie i musicalu.

Kobieta w renesansie. Przedstaw na wybranych przykładach z literatury i sztuki

Ocena:
17/20
Teza: Kobiety traktowane są nie tylko jako przedmiot westchnień i miłości zmysłowej, ale także jako symbol niezwykłej harmonii, cnoty i piękna, co inspiruje artystów na całym świecie do dziś.

Ocena opisowa nauczyciela: Praca dobra, choć powierzchowna. Zbyt mało rozbudowane argumenty.

Motyw kobiety w literaturze. Przedstaw jego funkcjonowanie w wybranych dziełach

Ocena:
17/20
Teza: Obraz kobiety jako temat poruszany przez wielu artystów we wszystkich epokach literackich.

Ocena opisowa nauczyciela: Praca poprawna. W pełni realizuje temat.

Przedstaw różnorodne sposoby ujęcia motywu kobiety, odwołując się do wybranych utworów

Ocena:
17/20
Teza: Motyw kobiety jest szeroko rozpowszechniony w literaturze.

Ocena opisowa nauczyciela: Praca poprawna. Bardzo zwięzła. Drobne usterki językowe.

Kobieto! Puchu marny... Zaprezentuj najciekawsze Twoim zdaniem portrety kobiet w literaturze

Ocena:
17/20
Teza: W literaturze możemy odnaleźć bardzo wiele portretów kobiet. Są one opisywane jako dzielne bohaterki, pełne poświęcenia i odwagi, ale także jako puste, naiwne lekkomyślne trzpiotki. W swojej pracy chciałbym/chciałabym przedstawić portrety ko

Ocena opisowa nauczyciela: Praca zwarta. Skrótowo ukazuje kilka portretów oryginalnych kobiet. Napisana na przeciętnym poziomie.