Akceptujemy karty:

akceptowalne karty

Payu:

płatności
szybki kontakt
Pogotowie maturalne: Motywy literackie - Motyw kobiety


Zmiana wizerunku kobiety na przestrzeni wieków. Przedstaw odwołując się do literatury i sztuki

Ocena punktowa: 19/20
Liczba stron: 5
Bibliografia: TAK
Ramowy plan: TAK

Multimedia:
brakOkreślenie problemu:

W każdej epoce istniały muzy, które popychały poetów do tworzenia dzieł uwielbienia i zachwytu, malarzy do kreślenia portretów i aktów.

Pytanie o piękno i ideały towarzyszyło ludzkości od zawsze. Już w starożytnych kulturach kobiety czyniły różne zabiegi, aby poprawić swoją urodę. W dzisiejszych czasach nic się nie zmieniło. Panie w dalszym ciągu szukają sposobów na zmianę swojego wyglądu. Dzisiaj medycyna i technika proponuje kobietom szereg zabiegów polepszających urodę, w miastach roi się od salonów piękności, które oferują, że z każdej kobiety zrobią księżniczkę. Kobiety dążą do ideału, ale tak naprawdę trudno jest go określić. To, co podoba się jednym, dla innych jest obojętne, albo wręcz odpychające. Nie wiadomo również kogo należy uważać za ustanawiającego kanony piękna. W świadomości ludzkiej przyjęło się, że trendy w urodzie i pięknie wyznaczają projektanci i ludzie ze świata mody. Często dopasowują swoje modelki do zaprojektowanych strojów, co wiąże się z odchudzaniem, zmianą fryzury, koloru włosów. Jednak wyznaczniki piękna ustanawiane przez wielkich projektantów często nie spotykają się z aprobatą społeczeństwa.


Dzisiejsza kobieta jest zmuszana przez media i opinię publiczną do nieustannego poprawiania swojego wyglądu. Wystarczy przejść ulicą dużego miasta, żeby zauważyć, że mało która kobieta wychodzi na „świat” bez makijażu, opalenizny z solarium i tipsów. Blada kobieta o naturalnym kolorze skóry to coś na kształt reliktu przeszłości. Taki stan rzeczy ma swoje złe i dobre strony. Oczywiście miło jest patrzeć na zadbane kobiety, które dbają o swoją urodę, jednak wiele kobiet, które nie są w stanie zapewnić sobie seansów w salonie piękności wpada w kompleksy i przestaje się czuć atrakcyjnymi. Na pewnym popularnym portalu internetowym pojawiło się zdjęcie pewnej aktorki, która jest znana ze swojej skromności i naturalnego wyglądu. Pod każdą galerią internauci mogą cytować swoje opinie. Pod zdjęciem tej osoby można było znaleźć następujące cytaty: „blada, nijaka, bez twarzy medialnej, ginąca w tłumie”. I jeden komentarz jakiegoś mężczyzny: „ta kobieta jest piękna bo ma naturalny kolor skóry, włosy nie znające prostownicy i dłonie naturalnych rozmiarów. Bo dziś kobiety są pomarańczowe i mają ręce większe niż facet”. Z tego cytatu wyłania się kanon urody wyznawany przez dzisiejsze kobiety. Opalenizna, włosy poddawane codziennie szeregom zabiegów oraz sztuczne paznokcie. Figura oczywiście szczupła, czasami do przesady. Patrząc na dzisiejsze kobiety można zadać sobie pytanie: ile czasu zajmuje codzienna pielęgnacja przed wyjściem z domu? Podczas obserwacji kobiet nasuwa się smutny wniosek: to, co naturalne przestaje się podobać, jest nieestetyczne.

strona:    1    2    3    4    5