Pogotowie maturalne: Motywy literackie - Motyw kobiety


Kobiety - fascynujące czy irytujące? Omów temat na wybranych przykładach

Pisanie i mówienie o kobietach to bardzo wdzięczny temat. Nie bez powodu jest to jeden z podstawowych lejtmotywów, czyli powracających motywów literatury światowej. Przedstawiane są one w różnych ujęciach: jako matki, żony, córki, czy kochanki. Zagadkowej natury kobiet nie udało się rozwikłać nawet filozofom, wiadomo jest natomiast, że są one „zmienne jak piórko na wietrze”. Mottem swojej prezentacji uczyniłam słowa Palladasa z Aleksandrii, który powiedział kiedyś, że „Kobieta jest wiecznym ogniem”, ponieważ nie można obok niej przejść obojętnie, wyzwala w mężczyznach niejednokrotnie skrajne emocje, fascynuje i irytuje. Takie też są wybrane przeze mnie bohaterki literatury.
Kobiety fascynujące to takie, które są nieprzewidywalne, zaskakują swoim zachowaniem, inteligencją, wrażliwością, czy samodzielnością. Te cechy są charakterystyczne dla Joasi Podborskiej, bohaterki Ludzi bezdomnych S. Żeromskiego. Poznajemy ją dzięki pisanym przez nią dziennikom, w którym opisywała swoje życie, przemyślenia i tęsknoty. Fascynuje nie tylko jej uroda, a była „ciemną brunetką z niebieskimi oczami, prześliczna i zgrabna”, ale również inteligencją, czy niezwykłą wrażliwością. Bohaterka wywodziła się z ubogiej szlachty. Dzieciństwo spędziła w wiejskim domku w Górach Świętokrzyskich, a jej wchodzenie w samodzielne życie nie było łatwe. Po śmierci rodziców zamieszkała u ciotki, a gdy miała 17 lat wyjechała do Warszawy, by pracować jako guwernantka. Zarabiała nie tylko na siebie, ale również na studiującego brata Henryka i uczącego się Wacława, który później został zesłany na Syberię. Joasia była kobietą niezwykle odpowiedzialną i kochającą bliskich. Mogli na nią liczyć, pomimo iż Henryk okłamywał ją twierdząc, że robił doktorat z filozofii, a tymczasem wykorzystując naiwność i dobrą wolę siostry zadłużał się i urządzał skandale. W zamian za pracę Podborska dostała swój pokój, całkowite utrzymanie oraz 15 rubli miesięcznie. Po roku porzuciła tę pracę, ponieważ raziła ją panująca w tej rodzinie chytrość oraz brak ciepła i szczerych uczuć. Po odwiedzinach rodzinnych stron i wizycie u wujostwa Karskich, była bardzo rozczarowana panującym tam chaosem, zniszczeniem, a świat, który pozostawiła wydawał jej się obcy. Joasia nie potrafiła pogodzić się z nieludzkim traktowaniem służby oraz ciasnymi horyzontami myślowymi wujostwa. Bardzo krytycznie oceniała środowisko ludzi niepracujących, którzy żyli z cudzej pracy. To wszystko opisywała w swoim dzienniku, zastanawiała się w nim również nad własną psychiczną zmiennością oraz zróżnicowanym wnętrzem. Jako kobieta inteligentna i zdolna, w swoich dziennikach bardzo często cytowała klasyków literatury antycznej, Biblię, romantyków, Witkiewicza, Tołstoja, czy Emila Zolę. Była niezwykle oczytana, bywała w teatrach, na odczytach, czy koncertach. Bardzo często pisała o swoich wrażeniach z przeczytanych lektur, czy wspominała spektakle teatralne, w których uczestniczyły jej ulubione bohaterki. Miała swoje własne poglądy i broniła ich w możliwy dla siebie sposób. Była bardzo wrażliwa. W swoim pamiętniku wyrażała również opinię o lekceważeniu kobiet przez mężczyzn. Ważną kwestią, którą poruszała, była emancypacja kobiet, sama o nią walcząc i zabiegając. Nie liczyła na nikogo, sama pracowała na swoje utrzymanie i układała scenariusz swojego losu. Mówiła:

„Sucha kromka chleba, ale moja własna, niebogata przyszłość, ale urobiona własnymi rękami”.

Poza emancypacją poruszała w nim jeszcze wiele innych problemów, jak np. zbytnia pewność siebie i głupie zaczepki mężczyzn, a także wiele innych własnych uczuć i przelotnych wrażeń. Z czasem ewolucji uległy jej poglądy dotyczące poświęcenia własnego szczęścia i cierpienia w imię spraw społecznych. Z biegiem czasu zaczęła kwestionować „wartość” cierpienia. Na zmianę jej postawy wpłynęły doświadczenia własne i ludzi bliskich oraz niewątpliwie literatura Nietzsego, który polemizował z chrześcijańską koncepcją ofiary i cierpienia. Pragnęła przezwyciężyć heroiczne poświęcenie się dla innych, niosące z sobą ból i cierpienie. Uważała, że „człowiek stworzony jest do szczęścia, cierpienie trzeba zwalczać jak tyfus i ospę”. Joasia była bardzo samotna. W swoim otoczeniu nie spotkała osób podzielających jej sposób myślenia. Żyła we własnym świecie, odrzucona przez wszystkich. Nie mogła się odnaleźć, gdyż nikt jej nie rozumiał. Nie potrafiła przydzielić się do żadnej grupy społecznej. Czuła się wyobcowana ze środowiska, w którym przebywała. Jej entuzjazm i szlachetność zderzały się z przebiegłością, egoizmem i chciwością. Była rozczarowana, gdyż jako guwernantka była traktowana przez tzw. wyższe sfery jako istota gorsza. Po śmierci brata Wacława załamała się zupełnie. W Cisach, gdzie była guwernantką wnuczki pani Niewadzkiej, odnalazła miłość swojego życia, dr Tomasza Judyma, na którego zwróciła uwagę znacznie wcześniej, jeszcze w Warszawie. Gdy wraz z panią Niewadzką i siostrami Orszeńskimi jechała do Luwru również obserwujący ją Judym nie mógł oderwać od niej wzroku. U boku Tomasza Joanna prowadziła działalność filantropijną. To on był poplecznikiem jej idei. Wzajemnie się dopełniali. Chociaż Judym wyznał jej miłość, a ona pragnęła mieć dom i żyć u boku ukochanego mężczyzny, nie próbowała przeciwstawiać się jego decyzji, pomimo iż bardzo cierpiała i straciła nadzieję na stworzenie szczęśliwego domu. Joasia Podborska przedstawiona została jako kobieta wrażliwa, piękna i inteligentna. Miała swoje idee i wyjątkowe podejście do życia. Pomimo, iż została zraniona nie straciła swojej mądrości oraz siły wewnętrznej i dlatego jest ona kobietą fascynującą.
Kolejną kobietą fascynującą, chociaż całkiem inną niż Joasia Podborska, jest Balladyna, bohaterka dramatu Słowackiego. Fascynuje ona odwagą, samodzielnością oraz bezwzględnością. Była przebiegła i inteligenta, wiedziała, czego chce i dążyła do tego nie przebierając w środkach. Balladyna wraz z siostrą Aliną żyły z matką wdową w małej wiejskiej chatce. Obie chciały poślubić hrabiego Kirkora i wieść u jego boku szczęśliwe życie. Obie dostały taka szansę. Wybranką miała zostać ta, która zbierze więcej malin. Przebiegła, sprytna i bezwzględna Balladyna bez zmrużenia powieki zabiła siostrę, a zebrane maliny zaniosła Kirkorowi. Po tej zbrodni na czole bohaterki pojawiła się krwawa plama –kainowe znamię, które musiała ukrywać. Balladyna pierwszej zbrodni dokonała bezrefleksyjnie, popychana wizją wspaniałego małżeństwa z cudownym mężczyzną. Zdrowy rozsądek został przysłonięty chęcią awansu społecznego. Wnioski ze zbrodni wyciągnęła już świadomie. Wiedziała, że Bóg patrzy na nią, więc postanowiła udawać, że go nie ma: „…będę żyła jakby nie było Boga”. Dzięki swojej inteligencji próbowała poradzić sobie z własnym sumieniem. Po pierwszej zbrodni przyszły kolejne wykonywane energicznie, stanowczo, bez liczenia ofiar. Doprowadziła do śmierci Kirkora i jej wiernego wspólnika Kostryna. Każda kolejna zbrodnia przyczyniała się do niepokoju wewnętrznego, pewnego rodzaju obsesji. Rozpamiętywała pierwszą zbrodnię, wydawało jej się, że słyszy płacz umarłych, w słowach ludzi doszukiwała się ukrytych aluzji dotyczących jej przeszłości, czy w końcu bała się zasnąć, aby przypadkiem nie zdradzić samej siebie przez sen. Pozornie tylko była silna i nieugięta, twarda niczym głaz. W jej psychice i duszy rozgrywał się prawdziwy dramat. Już jako królowa sama siebie skazała na śmierć. Rozstrzygała sprawy kryminalne. Dotyczyły kolejno morderstwa Kostryna, młodej dziewczyny znalezionej w lesie i śmierci matki, która nie chciała wydać imienia wyrodnego dziecka. Balladyna – królowa, każdego ze sprawców skazała na śmierć. Wydając te wyroki doskonale wiedziała, że wydaje je samej sobie. Dokonała swoistego samosądu oddając się w ręce Boga, którego wykluczyła ze swojego życia. Balladynę poraził „boski piorun”, czyli pozaziemska siła. Balladynę zaliczyłam do kobiet fascynujących, ponieważ potrafiła osiągnąć swój cel bez względu na konsekwencje, w chwilach załamania i grozy szukała dla siebie najlepszego rozwiązania i do końca zachowała twarz, ukrywając swoje prawdziwe uczucia i emocje, a potrafią tak tylko nieliczni.
Kobiety irytujące denerwują, są egoistyczne, zimne, nie budzą sympatii oraz doskonale potrafią manipulować innymi ludźmi. Doskonałym przykładem kobiety irytującej jest piękna, ale próżna i pusta Izabella Łęcka, w której bez opamiętania zakochał się Stanisław Wokulski. Ma ona wszystkie cechy przypisywane tytułowej lalce – jest piękna, elegancka, zawsze wyglądała jak z pudełeczka. Sposób, w jaki odnosiła się do zakochanego w niej do obłędu Wokulskiego, nie przysparzał jej sympatii czytelników. Prus ukazał nam kobietę rozpieszczoną przez los i hołubioną przez najbliższych, która taką postawę otoczenia uważała za naturalną. Cieplarniana atmosfera utwierdziła ją w przekonaniu, że jej nigdy nie przytrafi się nic złego. Ukształtował ją salonowy konwenans, który dopuszczał flirt, intrygi, gry i zabawy. Miała ogromne zaufanie do życia, nawet podczas podróży po wzburzonym morzu zachowała zimną krew i patrzyła na rozszalały żywioł jak na teatralne widowisko. Świat miał ją zabawiać – po to byli uprzejmi subiekci, włoski śpiewak i Wokulski. Każdemu wyznaczała inną rolę, mamiła obietnicami, stwarzała płonne nadzieje. Portret psychologiczny Izabelli jest bardzo głęboki, nie jest uproszczeniem, nie można powiedzieć, że bohaterka jest postacią papierową. Widzimy jej myśli i uczucia. W tej lodowatej osobie żyły często sprzeczne ze sobą emocje i marzenia. Bohaterka Lalki to osoba wyrachowana, pozbawiona zasad oraz uczciwości. W całej powieści Izabella grała osobę nieprzystępną, chłodną, ale jej zasady moralne były na pokaz. Ludzi zawsze szufladkowała. Izabella to przysłowiowa kobieta z krwi i kości, wychowana na salonach, której wpojono, że wartość człowieka ocenia się na podstawie jego majątku. Udawała, że nie widzi uczuć Wokulskiego, które są dla niej obraźliwe. Była nieczułą, wyrachowaną lalką, uprawiającą prostytucję duchową – uwielbiała mieć adoratorów, wystarczała jej sama świadomość ich posiadania. Miłość traktowała jak intrygę, swoistą grę salonową. Nie potrafiła kochać. Tyranizowała mężczyzn i odrzucała adoratorów. Ideałem był dla niej jedynie posąg Apollina. Ludzi szufladkowała. Stanisław był dla niej kimś egzotycznym, kimś, kim mogłaby się zainteresować tylko i wyłącznie z ciekawości. Łęcka jest wyjątkowo jaskrawym przykładem egoizmu, wyrachowania, perfidii i prymitywizmu moralnego. Prowadziła ona beztroskie życie, często popadała w uniesienia i zachwyt nad sobą. Nie interesował ją los biednych, do ludzi niższego pochodzenia miała serce życzliwe, ale z jej strony był to jedynie gest, kaprys egzaltowanej panny. Uczestniczyła nawet wraz z ciotką w kweście wielotygodniowej, co było normą w jej sferach. Zależało jej na tym, aby pokazać się w nowej sukni i poznać interesujące osoby, a nie na osobach biednych. Widząc starania Stanisława mające na celu poprawę trudnej sytuacji finansowej, w jakiej znalazła się z ojcem, postanowiła rozpocząć z nim grę. Często się nim bawiła i wykorzystywała jego uczucia. Uśmiechała się, kokietowała, manipulowała nim, a on odbierał to jako obietnicę i nadzieję. Raz widziała w nim zuchwałego dorobkiewicza, innym razem jej czciciela, ale nigdy nie udało jej się przełamać uprzedzeń i pogodzić się z jego niższym statusem społecznym. Izabella Łęcka to kobieta, która irytowała swoim podejściem do Wokulskiego, umizgami, kokieterią, łatwowiernością oraz egoizmem. Drażniła jej wyniosłość oraz przekonanie, że wszystko jej wolno. Była zewnętrznie piękna, ale w środku pusta, nieczuła i wyrachowana.
Innym typem kobiety irytującej, którą widzimy w rozczłapanych pantoflach, z papilotami na głowie i w starej podartej halce, jest Aniela Dulska, bohaterka, do której już od pierwszych chwil można czuć antypatię. Bohaterka Moralności pani Dulskiej była właścicielką dużej kamiennicy w centrum Lwowa oraz matką trojga dzieci. Miała dwie dorastające córki – Hesię i Melę oraz dorosłego syna Zbyszka. Utrzymywała rodzinę z wynajmu mieszkań, bo jej mąż, drobny urzędnik, przynosił marną pensję. Dulska wyraźnie dominowała w domu. Paliła w piecu, budziła męża i córki, rozmawiała z Hanką o zwolnieniu z pracy, wściekała się na stróża, który zostawił miotłę na deszczu, wydawała polecenia zakupów. Była bardzo energiczna, nikt nie miał prawa się jej przeciwstawiać. Jej mąż Felicjan nie zabierał głosu w żadnych domowych kwestiach. Aniela wszystkim rozkazywała, wypowiadała krótkie komunikaty, była przekonana, że to ona jest głową rodziny, osobą wyjątkową i zapobiegliwą. Mówiła: „z torbami poszlibyśmy, żeby nie ja...”. Jej dobre mniemanie o sobie nie pokrywało się z rzeczywistością. Dulska była po prostu głupia, używała prostackiego języka, śmiesznie przekręcała trudniejsze słowa, mówiąc np., że miała „secesję z konduktorem”, albo myląc „iluzję” z „aluzją”. Nie radziła sobie również w najprostszych utarczkach słownych ze Zbyszkiem. Zawsze postępowała zgodnie z codziennym schematem, a wszystko to, co było odmienne od rutynowych czynności wyprowadzało ją z równowagi. W jej zachowaniu irytujący jest nie tylko poziom intelektualny, ale również to, że wykorzystywała swoją przewagę wynikającą z pozycji materialnej oraz ciągle krzyczała. Dulska pogardzała wszystkimi. Ludzi słabych, jak Felicjan i Mela, traktowała przedmiotowo. Była bezczelna, nie potrafiła ukryć tego, co myśli, a swoje chamstwo uważała za zaletę, co widać zwłaszcza w scenie z lokatorką, gdy Dulska szyderczo dowcipkowała z jej zranionych uczuć:
„Zażyła pani zapałek. Taka trywialna trucizna!...I jeszcze jak się to skończyło! Cała komedia! Gdyby pani była umarła...no!”.
Kolejną irytującą cechą bohaterki była jej hipokryzja. Aniela uważała się za strażniczkę moralności, udzielała wszystkim nauk, sama tolerując w swojej kamiennicy prostytutkę, która swój zawód uprawiała dyskretnie i nie wywoływała skandali. W tym samym czasie wyrzuciła z mieszkania kobietę o nieposzlakowanej opinii za to, że z jej powodu pod dom przyjechało pogotowie. Szczytem obłudy była sprawa Zbyszka. Dulska od dawna śledziła poczynania syna w stosunku do służącej. Była wręcz zainteresowana tym, by syn nie włóczył się po kawiarniach i zamiast „lumpować” się w podejrzanym towarzystwie, to samo robił w domu, pod jej okiem. Hanka posłużyła Anieli do zatrzymania syna w domu. Fałsz w postępowaniu Dulskiej ujawnił się również wtedy, gdy sprawa ciąży Hanki mogła zagrozić dobremu imieniu rodziny. Musiała zrobić wszystko, by uniknąć rozgłosu, dlatego zapłaciła dziewczynie za milczenie. Kolejną cechą godną potępienia jest skąpstwo. Graniczy ono z obsesją. Przeziębiona Mela miała użyć rozgrzewającego okładu po ojcu, Hesia musiała „skurczyć się” w tramwaju, aby matka – „strażniczka moralności” mogła oszukać konduktora i kupić bilet ze zniżką dla dzieci. Felicjan otrzymywał codziennie kilka groszy kieszonkowego i jedno tanie cygaro. Dulska oszczędza na wszystkim. Uogólniając – bohaterka G. Zapolskiej jest prymitywną, skąpą hipokrytką, niezdolną do żadnych wyższych uczuć, a uważającą się za wyrocznię w sprawach czystości moralnej. I jak taka kobieta ma nie irytować?
Kobiety na przestrzeni wieków były dla pisarzy obiektem zainteresowania, wszyscy próbowali rozwikłać ich tajemniczą naturę, dlatego przedstawiano ich różne kreacje. Kobiety są zarówno fascynujące jak i irytujące, nie można ich ująć w sztywne ramy i zaszufladkować. Zachwycają urodą i osobowością, ale mają również wady. Wiadomo natomiast, że „Po to istnieje kobieta, aby mężczyzna był dzięki niej mądry”(Karl Kraus) i wtedy nieważne jest, czy ona irytuje, czy fascynuje.

strona:    1    2    3    4    5  

Mieszkanki salonów i wiejskich chat. Zaprezentuj literackie portrety kobiet w wybranych utworach

Ocena:
20/20
Teza: Literatura udowadnia, że zarówno salonowe damy, jak i niewiasty pochodzące z gminu są niewyczerpaną skarbnicą kobiecych portretów.

Ocena opisowa nauczyciela: Praca przejrzysta i zwięzła. Napisana poprawnym językiem.

Uwodzicielskie kobiety w literaturze i sztuce. Omów zagadnienie na wybranych przykładach

Ocena:
20/20
Teza: Kobiety uwodzą mężczyzn na wiele sposobów, gdyż każdy podatny jest na inne bodźce oraz zachowania.

Ocena opisowa nauczyciela: Praca precyzyjna, przemyślana i odpowiednio skomponowana. Zawiera bogatą bibliografię.

Sposób przedstawiania kobiecego piękna w różnych epokach. Porównaj na wybranych przykładach

Ocena:
20/20
Teza: Sposoby przedstawiania kobiecego piękna są różnorodne. W dużej mierze zależy to od poglądów ludzi danej epoki.

Ocena opisowa nauczyciela: Praca bogata w przykłady z literatury i sztuki. Przemyślana i dojrzała.

Emancypacja kobiet na przestrzeni wieków. Przedstaw problem odwołując się do wybranych lektur

Ocena:
20/20
Teza: Różnorodność portretów i ról kobiet na przestrzeni epok.

Ocena opisowa nauczyciela: Praca świadczy o samodzielnym myśleniu autorki. Ciekawy dobór lektur.

Omów różne wizerunki kobiet na przykładzie wybranych utworów literackich

Ocena:
20/20
Teza: Literatura prezentuje szeroką i różnorodną gamę kobiecych portretów.

Ocena opisowa nauczyciela: Praca w pełni realizuje temat. Właściwie dobrane przykłady. Przejrzysta treść.

Kobieta piękna, władcza, zdradziecka, zależna od mężczyzny, próżna – przedstaw sposoby kreowania postaci kobiecych na podstawie analizy utworów różnych epok

Ocena:
20/20
Teza: Kobiety są od wieków obiektem uwielbienia, marzeniami mężczyzn bez względu na to, jakie mają cechy.

Ocena opisowa nauczyciela: Praca we właściwy sposób realizuje temat. Ukazuje najbardziej popularne wizerunki kobiet. Plan i bibliografia bez zarzutu.

Kobiety - fascynujące czy irytujące? Omów temat na wybranych przykładach

Ocena:
20/20
Teza: Kobieta jako jeden z podstawowych lejtmotywów literatury światowej, przedstawiana w różnych ujęciach: jako matka, żona, córka, czy kochanka.

Ocena opisowa nauczyciela: Praca w pełni realizuje temat. Ciekawe przykłady, prawidłowe wnioski.

Kreacje kobiet w epoce pozytywizmu, a postulat emancypacji

Ocena:
20/20
Teza: Emancypacja dla wielu kobiet w epoce pozytywizmu okazała się społeczno-ekonomiczną koniecznością.

Ocena opisowa nauczyciela: Praca w pełni realizuje temat. Ukazuje kilka portretów kobiet. Bogata literatura przedmiotu.

Bohaterki literackie okresu Młodej Polski. Scharakteryzuj wizerunek kobiet tej epoki na wybranych przykładach

Ocena:
20/20
Teza: Młodopolskie bohaterki literackie cechuje bogata osobowość i skomplikowana psychika.

Ocena opisowa nauczyciela: Praca odpowiada tezie i tematowi. Poprawne przedstawienie poszczególnych bohaterek. Właściwe wnioski.

Postacie kobiece i ich rola w utworach romantyków i pozytywistów. Przedstaw zagadnienie na wybranych utworach

Ocena:
20/20
Teza: W romantyzmie i pozytywizmie rola kobiet w literaturze często bywała kluczowa.

Ocena opisowa nauczyciela: Praca w pełni realizuje temat. Poszczególne elementy spięte w logiczną całość. Poprawny język wypowiedzi.

Femme fatale w literaturze różnych epok. Przedstaw na przykładzie różnych utworów

Ocena:
20/20
Teza: Motyw kobiety fatalnej towarzyszy literaturze od wieków.

Ocena opisowa nauczyciela: Praca w 100% realizuje temat. Lekki styl i logiczna konsekwencja.

Obraz kobiety w literaturze tworzonej przez kobiety. Omów problem na wybranych przykładach

Ocena:
20/20
Teza: W różnych okresach kobiety tworzyły odmienne i złożone literackie bohaterki.

Ocena opisowa nauczyciela: Praca zwięzła, spójna. Ciekawe argumenty i sposób ukazania poszczególnych kobiecych postaci.

Kobiecość jako przywilej lub przekleństwo. Rozważ w odniesieniu do tekstów literackich wybranej epoki

Ocena:
20/20
Teza: Czy warto było być kobieta w epoce pozytywizmu?

Ocena opisowa nauczyciela: Praca samodzielna wykorzystująca bogate i nietuzinkowe lektury.

Od anioła do femme fatale. Scharakteryzuj kreacje bohaterek w wybranych utworach literackich różnych epok

Ocena:
20/20
Teza: Analizowanie wizerunków kobiecych w literaturze może być pasjonujące.

Ocena opisowa nauczyciela: Praca zawiera ciekawe kreacje bohaterek. poprawny plan i bibliografia.

Afrodyta - Wenus. Motyw mitycznej bogini piękności w literaturze i sztuce

Ocena:
20/20
Teza: Kult Afrodyty - Wenus przetrwał stulecia, o czym świadczą liczne dzieła sztuki i literatury.

Ocena opisowa nauczyciela: Praca zgrabnie napisana, oparta na ciekawych przykładach.

Porównaj kreacje postaci kobiecych w literaturze romantyzmu, pozytywizmu i Młodej Polski, analizując wybrane przykłady

Ocena:
20/20
Teza: Obraz postaci kobiecych w wybranych epokach.

Ocena opisowa nauczyciela: Praca przemyślana. Dobra kompozycja i język wypowiedzi.

Kobieta anioł, kobieta demon. Rozpatrz na wybranych przykładach

Ocena:
20/20
Teza: W każdej kobiecie występuje pierwiastek zarówno anielski, jak i demoniczny, dlatego właśnie są one tak intrygujące.

Ocena opisowa nauczyciela: Prezentacja poprawna, ciekawie sformułowany problem i wnioski.

Tragiczny wpływ kobiet na bohaterów literackich. Omów na wybranych przykładach.

Ocena:
20/20
Teza: Przedstawienie tragicznego wpływu kobiet na wybranych bohaterów literackich.

Ocena opisowa nauczyciela: Praca szczegółowo i wnikliwie analizuje temat.

Kobieta błogosławieństwem lub przekleństwem dla mężczyzny. Omów temat na wybranych utworach z różnych epok.

Ocena:
20/20
Teza: Kobieta może być równocześnie błogosławieństwem i przekleństwem dla mężczyzny – „jest bramą piekieł” lub „balsamem dla duszy”.

Ocena opisowa nauczyciela: Praca w zwięzły sposób ukazuje temat. Logicznie przeprowadzona argumentacja.

Uwielbiana, pożądana, znienawidzona. Porównaj różne wizerunki kobiet ukazane w literaturze różnych epok.

Ocena:
20/20
Teza: Literatura polska i światowa na przełomie wieków stworzyła wiele ponadczasowych kreacji kobiecych, których postaci budziły zachwyt, pożądanie, miłość lub nienawiść.

Ocena opisowa nauczyciela: Praca w pełni realizuje temat.

Przedstaw, porównaj i oceń portrety kobiet znane ci z literatury XIX wieku

Ocena:
20/20
Teza: Literatura dziewiętnastowieczna uwieczniła wiele różnorodnych i niepowtarzalnych portretów kobiecych.

Ocena opisowa nauczyciela: Ciekawa praca, oparta na czterech lekturach z XIX wieku.

Przedstaw, porównaj i oceń portrety kobiet znane ci z polskiej literatury XIX wieku

Ocena:
20/20
Teza: W każdej epoce odnajdziemy cały wachlarz kobiecych postaci.

Ocena opisowa nauczyciela: Praca w pełni realizuje temat.

Kobieta w malarstwie i literaturze. Omów na wybranych przykładach

Ocena:
20/20
Teza: Wizerunek kobiety idealnej wciąż ulega metamorfozom.

Ocena opisowa nauczyciela: Praca nietuzinkowa, oparta na ciekawych przykładach - pokazuje ewolucję wizerunku kobiety.

Obraz kobiet w XIX i XX wieku w literaturze

Ocena:
20/20
Teza: Wizerunki bohaterek literackich w pisarstwie XIX i XX wieku były niesłychanie złożone.

Ocena opisowa nauczyciela: Prezentacja poprawna ukazuje bardzo różnorodne wizerunki kobiet.

Omów i porównaj miejsce kobiety w społeczeństwie na podstawie literatury XIX i XX wieku

Ocena:
20/20
Teza: W pisarstwie XIX i XX wieku możemy dostrzec istotne zmiany w postrzeganiu społecznej roli kobiet.

Ocena opisowa nauczyciela: Praca przemyślana - dojrzałe i celne wnioski.

Kobieta anioł, kobieta demon - jako źródło inspiracji w literaturze. Rozważ na wybranych przykładach

Ocena:
20/20
Teza: Motyw kobiety-demona i kobiety-anioła ponadczasowym źródłem artystycznych inspiracji.

Ocena opisowa nauczyciela: Wyczerpująca prezentacja napisana poprawnym, potoczystym stylem.

Różne oblicza kobiet ukazane w literaturze polskiej i innych dziedzinach sztuki XIX i XX wieku

Ocena:
20/20
Teza: Niezależnie od dziedziny sztuki, działa polskie ukazują nietuzinkowe portrety kobiece.

Ocena opisowa nauczyciela: Praca ciekawa oparta na literaturze, malarstwie, filmie i piosence.

Anioł czy femme fatale. Obraz kobiety w literaturze polskiej. Omów zagadnienie, odwołując się do wybranych przykładów

Ocena:
20/20
Teza: Na przestrzeni wieków artyści ukazują anielską i demoniczną stronę kobiecej natury.

Ocena opisowa nauczyciela: Prezentacja bardzo szeroko i szczegółowo opisuje wizerunki poszczególnych kobiet.

Przyczyny i skutki niemoralnych decyzji kobiet. Omów zagadnienie w oparciu o przykłady z różnych epok

Ocena:
20/20
Teza: Kobiety kroczące drogą niesprawiedliwości lub występku są niezwykle ciekawymi postaciami literackimi.

Ocena opisowa nauczyciela: Praca dojrzała, ciekawa, świadcząca o dobrym obyciu literackim.

Zinterpretuj portrety niezwykłych kobiet - bohaterek literatury polskiej na wybranych przykładach z różnych epok.

Ocena:
20/20
Teza: Przedstawienie niezwykłych portretów kobiet - bohaterek literatury polskiej na wybranych przykładach z różnych epok.

Ocena opisowa nauczyciela: Prezentacja w pełni poprawna opisująca kilka kobiecych kreacji charakterystycznych dla polskiej literatury.

Kobiecość jako temat liryki. Przedstaw zagadnienie, odwołując się do utworów poetek XIX i XX wieku

Ocena:
20/20
Teza: Dzięki piszącym kobietom dokonała się zmiana w sposobie postrzegania kobiety.

Ocena opisowa nauczyciela: Prezentacja bogata w literackie przykłady. Przejrzysta kompozycja i wnioski potwierdzające tezę.

Matka, żona, kochanka. Różne obrazy kobiet w literaturze Omów na wybranych przykładach.

Ocena:
20/20
Teza: Co determinuje ogromną różnorodność jej zachowań?

Ocena opisowa nauczyciela: Prezentacja ciekawa, ukazuje różnorodność kobiecych literackich kreacji.

Grzeszne i grzeczne kobiety w literaturze i sztuce różnych epok

Ocena:
19/20
Teza: Kobiety są krańcowe: o wiele lepsze albo o wiele gorsze niż mężczyźni.

Ocena opisowa nauczyciela: Praca ciekawa, zwięzła, napisana lekkim piórem. W pełni realizuje założenia tematu.

Femme fatale w literaturze i sztuce. Przedstaw wizerunki kobiet fatalnych na wybranych przykładach

Ocena:
19/20
Teza: Chociaż wizerunek kobiety fatalnej odnajdujemy już w biblii, to największą fascynację tym motywem obserwujemy w wieku XIX i XX.

Ocena opisowa nauczyciela: Praca przemyślana i przejrzysta. Poprawny język.

Motyw żony w literaturze. Omów na wybranych przykładach

Ocena:
19/20
Teza: Kreacje żon w literaturze są niejednoznaczne - niektóre podtrzymują archetypy, natomiast inne łamią społeczne stereotypy.

Ocena opisowa nauczyciela: Praca przemyślana i przejrzysta. Bogata treść i bibliografia.

Kobiety jako źródło nieszczęścia. Przedstaw na wybranych przykładach literackich

Ocena:
19/20
Teza: Literatura dostarcza nam wiele przykładów kobiet sprowadzających najczęściej na mężczyzn nieszczęście - od czasów mitologii po współczesność.

Ocena opisowa nauczyciela: Praca przemyślana, oparta na bogatej bibliografii. Dobry styl i interesujące wnioski.

Wizerunek złych kobiet w literaturze i sztuce. Przedstaw na wybranych przykładach

Ocena:
19/20
Teza: Literatów, malarzy i filmowców zawsze inspirowały kobiety niepokorne i złe, dlatego w sztuce odnajdujemy wiele wizerunków kobiet fatalnych.

Ocena opisowa nauczyciela: Praca oryginalna, oparta na niebanalnych przykładach. Zaznaczona jest indywidualność i własne przemyślenia autora.

Wizerunek kobiety w literaturze. Zanalizuj temat, odwołując się do utworów krajowych i zagranicznych

Ocena:
19/20
Teza: Kobieta i kobiecość to temat, który od zawsze pasjonował wielu artystów, dla wielu z nich kobieta była inspiracją do stworzenia dzieła.

Ocena opisowa nauczyciela: Praca w pełni realizuje założenia tematu. Dobrze dobrana literatura i poprawnie sporządzony plan prezentacji.

Portrety kobiet w literaturze polskiej i światowej. Przedstaw na wybranych przykładach

Ocena:
19/20
Teza: Galeria portretów literackich kobiet jest niezwykle bogata, lecz mimo licznych rozbieżności można wyróżnić pewne wizerunki kobiet jakie zapisały się w literaturze na przestrzeni epok.

Ocena opisowa nauczyciela: Praca bardzo dobrze skomponowana. Barwny i płynny język. W pełni zrealizowany temat prezentacji.

Różne koncepcje kobiecego piękna w literaturze i sztuce. Omów na wybranych przykładach

Ocena:
19/20
Teza: Od starożytności aż do czasów współczesnych obraz kobiety zmieniał się i przekształcał wraz z panującymi w danej epoce wyobrażeniami i inspiracjami.

Ocena opisowa nauczyciela: Praca odwołuje się do licznych lektur i dziel sztuki. Sprawny język, bogata prezentacja.

Postać uwodzicielskiej kobiety w literaturze. Przedstaw na wybranych przykładach

Ocena:
19/20
Teza: Funkcjonowanie motywu uwodzicielki w literaturze.

Ocena opisowa nauczyciela: Praca poprawna, napisana płynnym stylem, przemyślana.

Portret kobiety w różnych epokach. Przedstaw w oparciu o przykłady z literatury i sztuki

Ocena:
19/20
Teza: Kobieta na piedestale w kolejnych epokach, w każdej z dziedzin literatury sztuki czy malarstwa.

Ocena opisowa nauczyciela: Praca obszerna. Zawiera wiele przykładów. Poprawny styl i język.

Postacie kobiece w literaturze i sztuce. Porównaj wybrane bohaterki z różnych epok

Ocena:
19/20
Teza: Wiele bohaterek literatury, dzieł plastycznych i filmowych to postaci interesujące i ważne, wartościowe, czy też po prostu ciekawie ukazane.

Ocena opisowa nauczyciela: Praca przejrzysta, poprawnie skonstruowana. Dobry styl wypowiedzi.

Wizerunek kobiety w literaturze i sztuce. Na wybranych przykładach przedstaw zagadnienie

Ocena:
19/20
Teza: Każdy artysta postrzega kobietę inaczej i dodaje jej inny, przez siebie zauważony walor, a niekiedy ukazuje jej wady.

Ocena opisowa nauczyciela: Poprawna i przemyślana praca. Logiczne argumenty i dobry język.

Kobieta w literaturze i malarstwie. Przedstaw różne wizerunki, opierając się na wybranych przykładach

Ocena:
19/20
Teza: Głównym czynnikiem determinującym życie kobiety jest stopień jej niezależności.

Ocena opisowa nauczyciela: Prezentacja w pełni poprawna.

Literackie wizerunki kobiet. Omów zagadnienie na wybranych przykładach

Ocena:
19/20
Teza: Najciekawszy jest wizerunek kobiet złożonych, których natura obfituje w rażące sprzeczności i na ich przykładzie możemy podziwiać fascynujące oblicza kobiecej psychiki.

Ocena opisowa nauczyciela: Prezentacja standardowa. Przedstawia temat w pełni i dość zwięźle. Poprawny język.

Zmiana wizerunku kobiety na przestrzeni wieków. Przedstaw odwołując się do literatury i sztuki

Ocena:
19/20
Teza: W każdej epoce istniały muzy, które popychały poetów do tworzenia dzieł uwielbienia i zachwytu, malarzy do kreślenia portretów i aktów.

Ocena opisowa nauczyciela: Praca przemyślana. W pełni ukazuje zmianę postrzegania kobiety na przestrzeni wieków. Poprawny język.

Świat kobiecych wartości. Przedstaw problem, odwołując się do wybranych utworów literackich

Ocena:
19/20
Teza: Dwoistość charakterów kobiet oraz ich świat wartości na podstawie wybranych utworów pozytywistycznych i dwudziestolecia międzywojennego.

Ocena opisowa nauczyciela: Praca logiczna i przemyślana. Poszczególne argumenty przedstawiono przejrzyście. Poprawny język.

Wizerunek kobiety w romantyzmie. Przedstaw, odwołując się do wybranych lektur

Ocena:
19/20
Teza: Postacie kobiece w epoce romantyzmu były często eksponowane.

Ocena opisowa nauczyciela: Praca bogata w treści. W pełni odpowiada tematowi. Poprawny styl wypowiedzi.

Portret kobiety w literaturze polskiej. Przedstaw zagadnienie,odwołując się do wybranych przykładów

Ocena:
19/20
Teza: Zjawiskowość kobiecej natury nie uszła uwadze polskim pisarzom i poetom.

Ocena opisowa nauczyciela: Praca w pełni poprawna. Na kilku przykładach prezentuje portret kobiety w utworach literackich. Poprawny konspekt prezentacji.

Kobieta matka, kobieta fatalna, kobieta bogini. Omów motywy na wybranych przykładach literackich

Ocena:
19/20
Teza: W literaturze zostały utrwalone między innymi wizerunki bogini, matki, kobiety fatalnej.

Ocena opisowa nauczyciela: Praca w pełni realizuje temat. Różnorodne tematy, ciekawe przemyślenia.

Portrety kobiet w literaturze polskiej i obcej. Przedstaw na wybranych przykładach.

Ocena:
19/20
Teza: Kobiety jako obiekt uwielbienia, westchnień, pożądania i zazdrości.

Ocena opisowa nauczyciela: Praca typowa. Oparta na powszechnie znanych lekturach.

Wizerunek ukochanej kobiety w romantycznej literaturze i epistolografii

Ocena:
19/20
Teza: Kobieta jako inspiracja twórczości poetyckiej, źródło natchnienia oraz przyczyna nieszczęść i zawodów miłosnych; przedstawiana głównie jako kochanka, matka, żona, jest obiektem uwielbienia, pożądania i zazdrości.

Ocena opisowa nauczyciela: Praca zwięzła, konkretna i na temat. Można by więcej uwagi poświęcić epistolografii.

Muza, żona, kochanka, matka. Różne sposoby kreowania postaci kobiet w literaturze. Omów ten problem na wybranych przez siebie przykładach dzieł literackich z różnych epok

Ocena:
19/20
Teza: Kobiety - bohaterki literatury - potrafią być jednocześnie różne i podobne.

Ocena opisowa nauczyciela: Praca bogata w przykłady, ukazuje jak różnorodne mogą być kobiety na przestrzeni epok.

Postacie kobiet w mitologii i Biblii. omów ich rolę i sposoby portretowania w wybranych utworach

Ocena:
19/20
Teza: Obydwa antyczne źródła kreują niepowtarzalne, często archetypiczne postaci kobiet.

Ocena opisowa nauczyciela: Praca szeroko traktuje temat. Ukazuje kilka najbardziej archetypicznych wizerunków kobiet.

Postać kobiety fatalnej w literaturze polskiego pozytywizmu, Młodej Polski i dwudziestolecia międzywojennego

Ocena:
19/20
Teza: Femme fatale polskiej literatury mają zgubny wpływ na mężczyzn i determinują ich losy.

Ocena opisowa nauczyciela: Praca świadczy o indywidualnym podejściu do tematu - wnioski. Poprawne argumenty i przedstawione ciekawie postacie.

Ewa nie tylko kusicielka. Przedstaw różne kreacje kobiet w literaturze

Ocena:
19/20
Teza: Literacki wizerunek zmieniał się od czasów ukazania biblijnej Ewy i zmienia się po dzień dzisiejszy.

Ocena opisowa nauczyciela: Praca ukazuje kilka wybranych wizerunków kobiet.

Przedstaw różne portrety Polek na wybranych przykładach literackich. Zanalizuj wybrane utwory

Ocena:
19/20
Teza: Kreacje kobiet-Polek odnajdziemy w wielu epokach polskiej literatury.

Ocena opisowa nauczyciela: Praca ukazuje ciekawe wizerunki kobiet.

Kobieta błogosławieństwem czy przekleństwem dla mężczyzny. Rozważ problem, analizując na wybranych przykładach różnych epok

Ocena:
19/20
Teza: Różny wpływ płci pięknej na męskich przedstawicieli w literaturze.

Ocena opisowa nauczyciela: Praca w pełni realizuje temat.

Motyw kobiety - muzy, natchnienia w sztuce i literaturze

Ocena:
19/20
Teza: Portrety kobiet, które dzięki swojej wyjątkowości zostały uwiecznione przez pisarzy i malarzy.

Ocena opisowa nauczyciela: Ciekawa praca pokazująca różnorodność ujęcia tematu.

Scharakteryzuj kobietę, jej życie i pragnienia, odwołując się do wybranych postaci literackich

Ocena:
19/20
Teza: Złożoność kobiecych wizerunków w pisarstwie XIX i XX wieku.

Ocena opisowa nauczyciela: Zwięzła praca opisująca trzy typy kobiece z literatury XIX i XX wieku.

Femme fatale. Kobieta fatalna w literaturze i sztuce

Ocena:
19/20
Teza: Rola femme fatale zostaje narzucona kobiecie przez samą ofiarę – mężczyznę.

Ocena opisowa nauczyciela: Prezentacja ciekawa, ukazująca spojrzenie na femme fatale z dwóch odmiennych perspektyw.

Motyw ciała kobiecego w literaturze i sztuce modernizmu

Ocena:
18/20
Teza: W literaturze i malarstwie ciało kobiece zostało było przedstawiane różnorodnie.

Ocena opisowa nauczyciela: Praca przejrzysta i bogata w przykłady. Dobrze przedstawiony problem i wnioski.

Kreacje kobiet w literaturze polskiej i obcej. Omów, odwołując się do przykładów z różnych epok

Ocena:
18/20
Teza: Zarówno w polskiej, jak i obcej literaturze możemy dostrzec różnorodne portrety kobiet.

Ocena opisowa nauczyciela: Praca poprawna. Zawiera odpowiednio dobraną literaturę.

Kobieta jako literacka bohaterka. Przedstaw na wybranych przykładach z różnych epok

Ocena:
18/20
Teza: Kobieta uważana za uosobienie piękna, wdzięku i wrażliwości, stała się wdzięcznym tematem dzieł literackich.

Ocena opisowa nauczyciela: Praca poprawna. Kolejne argumenty ułożone zostały w logiczna całość.

Kobieta demon, kobieta wamp, kobieta fatalna. Omów na przykładzie wybranych tekstów literackich

Ocena:
18/20
Teza: Tajemniczość, piękno, zagadkowość, niedostępność kobiety fatalnej niszczy mężczyzn i jednocześnie jest źródłem fascynacji literackich na przestrzeni wieków.

Ocena opisowa nauczyciela: Prezentacja napisana lekkim piórem. Poprawny język i styl wypowiedzi. Zwięzłość i logika argumentacji.

Przykłady zmiennych i tajemniczych kobiet w literaturze. Przedstaw, odwołując się do znanych ci utworów

Ocena:
18/20
Teza: W literaturze możemy spotkać się z połączeniem portretów kobiety złej i dobrej.

Ocena opisowa nauczyciela: Praca poprawna. W przejrzysty sposób ukazuje wizerunki trzech kobiet w literaturze.

Wizerunek kobiety w Biblii. Scharakteryzuj i porównaj różne bohaterki historii z Nowego i Starego Testamentu

Ocena:
18/20
Teza: W Biblii możemy odnaleźć zarówno pozytywne jak i negatywne wizerunki kobiet.

Ocena opisowa nauczyciela: Praca ciekawa. Zawiera zaskakujące wnioski. Oryginalne podejscie do tematu.

Funkcje kobiet w literaturze Młodej Polski i dwudziestolecia międzywojennego. Przeanalizuj, opierając się na wybranych utworach

Ocena:
18/20
Teza: Kreacje i funkcje bohaterek kobiecych okresu Młodej Polski i dwudziestolecia międzywojennego były zróżnicowane.

Ocena opisowa nauczyciela: Poprawna praca. Napisana dobrym językiem, przejrzyste argumenty.

Inspirujące i irytujące kobiety. Przedstaw ich wizerunki, opierając się na literaturze i własnych przemyśleniach.

Ocena:
18/20
Teza: Od stuleci kobiety stanowią źródło natchnienia dla artystów, głównie mężczyzn.

Ocena opisowa nauczyciela: Trafny dobór cytatów. Praca przemyślana i ciekawa. Poprawny styl.

Bogactwo wizerunków kobiet w literaturze, różnorodność ich osobowości i barwność postaci

Ocena:
18/20
Teza: Literatura bez kobiet byłaby uboższa, są one tak różnorodne i występują w tak niezwykłych rolach, że trudno tę wielość portretów ogarnąć.

Ocena opisowa nauczyciela: Praca zgrabna, napisana płynnym językiem. Dobrze dobrana literatura. Zwięzłe argumenty.

Porównaj utrwalone w literaturze archetypy bohaterek, odwołując się do wybranych tekstów kultury romantycznej i młodopolskiej

Ocena:
18/20
Teza: Zjawiskowość kobiecej natury nie uszła uwadze artystom – malarzom, muzykom, pisarzom, poetom, którzy przez kolejne wieki i epoki, próbowali doścignąć i poznać w pełni kobietę, ulegając jej wpływom.

Ocena opisowa nauczyciela: Praca w pełni poprawna. Właściwie dobrana literatura i argumenty.

Na podstawie wybranych wierszy współczesnej poetki przedstaw portret kobiety naszych czasów

Ocena:
18/20
Teza: Agnieszka Osiecka w swojej twórczości literackiej, pokazała nie tylko swoje oblicze, ale obraz wszystkich współczesnych Polek.

Ocena opisowa nauczyciela: Praca pomysłowa. Ciekawe przykłady z twórczości Osieckiej.

Wpływ kobiet na wybory bohaterów literackich. Omów na wybranych przykładach z różnych epok literackich

Ocena:
18/20
Teza: Kobiety w literaturze często wywierały zgubny wpływ na mężczyznę.

Ocena opisowa nauczyciela: Motyw kobiety przedstawiony w ciekawy sposób. Poprawny język i styl.

Porównaj sposoby kreowania portretów kobiet w literaturze i malarstwie na podstawie analizy wybranych przykładów

Ocena:
18/20
Teza: W literaturze i malarstwie możemy odnaleźć bardzo wiele portretów kobiet.

Ocena opisowa nauczyciela: Praca zwięzła, konkretna.

Julia Capuletti jako ponadczasowa bohaterka w literaturze i sztuce. Omów temat na podstawie wybranych dzieł literackich oraz tekstów kultury

Ocena:
17/20
Teza: Julia Capuletti jest bohaterką do której odwołują się artyści po dzień dzisiejszy.

Ocena opisowa nauczyciela: Praca oryginalna. Ukazuje nawiązania do postaci Julii w literaturze, filmie i musicalu.

Kobieta w renesansie. Przedstaw na wybranych przykładach z literatury i sztuki

Ocena:
17/20
Teza: Kobiety traktowane są nie tylko jako przedmiot westchnień i miłości zmysłowej, ale także jako symbol niezwykłej harmonii, cnoty i piękna, co inspiruje artystów na całym świecie do dziś.

Ocena opisowa nauczyciela: Praca dobra, choć powierzchowna. Zbyt mało rozbudowane argumenty.

Motyw kobiety w literaturze. Przedstaw jego funkcjonowanie w wybranych dziełach

Ocena:
17/20
Teza: Obraz kobiety jako temat poruszany przez wielu artystów we wszystkich epokach literackich.

Ocena opisowa nauczyciela: Praca poprawna. W pełni realizuje temat.

Przedstaw różnorodne sposoby ujęcia motywu kobiety, odwołując się do wybranych utworów

Ocena:
17/20
Teza: Motyw kobiety jest szeroko rozpowszechniony w literaturze.

Ocena opisowa nauczyciela: Praca poprawna. Bardzo zwięzła. Drobne usterki językowe.

Kobieto! Puchu marny... Zaprezentuj najciekawsze Twoim zdaniem portrety kobiet w literaturze

Ocena:
17/20
Teza: W literaturze możemy odnaleźć bardzo wiele portretów kobiet. Są one opisywane jako dzielne bohaterki, pełne poświęcenia i odwagi, ale także jako puste, naiwne lekkomyślne trzpiotki. W swojej pracy chciałbym/chciałabym przedstawić portrety ko

Ocena opisowa nauczyciela: Praca zwarta. Skrótowo ukazuje kilka portretów oryginalnych kobiet. Napisana na przeciętnym poziomie.