Pogotowie maturalne: Motywy literackie - Motyw wampira


Motyw wampira - opracowaniaPostać wampira w wierzeniach, literaturze i filmie. Scharakteryzuj motyw na wybranych przykładach

Ocena:
20/20
Teza: Postać wampira znana była już starożytnym, z czasem ewoluowała by współcześnie przeniknąć do kultury masowej. Swą popularność zawdzięcza licznym kreacjom literackim i filmowym, wciąż na nowo interpretującym wampiryczny mit.

Ocena opisowa nauczyciela: Praca dojrzała, odwołująca się do bogatej literatury. Temat odzwierciedlony w pełni. Bogaty i płynny język wypowiedzi, ciekawe ilustracje filmowe.

Zjawy, upiory i wampiry w literaturze. Jaką funkcję w literaturze pełnią tego typu kreacje? Zaprezentuj problem na wybranych przykładach

Ocena:
20/20
Teza: Dociekliwość człowieka wykraczająca poza to co fizyczne i namacalne.

Ocena opisowa nauczyciela: Praca w pełni realizuje temat.

Motyw wampira w literaturze i sztuce. Przedstaw jego kreacje w dziełach różnych epok

Ocena:
20/20
Teza: Wyobrażenia o wampirach zmieniały się: od przerażającej koncepcji zła wrodzonego aż po pozytywnego bohatera literackiego.

Ocena opisowa nauczyciela: Ciekawa prezentacja oparta o różnorodne teksty kultury. Poprawna bibliografia i plan.

Gotyckie wampiry, romantyczne zjawy i upiory we współczesnej kulturze. Omów temat, odwołując się do wybranych utworów

Ocena:
20/20
Teza: Współczesna kultura przesiąknięta jest motywami związanymi z siłami nie z tego świata.

Ocena opisowa nauczyciela: Prezentacja pełna ciekawych własnych przemyśleń. poprawnie wykorzystane utwory kultury masowej.

Przedstaw motywy wampiryczne w wybranych tekstach kultury

Ocena:
19/20
Teza: Postać wampira to odbicie ludzkich lęków, tęsknot i namiętności. Kojarzona jest z erotyzmem, a także melancholią. Od zawsze fascynowała twórców, jak i odbiorców literatury. Jest nieodzowną częścią kultury i niemożliwe jest jej usunięcie.

Ocena opisowa nauczyciela: Ciekawa praca wyczerpująca temat wampirycznych motywów. Odwołania zarówno do literatury, jak i filmu. Dobry styl i poprawny język.

Na wybranych przykładach przedstaw i omów obraz Drakuli występujący w literaturze, sztuce i w filmie

Ocena:
19/20
Teza: Hrabia Drakula to najbardziej popularna postać wampira w literaturze, filmie i sztuce. Zawdzięcza to przede wszystkim powieści Brama Stokera „Dracula” oraz późniejszym nawiązaniom.

Ocena opisowa nauczyciela: Ciekawy, mądrze poprowadzony temat. Odpowiednio dobrana literatura przedmiotowa i podmiotowa.

Wampir w wierzeniach ludowych, literaturze i filmie. Przedstaw motyw na wybranych przykładach

Ocena:
19/20
Teza: Postać wampira w literaturze i sztuce ma wymiar niejednoznaczny. Może wzbudzać zarówno uczucie strachu i zagrożenia, jak i powodować współczucie.

Ocena opisowa nauczyciela: Wampiryczne motywy ukazane zostały na wielu przykładach. Dobry język i styl, konsekwencja w prezentowaniu argumentów.

Zjawy, upiory i wampiry w literaturze i filmie. Omów ich rolę i sposoby przedstawiania.

Ocena:
19/20
Teza: Świat metafizyczny obejmuje więc niezliczone postacie nadprzyrodzone, pełniące określoną rolę w kulturze, w której powstały.

Ocena opisowa nauczyciela: Praca ukazuje postacie nadprzyrodzone w literaturze i filmie. Poprawny konspekt, logiczna konstrukcja.

Oblicza horroru. Literackie i filmowe realizacje gatunku

Ocena:
17/20
Teza: Najpopularniejszym bohaterem horrorów jest hrabia Dracula. Odkąd twórcy wykorzystywali artystycznie jego wizerunek, ulegał on wielu modyfikacjom, będąc coraz bliższy współczesnemu odbiorcy.

Ocena opisowa nauczyciela: Praca powierzchowna, uwaga skupiona została głównie na obrazach filmowych. Poprawna bibliografia.