Pogotowie maturalne: Motywy literackie - Motyw wampira


Motyw wampira - opracowaniaPostać wampira w wierzeniach, literaturze i filmie. Scharakteryzuj motyw na wybranych przykładach

Ocena:
20/20
Teza: Postać wampira znana była już starożytnym, z czasem ewoluowała by współcześnie przeniknąć do kultury masowej. Swą popularność zawdzięcza licznym kreacjom literackim i filmowym, wciąż na nowo interpretującym wampiryczny mit.

Ocena opisowa nauczyciela: Praca dojrzała, odwołująca się do bogatej literatury. Temat odzwierciedlony w pełni. Bogaty i płynny język wypowiedzi, ciekawe ilustracje filmowe.

Przedstaw motywy wampiryczne w wybranych tekstach kultury

Ocena:
19/20
Teza: Postać wampira to odbicie ludzkich lęków, tęsknot i namiętności. Kojarzona jest z erotyzmem, a także melancholią. Od zawsze fascynowała twórców, jak i odbiorców literatury. Jest nieodzowną częścią kultury i niemożliwe jest jej usunięcie.

Ocena opisowa nauczyciela: Ciekawa praca wyczerpująca temat wampirycznych motywów. Odwołania zarówno do literatury, jak i filmu. Dobry styl i poprawny język.

Na wybranych przykładach przedstaw i omów obraz Drakuli występujący w literaturze, sztuce i w filmie

Ocena:
19/20
Teza: Hrabia Drakula to najbardziej popularna postać wampira w literaturze, filmie i sztuce. Zawdzięcza to przede wszystkim powieści Brama Stokera „Dracula” oraz późniejszym nawiązaniom.

Ocena opisowa nauczyciela: Ciekawy, mądrze poprowadzony temat. Odpowiednio dobrana literatura przedmiotowa i podmiotowa.